Bist100 endeksi istatistikler

xu100

Herkese merhaba…

Bist100 endeksi, Covid salgınının ekonomiye ağır etkilerine rağmen, 4 aydır güçlü bir yükseliş sergiledi. Bir çok yatırımcı ise bu yükselişin önemli bir kısmını -korkudan alım yapamadan- sadece izledi.

Göz ardı edilmemesi gereken başka bir ilginç nokta ise, bugüne kadar ki en dik açılı, en coşkulu ralliyi yaşadık. Covid’e rağmen 🙂

Aslında bunun makul bir açıklaması var… En başından beri yakın çevreme bu yükselişin mantıklı gerekçelerini anlatmaya çalıştım, ancak biraz deli muamelesi gördüğümü de itiraf etmeliyim.

Peki gerçekten neden firmalar iflas verirken bu kadar yükseldi borsalar?

1- Borsada “beklentiler” fiyatlanır! Covid salgınının ilk 3 ayında zaten batan batmış, sağ kalan firmalar ise acil duruma ayak uydurabilen, bilançosu sağlam, kara gün planı yapmış güçlü firmalar idi. Dik durabilen firmaların, bu krizden daha da güçlenerek çıkacağı beklentisi, covid in etkisinin havaların ısınmasıyla azalacağı beklentisi… Bunlar bazı yatırımcıları alıma yönlendirdi.
2- Uzun vadeciler.. Kriz anında yaşadığımız korkunç düşüşle hepsi değerinin çok altında fiyatlara inmişti, ve elbet bu firmaların “er yada geç” eder fiyatına döneceği düşüncesiyle uzun vadeciler alıma başladılar. Uzun vadeciler için zaten biraz daha düşmesi önemli değildi, düşerse biraz daha alırlardı.
3- Firma sahipleri.. Firmalarının borsadaki değerini ve dolayısıyla prestijini korumak isteyen firma sahipleri ve yakınları alım yaptılar.
4- Kaybedecek bir şeyi kalmayanlar! Covid in ekonomiye etkileri yüzünden geliri kesilen esnaf, beyaz yakalılar ve hatta belki de mavi yakalılar, yeni gelir kanalları arayışına girdi. Elinde kalan son sermayesi ile ya batacak ya da çıkacaklardı. Altın ve dolar zaten almış başını gitmişti, ama çok ucuz olduğu sokakta bile konuşulan bir borsa vardı. Denize düşen yılana sarılır misali onlar da alım yaptılar 🙂

Peki bu yükseliş nereye kadar sürecek?

xu100

Bu çizimi baz alacak olursak, 2000 yılından, bugüne kadarki 8 ralli zirvesinden 5 tanesi, şu an hizasında bulunduğumuz turuncu direnç çizgisinden dönmüş.

Bunun haricinde de 3 tane istisnası var. Bunlar da bir üst çizgi civarından dönüş yapmış. Yaklaşık olarak %8-10 daha yukarısı.. Çıkar mı? Çıkabilir tabii ki, ama riskli bölgeler! En azından kredili alım yapmak için çok riskli..

Bir yandan da “borsada beklentiler fiyatlanır” kuralını unutmadan yatırım yapmak lazım. Şu an dünyada beklenti ne? Bunu iyi analiz etmeli 🙂

Düşerse en kötü nereye kadar düşebilir?

Şu an Covid ikinci dalga beklentisi dolaşıyor ağızlarda.. İkinci dalga daha sert mi geçer, daha hafif mi geçer bunun tartışmaları sürüyor..

Bir de 5G paniği var.. 5G nin geliştiricileri, öleceksek bu yolda ölelim diyecek kadar kendini bu işe adamışken, halk bunun ölümcül etkileri konusunda tedirgin, ve bununla ilgili dünyada çeşitli eylemler de yapılıyor.

Tabii unutmamak lazım 3 ay kadar sonra bir de ABD genel seçimleri var..

Yine aynı çizim üzerinden konuşursak, açık yeşil çizgi 9 defa önemli dönüş noktası olmuş hızlı düşüşlerin ardından.. Şu an bu çizgiye %25 civarı bir uzaklıktayız. Altındaki diğer iki destek ise sadece 1er defa uğradığı, düşse de uzun vade bir yatırımcının çok paniklemeyeceği seviyeler.

Ne yapmalı?

Yani aslında nereden almak daha az riskli, nereden almak daha çok riskli, gayet açık ve net görünüyor.

Kısa vadeciler, günlük al-satçılar her yerden alıp satabilir elbette.. Ama uzun vadeciler için daha güzel alım seviyeleri beklenebilir.

Endeks bu kadar primli olmasına rağmen, hala dip fiyatlarda kalmış olan, hala uzun vade alım için güzel fiyatlarda diyebileceğimiz hisseler de var tabii ki.. Bunları da bulmak çok zor değil aslında… Zaten geçtiğimiz günlerde bununla ilgili bir yazı yayınlamıştık 🙂

Sağlıkla kalın!
Ayşenur Doğan
Twitter: @aysenurdogan88
Telegram Grubumuz: Piyasa Yorumu Sohbet

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail