İstikrarsızlıkta Alım Yapmak

Kötümserlerden almaya ve iyimserlere satmaya çalışırız.
~ Benjamin Graham
Kazanmanın en stressiz, en risksiz yolu şüphesiz alırken kazanmaktır. Bütün krizler içinde fırsatlar barındırır. İstikrarsızlık ortamında krizi akıllıca yönetmek başarının anahtarı olacaktır. Kriz durumlarında normal değerinin altına düşen varlıklara yatırım yapmak, sabırla harmanlandığında akıllıca bir stratejidir.

Değer yatırımcıları, herhangi bir sebeple(kriz, sektörel geçici bir kötü haber vb) değeri olması beklenenden çok daha düşük fiyatlandırılmış varlıkları portföyüne alır. Yani krizi fırsata çevirir. Böylesi bir yaklaşım, “yanlış fiyatlandırılmış varlıkları bulmaya” dayanan yatırım tarzı, aykırı bir tarzdır. Değer yatırımcısı olmayanlar ise, içinde fırsatlar yatan bu krizi aşırı risk olarak algılarlar, belki de zararına panik satışı yapar.

Temmuz-Ağustos 2016 hise grafiklerini iyi inceleyin. Panik satışları ile, nominal değerlerinin çok çok altına düşen hisseleri alıp, ortalığın yatışmasını bekleyen yatırımcılar, belki de bir senelik kazançlarını 1 ayda elde ettiler.
Şu sıralar yine bir istikrarsızlık-ekonomik güvensizlik sürecinden geçiyoruz. Doların anlamsız yükselişinden payınızı alamamış olabilirsiniz. Ancak bu anlamsız düşüş yüzünden, borsada nominal değerinin çok altına düşen hiddelerde çok daha büyük fırsatlar yatıyor. Tabii görebilene…

Sağlıcakla kalın,
Ayşenur Doğan
Twitter: @aysenurdogan88
Telegram Grubumuz: Piyasa Yorumu Sohbet

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail