CCX CONCEAL NETWORK — Tutunamayanlar (Telegram) Ekibi ile Gerçekleştirilen AMA Etkinliğindeki Soru-Cevaplar

AMA etkinliğini kaçıranlar için Conceal Network hakkında merak ettiklerinizi toparlayarak proje hakkında bilgi edinmeniz amaçlanmıştır. Başta Tutunamayanlar ekibi olmak üzere AMA etkinliğe katılım sağlayan herkese teşekkürü borç biliriz.

— CCX Nedir?

— Conceal Network belirli bir getiri oranı sunan ve yıllık %6’ya kadar çıkan mevduatlara sahip, herhangi bir finansal kuruluşun bir parçası olmayan, %100 açık kaynak kodlu, merkeziyetsiz bir blok zinciri bankasıdır.

— Conceal açık kaynak kodludur, topluluk projesidir ve tamamen merkeziyetsizdir. Tüm işlemler gizlidir ve takip edilemez. Diğer pek çok coin’deki mahremiyet ve mübadele (fungibility) sorunlarını çözmek üzere tasarlanmıştır. Proof-of-Work ve Proof-of-Stake’in ideal birleşimi demek de yanlış olmaz.

— Conceal’ın bir sahibi yoktur, herkes projede yer alabilir. Çekirdek ekibinde Avrupa, Asya, Amerika kökenli insanlar yer almakta, yani tam anlamıyla global bir proje. Ben de çekirdek ekipteki tek Türküm. Ben dâhil ekip üyelerinin %80’i topluluktan gelme.

— CCX’i diğer Privacy (Gizlilik) Coinlerinden ayıran özellikler nelerdir?

— Alışık olmadığımız bir blok ödülü şemasına ve düşük emisyon ve enflasyona sahip olması bunların başında geliyor. Kısaca anlatmak gerekirse Conceal’da “halving” dediğimiz blok ödülü şeması yok, yani yarılanma yok. Blok ödülü 5 CCX’ten başladı, her ay 0.25 artıyor ve 15 olan maksimum blok ödülüne ulaştığında ise her ay 0.25 düşmeye başlayacak ve 5 CCX’te sabitlenecek. Buna “dromedary” yani deve hörgücü modeli deniyor. Bunu tercih etmemizin sebebi ise çoğu coin’de hiç ekonomik hesaplar ve model gözetilmeden oluşturulmuş blok ödülü şemaları. Erken dönemde madencilik yapanların eline çok büyük bir güç vermenin adil olmadığını düşünüyoruz.

— Diğer önemli bir özellik ise “Cold Staking” adını verdiğimiz mevduat sistemi. Aynı klasik bir bankada olduğu gibi fonlarınızı herhangi bir alt sınır olmadan ve donanım gerektirmeden kilitleyip belirli oranlarda getiri sağlayabiliyorsunuz. Hash Time Locked Contracts (HTLC) adındaki bir akıllı kontrat sistemini kullanıyoruz.

— Ayrıca cüzdanımızda şifrelenmiş mesajlaşma özelliği de bulunmakta. Mobil, Cloud ve Masaüstü cüzdandan rahatlıkla hiçbir şekilde takip edilemeyen ve sansüre uğrama şansı olmayan, askeri seviyede güvenliğe sahip mesajlar gönderebiliyorsunuz. Hatta yakın zamanda şu an prototip aşamasında olan ve dâhili testleri yapılan Conceal-Communications ile bu mesajlaşma deneyimini P2P olarak video ve ses konferansları ile desteklemeyi planlıyoruz.

— Şu an Facebook ve Google gibi devasa şirketlerin bile üzerinde çalıştığı bir konu bu. Merkeziyetsiz ve sunucusuz bir iletişim deneyimi.

— Kendi madencilik algoritmamız var ve ASIC ve FPGA gibi merkezi madencilik çözümlerine dirençli. Merkeziyetsizlik her alanda olduğu gibi madencilikte de bizim için önemli.

— Bizi ayıran başka bir özellik ise Conceal çekirdek ekibinin kendini herkesten üstte gören tiranlardan oluşmaması. Her sene Ağustos — Eylül aylarında “Consensus” adını verdiğimiz bir etkinlik yapılıyor, 1 ay boyunca topluluk yol haritasını değerlendiriyor, tartışıyor, yeni kararları oyluyor. Bu da tam anlamıyla bir topluluk projesi olmasını sağlıyor Conceal’ın. Mesela bu seneki en önemli 2 geliştirmemiz geçen senenin Consensus’unda en fazla oy alan 2 seçenek (Conceal Deposits V3.0 ve P2P Messenger).

— Conceal’ı temel olarak diğer coin’lerden ayıran en önemli özelliği ise gerçekten “gizli” olması. Çünkü işlemler mainnet’teki ilk bloktan beri karıştırılıyor ve gizliliği bir tercih olmaktan çıkarıp varsayılan hâle getiriyor. Çünkü insanlar farkında olmasa da aslında mahremiyet insanların en temel haklarından birisi ve bir tercihten ziyade bir zorunluluk olmalı. Bunu yaparken de herhangi bir “trusted setup”a ihtiyaç duymuyor, yani belirli bir insan topluluğuna güvenmenizi istemiyor sizden. Güvendiğiniz tek şey kod ve matematik. Olması gerektiği gibi.

— CCX’e Neden yatırım yapmalıyız? Diğer projelerden ayrışan yönleri nelerdir?

— Aslında farklarımızdan kısaca bahsettim yukarda. Yatırım tavsiyesi vermek gibi olmasını istemem, çünkü gerçekçi bir insanım ve şu an aslında Bitcoin bile kocaman bir deneyin bir parçası. Yüzyıllardır süregelen bir sistemi değiştirmek kolay bir iş değil. Bizim en güçlü noktamız herhangi bir ICO yapmamamız, herhangi bir IEO yapmamamız, kâr amacı güden bir şirket olmamamız ve tamamen bir topluluk projesi olmamız.

— Aslında bu durumu ben biraz kriptonun gerçek ruhunu yakalamak olarak adlandırıyorum. İnsanlar maalesef kriptonun gerçek amacını, felsefesini, neden ortaya çıktığını unuttu. Bunda piyasada bulunan işe yaramaz ve tek amacı para kazanmak olan projelerin de payı çok büyük elbette.

— Ben bir coin’in ilk çıkış tarihlerini oldukça önemseyen bir insanım. Çoğu projeye baktığımızda çok büyük bir kısmının 2017 sonlarında veya 2018 başlarında piyasaya çıktığını görüyoruz. Biz ise “ayı piyasası” olarak tabir edilen, piyasanın en sert geçtiği zamanlarda, 23 Mayıs 2018’de mainnet’imizi çalıştırdık ve fiyatı ya da piyasayı önemsemeden geliştirme yapmaya devam ettik.

— Ayrıca çoğu projenin yapmadığı bir şeyi yaptık ve explorer.conceal.network adresine fonlarımızı şeffaf bir şekilde koyduk. İsteyen her topluluk üyesi, kullanıcı bu adrese gidip fonların nereye harcandığına, ne kadar fon kaldığına şeffaf bir şekilde bakabiliyor ve bu fonlar her ay güncelleniyor. Bir gizlilik coini olarak gizlilik ve şeffaflığın da bir arada olabileceğini kanıtlamış olduk böylece. Günümüzde ekibinin elinde ne kadar olduğu bilinmeyen token’lar ve coin’ler piyasayı domine ederken böyle bir özellik sunmamızın oldukça değerli olduğunu düşünüyorum.

— Conceal ID adında çok önemli bir özelliğimiz var. İnsanların kripto paraları benimsemesi önünde duran en önemli engel bence uzun ve karmaşık cüzdan adresleri. Biz bunu Conceal ID ile çözdük, okan.conceal.id gibi bir isim alıp, bununla madencilik bile yapabiliyorsunuz, mesaj gönderebiliyorsunuz, para gönderebiliyorsunuz. Ayrıca Conceal Pay gibi insanların Conceal ile bağış alabilecekleri, fon toplayabilecekleri bir altyapıya da sahibiz ve bu altyapıyı Conceal Card projemizde temel olarak kullanacağız. NFC ile çalışacak ve Conceal Pay altyapısını kullanacak bir kart prototipimiz bulunuyor, şu anda kapalı testleri devam ediyor.

— Dediğim gibi şeffaflık ve gizlilik gibi iki tezat kavramı bir arada sunmak aslında kolay bir iş değil, ama yapılabildiğini herkese gösterdik 🙂

— Bizim amacımız o kaybedilen “kripto para” ve “cypherpunk” ruhunun kaybolmadığını kanıtlamak, insanların temel haklarını daha rahat ve özgürce savunmasını sağlamak. Bu böyle olmasaydı zaten gizlilik odaklı bir coin çıkarıp teknolojiye odaklanmayı seçmezdik, piyasada görüldüğü üzere diğer seçenekler ile para kazanmak oldukça kolay.

— Gizlilik odaklı bir çok coin var ve bu konuda tartışılan konulardan biri günümüzde yoğunlaşan regülasyon isteği ile $CCX tezatlık oluşturur mu? Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

— Sanırım Bill Clinton söylemişti bir söyleşide, “aşırı regülasyon bu piyasayı öldürür” diye. İnsanların maalesef anlamak istemedikleri ya da ana akım medya tarafından yanlış yönlendirildikleri şey şu: “Sadece suçlu insanlar gizliliğe ve mahremiyete ihtiyaç duyar”. Hayır, bu böyle değil. Hepimiz evimizin kapısını kilitliyoruz, perde takıyoruz, şifreler kullanıyoruz. Mahremiyet aynı zamanda doğrudan güvenlikle ilişkilidir. “Para = güven” diye herkesin bildiği basit bir formül var. Bu formülü düşündüğümüzde aslında gizlilik sunmayan herhangi bir şeyin para olamayacağının farkına varmalıyız.

— Şu an dünyada değer olarak baktığımızda en önemli iki şey nakit ve altındır. İkisi de yapısı gereği “privacy” özelliklerini sonuna kadar taşır. Nakit takip edilemez, altın takip edilemez. Altının atomları aynıdır, eritip çok rahat bir şekilde tekrardan kullanabilirsiniz ve sahipliği yoktur. Hatta bir söyleşide Mayaların kullandığı altınların bazı parçalarının şu an bazılarımızın aksesuarlarında dahi yer alıyor olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu söylemişlerdi.

— Savaş zamanlarını düşünelim, insanlar neden altınlarını gömme ihtiyacı hissederler? Çünkü korkarlar, paralarının güvende olmasını isterler, altın kolay kolay oksitlenmez ve ellerinde her zaman bir private key’leri vardır (define haritası). Tehlike geçtiği zaman o altını topraktan çıkarır ve kullanmaya devam ederler. En ilkel hâli ile bu “privacy” yani “mahremiyet”tir. Altını dünyanın en değerli varlıklarından biri yapan özelliklerinden birisi de budur. Takip edilemez ve gizlidir.

— Ayrıca devletlerin her aldığı karar da doğru değildir ya da insanların iyiliğini düşünmez. Bugüne kadar insanların elde ettikleri tüm haklar savaşarak ve çabalayarak alınmıştır. Tamamen açık bir muhasebe defteri üzerine inşa edilecek bir ekonomik sistem, totaliter ve otokrat bir rejimde sizi tamamen bir köle hâline getirir. İnsanlar bu konuları düşünürken devleti ya da otoriteyi hep hiç bozulmayacak olan veya adaletli bir figür olarak görme dürtüsüne sahip, ancak realitede bunun böyle olmadığını sanırım hepimiz biliyoruz.

— Bunun yanı sıra bu konu üzerinde araştırma yaptığımda çok ilginç verilere de ulaştım. İlginç bir şekilde Amerika’da “privacy law” yani mahremiyet yasasının (finansal mahremiyeti de içeren) kanun olarak senatodan geçtiği 3 tane eyalet var. Kişi başına düşen gelir miktarında da bu 3 eyalet ilk 3’te. Diğer bir taraftan bankacılık konusunda mahremiyetin ve gizliliğin en sert uygulandığı ülkelerin başında gelen bir ülke olan İsviçre’ye baktığımızda refah seviyesini biliyoruz. Sadece bu verilere dayanarak bile aslında finansal mahremiyetin suçlular tarafından değil, tam tersine finansal özgürlüklerine değer veren varlıklı insanlar tarafından ciddiye alındığını söyleyebiliriz. Para = Güven demiştik değil mi?

— Bireysel özgürlüklerin yüksek olduğu ülkelerde en önemli hak olarak mahremiyet görülür.

— Yasaklar ile hiçbir yere varılmaz. “Bir şeyi “para” yapan, onu ihraç eden devletler değil, ona inanan ve peşine takılan insanlardır” demiş Erkan Şahinöz. Siz eğer ekonomiyi ya da parayı sopa göstererek ıslah etmeye çalışırsanız, talep görmesi hâlinde sadece karaborsayı teşvik etmiş olursunuz ya da yasaklamaya çalıştığınız o paranın ya da varlığın değerini artırırsınız.

— Sonuçta bugün gizlilik coin’leri üzerine yapılan tartışmalar, atılan suçlamaların hepsi erken dönemde Bitcoin gibi sonuna kadar izlenebilen bir coin’de de vardı. Sonucunu hepimiz biliyoruz. X ülke Bitcoin’i yasakladı, Y ülke Bitcoin’i yasaklıyor. Bu tür haberlerin hiçbir değeri yok. Kısa vadede belki etkileyebilir, ama uzun vadede daha güçlü geri gelmelerini sağlayacaktır.

— Son olarak yasaklanamayanı yasaklayamazsınız diye bitireyim. Torrent (P2P) çok uzun yıllardır hayatımızda var ve hep olacak. Gizlilik coin’leri de aynı şekilde. 🙂

— Biraz uzun oldu ama biraz bakış açısını genişletmek istedim, kusura bakmayın.

— De-fi konusunda ciddi bir hype var, siz de De-fi ürünü çıkardınız, De-fi alanına bakış açınızı ve hedeflerinizi anlatabilir misiniz?

— Güzel yerden geldi soru 🙂

— Öncelikle maalesef piyasada De-Fi diye, yani merkeziyetsiz finans diye pazarlanan ürünlerin ya da projelerin çok ama çok büyük bir bölümünün merkeziyetsizlik ile alakası yok. Çoğu doğrudan müdahale edilebilen veya belli başlı şirketlerin veya kişilerin kontrolündeki sistemler. Mesela bazı durumlarda fonlarınıza el koyabiliyorlar, bazı durumlarda kilitlediğiniz fonları size sormadan açıyorlar, bazı durumlarda hack’lenebiliyorlar, çünkü aslında merkeziler.

— Bizim De-Fi ürünlerimiz 2 yıldan fazladır mainnet’imizde ve asla böyle bir olay yaşamadık. 2 yıldır hiç hata vermeden çalışan bir mevduat sistemimiz var. Bu süreç içerisinde herhangi bir saldırı, herhangi bir mahremiyet açığı, herhangi bir çökme ile karşılaşmadık. Fonlara hiçbir müdahalemiz yok ve hatta Conceal ağındaki tüm işlemlerin işlem ücretlerini eşit hâle getirdik (De-Fi özellikleri dâhil). Bunun en büyük sebebi ağ analizi yapılmasını engellemek ve daha güvenli ve gizli bir merkeziyetsiz finans (de-fi) deneyimi sunmak.

— Hatta De-Fi hype’ı daha oluşmamışken bizim sloganımız Decentralized Banking on Blockchain, yani Blok Zinciri Üzerinde Merkeziyetsiz Bankacılık’tı.

— Üzerinde çalıştığımız başka bir proje olan Conceal-Platform ile De-Fi alanına daha fazla özellik ile giriş yapmayı planlıyoruz. Hepimizin bildiği gibi kripto paralar, özellikle Proof-of-Work konsensüsüne sahip ve mahremiyet odaklı coin’lerin ölçeklendirme problemleri var. Bunu Conceal-Platform ile aşmayı planlıyoruz.

— Conceal’ı, yani CCX’i tamamen “store of value” yani değer saklama aracı olarak tutup, işletmelerin ve normal insanların günlük kullanımda Platform’u kullanmalarını hedefliyoruz. Bu platformun faydası, satıcılar ve tüketiciler gibi farklı kullanıcıların kolaylıkla, güvenli ve şeffaf bir şekilde küresel ölçekte bir araya gelip işlem yaptığı benzersiz bir e-ticaret sisteminin sağlanması olacak. Önümüzdeki yıllarda tokenizasyon konusunun da oldukça gündemde olacağını düşünürsek, Conceal’ın ideal bir değer saklama aracı, Platform’un ise ideal bir kullanım ve takas aracı (medium of exchange) olmasını hedefliyoruz.

— Şu anda fiyatın uygun olması ve arzın az olması Conceal’ı manipülasyona açık yapmaz mı? Yani manipülasyon yapmak isteyen balinaların fiyatı istedikleri gibi oynayıp küçük yatırımcıyı zarara uğratması kolay görünmüyor mu?

— Bu da güzel bir soru. Aslında üstte de değindim. Bir coinin arzı az ise ve fiyatlanmamışsa her zaman volatil olacaktır. Şu an makro ölçekte bakarsak Bitcoin de böyle. Hala piyasa değeri çok düşük, arzı da düşük, o yüzden 1 hafta 3700 dolar, daha sonra 9900 dolar, şimdi de 8800 dolar. Kripto para piyasası hala büyümekte olan bir bebek. Bu piyasaya bir ar-ge şirketine yatırım yapıyormuş gibi bakmak lazım. Ar-ge araştırmalarının %90’ı fail olur ve genelde çok ciddi bütçeler ayrılır, çünkü ar-genin amacı para kazanmak değildir, o alanda devrim yapmaktır. Sonunda o proje başarılı olursa zaten fiyat ya da değer gibi bir sorunu olmaz.

— Bildiğiniz gibi geçenlerde Satoshi’nin olduğu iddia edilen bir cüzdanda hareket oldu ve Blockchain analiz firmaları bile bu cüzdanın peşine düştü. Bu açıkçası beni rahatsız etti. Bunun bir güvenlik sorunu oluşturduğunu düşünüyor musunuz?

Kesinlikle düşünüyorum. İşte finansal mahremiyet bunun için önemli. Spekülasyon ve manipülasyon aracı olarak kullanılabilecek bir şey bu izleme. Normal şartlar altında birisi gitti ve 20 bitcoin sattı. Belki de paraya ihtiyacı vardı bu işlemi yapan kişinin. Bunu bizim bilmemiz zaten ayrı bir olay, bir de bunu bilip üzerinden piyasaya yön vermeye çalışmak korkunç bir şey. Şunu kabul etmeliyiz, kripto paralar keyleri kimde ise onundur ve o paralar ile ne yaptıkları diğer kişileri asla ilgilendirmez. Satoshi’nin elinde yaklaşık 1 milyon BTC olduğu tahmin ediliyor, bunların hepsinin izlenebilir olması bence çok korkutucu bir şey. Şu an veri bilimi firmaları blok zinciri veri analistleri arıyor iş ilanları için. Tüm finansal ağın ve işlemlerin haritasını çıkarmak için. Bunun bir parçası olmak açıkçası çok sıcak baktığım bir şey değil. Şeffaf ve açık hesap defterlerinin bence kullanım alanları var, ama altın özelliği kesinlikle taşımıyor.

— Merhaba @concealokanist, hoşgeldiniz ve zaman ayırdığınız için teşekkürler. 2 sorum olacak.

— Soru1: Conceal Network gizlilik sunan projelerden biri. Ancak quantum bilgisayarlarla ilgili büyük firma ve devletler düzeyinde ciddi çalışmalar var. Bu açıdan projenizi değerlendirir misiniz? Network yapınız olası quantum bilgisayar ataklarına ne kadar hazır ve dayanıklı? (Siber) Güvenlik kısmında alınan veya alınacak önlemler nelerdir?

— Soru2: Conceal Network bir topluluk projesi. Ancak, IOTA gibi bazı projelerin çekirdek ekibinde yaşanan olumsuzluklar nedeniyle projenin ve yatırımcılarının zarar gördüğüne şahit oluyoruz. Bu tür durumlara karşı sizin tarafınızdan herhangi bir önlem alındı mı?

— Merhaba, sorular için teşekkürler. Quantum bilgisayarlar ile ilgili çalışmalarımız var, takipteyiz. Mesela IBM CRYSTALS adındaki bir kriptografi tekniği bu sorunu çözmede oldukça mesafe kat etmiş durumda. Quantum bilgisayarlar eğer günlük kullanıma girerse emin olun kripto paralar endişe edeceğimiz son şey olur 🙂 Daha önemli ve korunması gereken birçok şey var, bildiğiniz üzere kriptografi ilk savaşlarda ortaya çıkmıştır ve savunma sanayisinin ve siber güvenliğin can damarlarından birisidir. Yapılan çalışmaları yakından inceleyip çözümleri uygulayacağız.

— Yukarıda da belirttiğim üzere Conceal’ı şirketleşmiş bazı coinler ile karşılaştırmamak lazım. Bizde de ekipten ayrılanlar oldu kişisel sebeplerden dolayı, ancak sürekli büyümeyi hedefliyoruz, onların yerini dolduruyoruz hatta daha fazla kişi ile de çalışmak istiyoruz. En son 2 Amerikalı ekip arkadaşımız aramıza katıldı mesela. Bu arada toplam arzın %6’sına denk gelen bir premine’ımız var ve ekip bu fonları sadece yönetiyor. Bu fonlar topluluğa ait. Bu fonlara 3 kişinin erişimi var, (multi-sig gibi) zaman ilerledikçe bunun da sayısını artırmayı planlıyoruz. Açıkçası piyasanın en zorlu zamanlarında bir sıkıntı yaşamadık, umarım hep böyle devam eder.

— Öncelikle merhaba hoşgeldiniz. Benim 2 sorum olacak.

— 1- Tüm dünyada ; özellikle Avrupa’da GDPR , ülkemizde Kvkk gibi kişisel verilerin güvenliği ile ilgili işlemler değer kazandı. Tahminimce gelecekte gizlilik bazlı tokenler değerlenebilir. Siz buna katılıyor musunuz?

— 2- Gördüğüm kadarı ile 200 milyon toplam adet sayısında 8 milyon küsürü dolaşımda. Dolaşımda çok az tokeniniz var. Ne sıklıkla kilit açmayı düşünüyorsunuz? Bu yatırımcıyı düşündürebilecek bir dezavantaj mıdır sizce de? Cevaplarınız için teşekkürler.

— Merhaba, teşekkürler. İlk soruya aslında cevap verdim yukarda. Ben gizlilik özelliği olmayan bir şeyin değerli olabileceğini ya da para olarak kullanılabileceğini düşünmüyorum. Çünkü bu eninde sonunda güvenlik sorunları yaratacaktır. İnsanlar bu sorunları görüp bu hakları talep edecektir. Küçük bir örnek, Hollanda’da bir adama küçük kızlarının önünde matkapla işkence edip Bitcoin keylerini aldılar. Çünkü adamın ne kadar Bitcoin’i olduğunu ağ üzerinden öğrenmişlerdi bir işlem yaptıktan sonra. Haberlerde vardı.

— 2. soruya gelecek olursak, Conceal’ın maksimum arzı 200 milyon, şu an toplam arzı 16 milyon küsur, dolaşımda ise 8,2 milyon var. Bunun sebebi ise “cold staking” dediğimiz kilitleme ve coinleri dolaşımdan çekme özelliği. Bu aslında benzersiz ekonomik modelimizin can damarı, çünkü coinlerinizi kilitleyerek hem getiri elde ediyorsunuz, hem de coinleri dolaşımdan çekerek arzı düşürüyorsunuz. Bu da ekonomik dengeyi (economic equilibrium) sağlamamıza yardımcı oluyor. Fonlarımız ise 5 sene içinde her 3 ayda bir kilidi açılacak şekilde ayarlandı ve maksimum arzın sadece %6’sı. Bu da bizim sürekli projeyi dinç tutmamızı ve çalışmaya devam etmemizi sağlıyor.

— Bu da ekonomik dengenin grafiği, bunu sağlamaya çalışıyoruz.

AMA etkinliğinde yer alan soru-cevap etkinliği bu kadardı. Sormak istediğiniz diğer sorular için Conceal Network Türkiye Telegram Kanalına katılarak sorularınıza yanıtlar bulabilirsiniz.

Conceal Network Türkiye Telegram Kanalı: https://t.me/concealnetworkturkiye

Kaynak: https://medium.com/@panicinthesky/ccx-conceal-network-tutunamayanlar-telegram-ekibi-ile-ger%C3%A7ekle%C5%9Ftirilen-ama-etkinli%C4%9Findeki-b8adfdada2fc

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail