ABD senatosu yardım paketinde ön anlaşmaya vardı

Mnuchin, işsizlik ödemelerinin uzatılması planının, ücret kaybının yüzde 70’nin karşılanması temelinde oluşturulduğunu açıkladı

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Senato’daki Cumhuriyetçi çoğunluk ve Trump yönetimi arasında yeni korona virüs yardım paketi konusunda sürdürülen görüşmelerde bir ön anlaşmaya ulaşıldığını söyledi.

Mnuchin yaptığı açıklamada, artırılmış, güçlendirilmiş işsizlik ödemelerinin uzatılmasını öncelikleri arasında olduğunu, Cumhuriyetçi senatörlerin işsizlik ödemelerinin gelir kaybının yüzde 70’inin karşılanması temelinde uzatılması üzerinde durduklarını belirtti.

CNBC’ye konuşan Mnuchin, Trump yönetiminin korona virüs testlerinin yapılması için 16 milyar dolar daha fon ayrılmasını kabul ettiğini belirtirken, Başkan Trump’ın ABD vatandaşları için daha fazla doğrudan ödemenin bu pakette olmasını istediğini ifade etti.

Beyaz Saray’ın ABD ekonomisine 1 trilyon dolar daha yardım sağlamaya odaklanmış olduğunu anlatan Mnuchin, önümüzdeki dönemde 5’nci bir yardım, teşvik paketinin da gündeme gelebileceğini de vurguladı.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail