Merkez Bankası, faiz kararını açıkladı

Piyasaların merakla beklediği Merkez Bankası (TCMB), ekim ayı PPK toplantısında sürpriz bir karar çıkmadı. PPK metninde para politikasındaki sıkı duruşa ilişkin “kararlılık” vurgusu dikkat çekti.

Merkez Bankasının (TCMB) ekim ayı PPK toplantısında politika faizi, koridorunun alt ve üst bantları ile geç likidite penceresi (GLP) faizini değiştirmedi.

Böylece; politika faizi yüzde 8, faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borç alma faizi yüzde 7.25, koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizi yüzde 9.25 seviyesinde kaldı. Geç likidite penceresi (GLP) faizi ise nisan ayındaki 50 baz puan yükselişten bu yana yüzde 12.25 seviyesinde bulunuyor.

Karar öncesi 3.7740 seviyesinde yer alan dolar/TL, faiz toplantısı sonrası 3.7858 seviyesine kadar yükseldi.

“KARARLILIK” VURGUSU YAPILDI

PPK metninde önemli bir değişiklik olmazken, açıklamada para politikasındaki sıkı duruşa ilişkin “kararlılık” vurgusu dikkat çekti.

Açıklamada, “Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetin güçlü seyrettiğine işaret etmektedir. İç talepteki iyileşme devam ederken Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir. Kurul, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir. Enflasyonun bulunduğu yüksek seviyeler ve çekirdek enflasyon görünümüne ilişkin gelişmeler fiyatlama davranışlarına dair risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, sıkı para politikası duruşunun korunmasına karar vermiştir” ifadelerine yer verildi.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail