Net Cevap İstiyorum Hocam, Teknik mi, Temel mi?
Bir grup yatırımcı arkadaş sohbet ediyoruz. Eğitmenlerimizden Mehmet Ertuğrul Köker, Onur Akfırat ve Onur Özgür de var sohbette. Bir arkadaşımız sordu, “iyi tamam analiz etmeden almayalım da, teknik mi temel mi?” 🙂

Soruya Mehmet hocamızın cevabı gecikmedi: “İkisi birbirinden ayrılmaz ikizler gibidir. Teknikçiler, temel gelişmelerin haber duyulmadan önce fiyata yansıdığını söyler. Temelciler de tekniği zaten biz oluştururuz der. ”

Şimdi yalan değil, ben teknik analizi daha çok severim. Temel analizde kendi bilgimden çok, Onur Özgür hocamıza güvenirim. Ama cevabım net: “İkisi de! Teknik analiz bilen kazanır, Temel analiz bilen de kazanır. Ama ikisini de bilen zengin olur!”

Sohbetin gerisini aynen yazıyorum…

Barış : Peki, bir haber hem tekniği, hem temeli bozmaz mı?

Mehmet Ertuğrul Köker: Bozmaz. Sığ tahtalarda bozabilir.

Onur Özgür: Yapışık ikiz bunlar.. Ayşe teknikçi, ben temelci. Ayşe en güzel kâr ne zaman aldı? Bjkas,Tspor stad açılışları ve Asuzu, yerli oto. Konusu neydi haber, yani temel.

Barış : Şu aklıma yattı, temele göre teknik şekillenir.

Onur Özgür: Ama Ayşenur hisseye kafadan mı daldı, hayır. Teknik uysun diye 2 ay sabretti almadan evvel neredeyse! Teknik ortayı açtı, temel topu indirdi, Ayşenur golü attı 😀 Ayrıca, ben de temelciyim ama bollinger, rsi bakmadan hisse almam asla 😉

Barış : Teknikçiler kısa vade işlem yapar, temelciler uzun vade diye bir algı oluştu kafamda.

Onur Özgür: Yoo Barış abi.

Ayşenur Doğan: Hiç alakası yok. Tspor temel ve tekniğe dayanarak 8 ay taşıdım, iniş çıkışlarda da trade ettim, para 2 yerine 3e katladı. Asuzu neredeyse 1 seneden fazla taşıdım, ama defalarca al-sat yaparak. Para 4e katladı! Sadece temel olsaydı, en ucuz yerden alamazdım, para 4e katlamazdı. Ama sadece teknik olsaydı da hisse o kadar direnç mirenç dinlemeden zıplamazdı. İkisinin ortak gücü. Sadece temele dayalı kalsaydım, 9dan alır 12den satardım Asuzu’yu. Ben hisseyi ilk aldığımda, yerli arabanın y si konuşulmuyordu. Dirençlerden satıp, desteklerden geri aldım. Sonra sonra, ortada bi haberler dönmeye başladı ne hikmetse. Ama kimse anadolu isuzu ya ihtimal vermiyor o sıra, herkes Karsan’ın peşinde. Bende nadiren alın diye ısrar ederim çevreme ki, 7-8’lerden alın diye bi pankart açmadığım kaldı. Temel analize göre, muhtemelen daha geç alabilirdim, teknik bana nereden alacağımı söyledi. 1 aya kalmadı 14ü gördü. Tabii her hızlı çıkışın bir inişi olur dedik, hemmen kar cebe! Yerli oto haberi açıklandı o gün, yani “beklentiler alınır, gerçekler satılır”. Tekniğe göre çok daha erken satmam gerekirdi, Temel analiz bana nerede satacağımı söyledi. “Gerçekler satıldı” ve hisse gümbür gümbür indi önceki değerine, 8e. Bu sefer hem teknik al dedi, hem de temel analiz açısından yeni bir beklenti oluşmaya başladı: “Bu yerli oto firmalarına ne teşvikler verilecek?” Durur muyum hiç, desteğe indiği gibi aldım. Önceki alım satımlarım nedeniyle elimdeki hisselerin tamamı “bedava”ydı artık. Parayı katlamıştım çünkü. Lakin yeni yıla hastanede girince, bu sefer takip edemedim, iki serum arasında fiyatına bakmadan bütün portföyü sattım. Sonra 15.50ye kadar gitti, arkasından izledim tabii de, neyse… Düşünce geri alırım dedim, aldım, seçim haberleriydi, belirsizliğiydi vs derken, teknik olarak stop noktasına geldi, sattım. Ondan önce tspor ve bjkas da yaptığım tekniğe dayalı nokta atışı al-satları anlatmayayım artık, zaten adım çıkmıştı o zamanlar investingde. Ama tspor da aynı mevzu, teknik olarak pul fiyatındaydı ben aldığımda. Stad haberi sonradan peydah oldu, ya da en azından benim kulağıma anca geldi. Onu da bjkas satın, tspor alın diye bi gazeteye ilan vermediğim kaldı, yemediğim laf da kalmadı beşiktaş yatırımcısından. Bjk 6.50den çakıldı çünkü stad açılmıştı, beklenti bitmişti. Tspor 1.78den fişek!

Onur Özgür: Peki şimdi pankart açtığın ne 😀 😀

Ayşenur Doğan: Bist 83k 🙂 Bu arada teknik-temel olayında bir de şu detayı söylemezsem olmaz. 2017 ye reina patlamasıyla girdik. Aylarca orda burda bombalar şehitler. Ama 2017 de ralli oldu. Hemde ocak 2sinden başlayarak!

Barış: Yani?

Ayşenur Doğan: Normalde milli güvenlik tehlikedeyken, can güvenliği yokken, çakılması gereken bu borsa niye yükseldi, onu da Mehmet abiye soralım 🙂

Barış: O zaman teknik ve temel sağlamsa haber bozmayabiliyor.

Mehmet Ertuğrul Köker: Reina patlaması milli güvenliği büyük ölçüde tehlikeye atacak bir şey değildi ki.. Bir de o zamanlar yılda 2-3 defa bir yerlerde bombalar patlardı.. Kanıksamıştık bir anlamda..

Onur Akfırat: O dönemde testere piyasası vardı 1 sene boyunca 3 kere 84k-70k arası gitti geldi. Yani 1 senede yanlış pozisyon alanlar çok kaybetti. 1 sene bekleyen de bir şey kazanamadı. Sonraki yükselişte, yani 2017 ocak ile beraber, küresel borsaların yükselişinin büyük etkisi var.

Barış: O zaman bir soru daha devreye girer 😀 Şu ortamda küresel piyasalar düzelirse, bu ekonomi ile bizim borsamızda onların peşine takılır mı ?

Onur Akfırat: Katılır. Güzel bir örnek vereyim. Arjantin borsasına bakınız. Ve arjantinde enflasyonun fırladığı zamana bakınız. Arada ne gariptir ki doğru orantı var. Bunun bir diğer sebebi, enflasyon ve kurdan dolayı borsanın ucuzlaması.

Barış: O zaman burada teknik ve temel neye göre ?! Bu durum ne tekniğe uyar, ne temele! Sadece dış piyasalarda ki olumlu havaya göre teknik oluşturmak değil mi bu?

Onur Akfırat: Tabi ki sadece dış borsa değil ki. ama o önemli bir etken.

Barış: Yani elindeki şirket finansal olarak mükemmel de olsa, dış piyasalar da oluşan satışlardan dolayı düşer. Aslında teknik temel o ana kadar iyidir, ama dışarda yada içerde olan bir olumsuzluk satış getirir. Burada şu var, sadece bu düşüş sonrası şirket finansallarında bir bozulma yoksa gecikmeli olarak hedefe yine gider.

Onur Akfırat: Düşer, evet ama hangi vade? Uzun vadede temeli iyi olan şirkete bir şey olmaz, olağanüstü durumlar dışında tabi.

Barış: İşte bu cevap oldu! O zaman temeli güçlü yani finansalları güçlü şirketler er geç kazandırır. Günlük trade, borsa değil, sadece kumar oynama isteğinin törpülenmesi  😀

Onur Akfırat: Katılıyorum. Şu dönemde ihracatı yüksek, ihracatı ithalata bağımlılığı az, döviz rezervi olumlu ve sahtekar olmayan şirketler önemli. Diğerlerine dikkat etmeli. Şu soda ne güzel grafik değil mi? Darbe oldu, bomba patladı, şu oldu falan. Hiç birisine takmamış. Sadece düzeltme bahanesi olmuş kanal içinde.

Barış: Şiir gibi şiir !

 

Özetle arkadaşlar, temelde iyi bir haberle desteklenen veya temel analiz kriterlerine göre sağlam olan bir firma hissesini, teknik analize göre al-sat yaptığınız zaman, çok çok güzel kârlar yakalamanız mümkün. Grafikler aslında, Barış’ın da dediği gibi, “şiir gibi”, ama bakmasını bilene 🙂

NOT: Bu yazı 22 kasım 2018 tarihlidir ve yazıda adı geçen hiç bir hisse senedi yatırım tavsiyesi değildir.

Sağlıcakla kalın,
Ayşenur Doğan
Twitter: @aysenurdogan88
Telegram Grubumuz: Piyasa Yorumu Sohbet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail