Piyasada kayıplar arttı! Dolar ne kadar oldu?

Almanya seçimlerini geride bırakan piyasalar, bugün yapılan Kuzey Irak referandumunu takip ediyor. Borsa satış ağırlıklı seyrederken, dolar 3.53’ü geçti.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) bağımsızlık referandumu bugün yapılıyor. Jeopolitik riskleri artırması beklenen referandum için oy verme işlemi başlarken, yurtiçi piyasalarda satış baskısının hakim olduğu gözleniyor.

Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksi haftaya 446 puan düşüşle 103.676 puandan başladı. Endekste ilk işlemlerin ardından satış baskısı artarak devam etti. Bir ara 101.756 puana kadar inen BİST 100, saat 12:10 itibariyle yaklaşık olarak 1600 puan düşüşle (yüzde 1,5) 102.500 puan seviyelerinde bulunuyor.

Geçen hafta 3.50 seviyesini aşan dolar/TL bu sabah ilk işlemlerde 3.50 civarında açıldı. Sonrasında yukarı yönlü bir seyir izleyen kur 3.5310’a kadar çıktı. Euro/TL ise 4.20’yi aştı.

Piyasalar, referandum sürecinin yanı sıra Almanya seçim sonuçlarının yansımalarını ve küresel piyasaları izliyor.

KÜRESEL PİYASALARIN DA TADI YOK

Küresel piyasalarda ise euro, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in dördüncü kez seçimi kazanması ancak aşırı sağa olan desteğin artmasıyla bölünmüş bir parlamentoyla karşı karşıya kalmasının ardından değer kaybetti.

Merkel’in Alman sınırlarını 1 milyondan fazla göçmene açtıktan iki yıl sonra göç karşıtı Almanya için Alternatif Partisi’nin (AFD) yarım yüzyıldan uzun sürede parlamentoya giren ilk aşırı sağ parti olması şaşkınlık yarattı.

Euro 8 Eylül’de gördüğü iki buçuk yılın zirvesi olan 1.2092 dolardan biraz daha uzaklaşarak yüzde 0.2 düşüşle 1.1930 dolara geriledi. Euro, Avrupa Merkez Bankası’nın varlık alım programını daraltmaya başlayacağının ipucunu verdiği 8 Eylül toplantısıyla birlikte iki buçuk yılın zirvesini görmüştü.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail