Garanti Bankası (GARAN) Analizi 09/08/2020

Geçtiğimiz iki haftaki düşüşten en çok etkilenen hisselerden biri olan GARAN’da büyük resme bir bakalım 🙂

23marttan 20 temmuza kadar süregelen, ve hatta bugüne kadarki en hızlı yükseliş kaydeden ralliye eşlik etmeyip yatay sayılabilecek bir seyir izlemişti. Düşüşte de maalesef en önde giden ilk iki hisseden biri oldu.

Garan – haftalık lineer grafik

Bankaların, endeks rallisine eşlik edememesine makul gerekçeler var aslında.. Dünyada para sisteminin değişeceği söylentilerinin konuşulduğu, pandemi dolayısıyla geri ödeyememe riski büyük kişilere, sayısız krediler verildiği bir dönemde, yatırımcılar bankalara yatırım yapmaya çok güvenemedi. Bunun yerine kriz yönetmekte başarılı gördüğü sanayii hisselerine yöneldi.

Yani aslında burada çok önemli bir “ders” var.. Bir şey, sırf çok ucuz diye alınmaz. Gelecekte fiyatının artacağına dair, varsayımlara değil, tutarlı sebeplere bağlı bir beklentisi de olmalı mutlaka. Her zaman söylerim, teknik analiz bilen kazanır, temel analiz bilen de kazanır, ama ikisini harmanlayıp ona göre al-sat yapan: zengin olur!

Teknik olarak, ucuz görünmekle birlikte, şu an bulunduğu 6.50 desteği de kırması durumunda, oldukça riskli bir hal alabilir. Yani eğer stoplarınıza riayet edecekseniz, bu seviyeler kademeli alım için, orta vade yatırımda teknik olarak güvenli kabul edilebilir. Elbette ki, bu bir yatırım tavsiyesi değildir 🙂

Sağlıcakla kalın,
Ayşenur Doğan
Twitter: @aysenurdogan88
Telegram Grubumuz: Piyasa Yorumu Sohbet

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail