Borsada Çakallarla Dans Etmek!

Merhaba,
Çarşamba günü seans kapanışa az kala, yılların borsa yatırımcısı olarak benim şimdiye kadar görmediğim bir olay yaşandı. Aynı anda düğmeye basılmış gibi, yabancı kurumların toplu satışları… Organize çete gibi.. Sözde, “robot algoritmalar” çalıştı.

Bir kaç borsaya bakmayacağım.. Kendi iyiliğim için. Zira stop olmam gereken saatte toplantıdaydım. Olan oldu, elimdeki hisseler de çer çöp değil, gerçek yerini bulurlar. Bazen küçük bir mola iyidir, zihin açar.

Biliyorsunuz Türkiye’m son zamanlarda diğer ülkelerin yaptırımlarına boyun eğmeyeceğini defalarca dile getirdi, rest çekti, sizden satın almayacağım kendim üreteceğim dedi vs vs.
Haliyle yabancıların hoşuna gitmedi bu. Bize bir şekilde “ders” vermek istediler.
Bir ülkenin belini bükmenin, diz çöktürmenin en kolay ve kansız yolu, ekonomisini tehtid etmektir. Yüzde 65’i yabancı olan bir borsa, en kolay lokmadır tehtid için. Bu yüzden yerli yatırımcı bilinçlenmeli ve borsasına sahip çıkmalı. Borsa bir kazanç kapısından ziyade, bir ülkenin prestijidir de aynı zamanda.

İşin üzücü tarafı, sadece aselsan konuşuluyor, ama mevzu bundan ibaret değil. Takaslara bakarsanız, yabancının elinde çok olan bütün hisseler de fena bir düşüş yaşandı. 3-4 adet yabancı kurum, bildiğiniz organize çete misali, aynı saatte elindeki tüm hisselere serbest satış verdi. Hisselerde paraşütsüz bir serbest düşüş…

İlk önce stoplar çalıştı, önceden otomatik kurduğumuz stoplar. Sonra, “bizim bilmediğimiz bir şey var heralde Zarrab davasında kötü bir şey mi olacak” korkusuyla panik satışlar.

Sonra ben yoruldum daha fazla zararı görmeye kalbim dayanmaz satışları. Yabancı kurumların çete organizasyonun amacı tam da buydu… Bu arada sizin yok fiyata sattıklarınızı alttan sinsi sinsi aldılar. Takasları bir inceleseniz, çarşamba ile bugünü bir karşılaştırsanız, hırsız vaar diye bağırırsınız, dehşete kapılırsınız.

Lütfen zamanında vakitlice stop olamadıysanız, paranız 3 ay bekleyebilecek bir paraysa, bu kıyıma müsaade etmeyin. Giden sizin paranız. Borsa sabır işidir, bunu hep söylerim. Yine her zaman ki gibi evdeki hesap, çarşıya uymadı.

Son 2 günde, “ülkemin parası” oluk oluk milyarlarca dolar dışarıya aktı… Memleketimin parası. Vatandaşımın alın teri parası. Cebinizdeki 3-5 lira para, sadece sizin değildir, aynı zamanda memleketimin ekonomisinin yapı taşıdır. Sahip çıkın!

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail