Tüketici güveninde Ekim’de düşüş!

Piyasaların merakla beklediği tüketici güven endeksi art arda 3. kez düşüş kaydederek, ekim ayında 67,3 seviyesine geriledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 2 oranında azaldı; eylül ayında 68,7 olan endeks ekim ayında 67,3 seviyesine indi.

Bu yılın en düşük seviyesini 65.7 ile şubat ayında gördükten sonra yukarı yönlü bir seyir izlemiş mayısta ise yüzde 72.8 ile bu yılın en yüksek değerini almıştı. Mayıs ayı ardından yeniden gerileme eğilimi gösteren endeks ağustosta 71,1 olmuştu. Endeks ekim ayıyla birlikte üst üste 3. ayında düşüş kaydetmiş oldu.

Endeksin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durum, 100’den küçük olması ise tüketici güveninde kötümser durum olduğunu gösteriyor.

İKİ ENDEKS DÜŞTÜ, İKİ ENDEKS YÜKSELDİ

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,9 oranında azalarak ekim ayında 87 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin azalmasından kaynaklandı. Genel ekonomik durum beklentisi endeksi eylül ayında 94,7 iken, ekim ayında yüzde 4,5 oranında azalarak 90,4 değerine düştü. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin bir önceki aya göre azaldığını gösterdi.

İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,6 oranında artarak ekim ayında 70,9 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında düşüş bekleyenlerin artmasından kaynaklandı. Tasarruf etme ihtimali endeksi yüzde 4,2 oranında arttı. Eylül ayında 20,2 olan endeks, ekim ayında 21 değerine yükseldi. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali olmadığını düşünen tüketicilerin bir önceki aya göre azalmasından kaynaklandı.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail