Mental Retardasyon Zeka Geriliği Nedir?

Mental retardasyon zeka geriliği yaşayan bireylerin eğitimleri çok zordur. Verilen eğitimlere rağmen çok az bir kısmı eğitim sonucunda kendi kendine yeten bireyler haline gelmektedir. Bu yüzden zeka geriliğine yol açan etmenlerin önceden tespit edilip, bu durumun bebeğin anne karnındayken saptanıp gerekli önlemlerin alınması gerekir. Genom haritasının çıkarılmasından sonra gen tedavisi ile bu durumun önüne geçilmektedir.

Mental retardasyon zeka geriliğini tespit edip tanımlamak çoğu zaman sorun olmuştur. Zekayı neyin oluşturduğu konusunda bilim adamları henüz net bir fikir birliğine varamamıştır. Uzmanlar zekayı bilişsel yetenek olarak kabul etse de bazıları gerçek yaşamda karşılaşılan sorunları çözme yeteneği olarak tanımlamıştır. Zekayı kimi bilim adamı ise amaca yönelik uyumsal davranış olarak tanımlamıştır.

Yapılan araştırmalarda zeka geriliği yaygınlığı % 1 olarak saptanmıştır. Erkeklerde zeka geriliği kızlara nazaran 2 kat fazladır. Erkeklerde merkezi sinir sisteminin hasar görmesi kızlara göre daha yatkındır. Erken doğum, Yenidoğan ölümü, doğumda anormallik gibi durumlar erkek çocuklarında daha sık görülür. X’e bağlı zeka geriliği gibi kalıtsal etmenler de erkeklerde daha fazladır.

Mental Retardasyon Zeka Geriliğinin Nedenleri

1- Doğum Öncesi Etmenler:

Doğum öncesi nedenlerin başında kalıtsal sendrom durumları gelir.

a) Down sendrom: Normalde 46 kromozom olması gerekirken bebeğin 47 kromozomlu olarak gelmesidir.

b) Edwards sendromu: Her 5000 canlıdan birisinde görülür. Bu sendrom bireyi ileri zekalı yapar. Bu tip bebeklerin % 90ı 1 yaşına gelmeden ölür. İskelet sisteminde ve organlarda anormallikler görülür.

c) Kedi ağlaması: 5. Kromozomun kısa olması durumudur. Bu sendrom bireyi orta ve ağır derece zeka gerisi yapar.

d) Turner sendromu: 2200 dişi doğumdan 1inde bu sendrom görüşür. Bu sendromu yaşayanlarda öğrenme güçlüğü görülürken zeka geriliği yaşanmaz. Boy kısalığı, cinsel gelişim geriliği, kalp hastalığı gibi durumlar görülür.

e) Frajil X sendromu: her 1000 canlıdan 1inde bu sendrom görülür. Bir X kromozomunun uzun kolunun ucuna yakın kısmında incelme ile birlikte kromozomun küçük parçalara ayrılması durumudur. Erkeklerde hafif ve orta derece, kızlarda ise hafif derece zeka geriliğine yol çar.

2- Doğum Sırası Etmenler:

Her 1000 doğumdan 5i doğum esnasında ortamın ve şartların uygun olmamasından dolayı olumsuz etkilenip zeka geriliği yaşamaktadır. Tıbbi yapılmayan doğuma bağlı komplikasyonlar zeka geriliğine neden olmaktadır.

3- Doğum Sonrası Etmenler:

Kızamık, boğmaca, kabakulak, menenjit gibi hastalıklar bebeğin zeka geriliğine neden olur. Kuduz aşısı gibi viral aşılar sonrasında oluşan ensefalopatiler de zeka geriliğine neden olur. Yüksek düzeyde kurşun almak da zekâ geriliğine neden olur. Bebeğin, hepatik, dolaşımsal, renal, hematolojik ve otoimmün sistemleriyle ilgili birçok tıbbi durumları nörolojik hasar ortaya çıkarır. İleri düzeyde beslenme yetersizliği, boğulma, ciddi kafa travmaları da zeka geriliğine neden olur.

UYARI NOTU: Sitemizdeki yazılar bilgi amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulama yapmayınız

Kaynak: https://www.zekageriligi.com/mental-retardasyon-zeka-geriligi-nedir/
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail