ONUR ÖZGÜR : XBANK ENDEKS ANALİZİ


Arkadaşlar banka analizleri ile ilgili geçen hafta oldukça yoğun sorular ve talepler oldu. Bir önceki yazımda YKBNK hakkında temel analizimi yapmıştım. Fakat, YKBNK’de olduğu gibi bazı banka hisselerinde temel verilerde çekimser kaldım. Bunun için hem plan yaptığınız hissenin muhakkak teknik verilerini de inceleyiniz. Bunun haricinde endeksinde durumunu bilmek gerekir. Bu sebeple BİST Endekslerinden XBANK endeksinin incelemesini yaptım. Faydalı olması umuduyla..

 

Yorumlar & Analizler:

Fiyat ve 5 Günlük Hareketli Ortalama

En son 1 gün önce kısa vadeli hareketli ortalamasını yukarı yönde keserek olası bir alım sinyali verdi. Fiyat, 5 günlük hareketli ortalamanın üzerinde seyrettiği için alış pozisyonunu koruyor.

5 ve 20 Gün Hareketli Ortalama

En son 16 gün önce 5 günlük hareketli ortalama, 20 günlük hareketli ortalamasını yukarı yönde keserek olası bir alım sinyali verdi. 5 günlük hareketli ortalama, 20 günlük hareketli ortalamanın üzerinde seyrettiği için alım pozisyonunu koruyor.

20 ve 50 Gün Hareketli Ortalama

En son 27 gün önce 20 günlük hareketli ortalama, 50 günlük hareketli ortalamasını yukarı yönde keserek olası bir alım sinyali verdi. 20 günlük hareketli ortalama, 50 günlük hareketli ortalamanın üzerinde seyrettiği için alım  pozisyonunu koruyor.

Commodity Channel Index (CCI)

CCI, aşırı alım ya da satım bölgelesinde değil. En son 12 gün önce +100 seviyesini aşağı yönde keserek olası bir sat sinyali verdi.

Momentum

Momentum, aşırı alım ya da satım bölgesinde değil. En son 4 gün önce aşırı alım bölgesinden çıkarak olası bir sat sinyali verdi.

Relative Strength Index (RSI)

RSI, aşırı alım ya da satım bölgesinde değil. En son 65 gün önce 30 seviyesini yukarı yönde keserek olası bir alım sinyali verdi.

MACD

MACD, hareketli ortalamasının altında olması sebebiyle satış pozisyonunu koruyor. En son 2 gündür güç kazanıyor.

Stochastics

Stokastik, aşırı alım ya da satım bölgesinde değil. Hareketli ortalamasını yukarı yönde kesmiş olması, çok kesin olmasa da, kısa vadeli bir yükseliş olasılığına işaret ediyor olabilir.

Son 3 gündür hacimdeki düşüş dikkat çekici.Hisse kısa-orta vade hareketli ortalamalarının üzerinde seyrediyor.
 
 Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail