Karar Alındı: Borsadan İki Sıfır Atılacak… Yatırımcı Nasıl Etkilenecek?

Borsadan 2 Sıfır Atılması Sizce Nasıl Etkiler?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Borsa İstanbul’da 3 yıldır ötelenen sıfır atma operasyonunda testler başarıyla tamamlandı. 27 Temmuz Pazartesi gününü herkes bekliyor. Peki yatırımcı nasıl etkilenecek sorusuna cevap arıyoruz. Ayrıca bir test açarak sizlerinde görüşlerinizi öğrenmek istiyoruz.

Borsa İstanbul’da yeni bir tarih yazılmasına sayılı günler kaldı. 3 yılıdır gündemde olan ancak sürekli ötelenen sıfır atma operasyonunda testler başarıyla tamamlandı. Endekslerin güncellenmesi için 27 Temmuz Pazartesi günü bekleniyor. İki sıfır atma operasyonu başarıyla gerçekleşirse endekste ikinci kez sıfır atma operasyonu hayata geçirilmiş olacak. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) adıyla 1986 yılında faaliyete başlayan borsada, 1997’de Tuncay Artun döneminde yılbaşındaki endeks değişikliğiyle hesaplanan değerinden iki sıfır atılmıştı.

SIFIR SONRASI RALLİ YAŞANDI

Sıfırlar atıldıktan sonra yılın ikinci işlem günü olan 3 Ocak 1997’de 100 bini geçerek 103 bin 500 olan endeks, 1.035’e inmişti! Sıfır atılmasının ardından piyasanın ucuz görünmesiyle artan sermaye akımları endekse ralli yaptırmıştı. Borsa tarihinde ilk sıfırın atıldığı 1997 yılı Ocak ayında borsa endeksi yüzde70’e yakın prim yapmıştı.

HİMMET KARADAĞ DÖNEMİNDE SIFIR ATILAMADI

Endeks yeniden 100 bin puanı geçtikten sonra 2018 yılı başında o dönemin Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ döneminde gündeme gelmişti sıfır atılması konusu. İptal edilen halka arzlar başta olmak üzere birçok sorun yüzünden sıfır atılma operasyonunu da tamamlayamadan görevi bitmişti. Yeniden sıfır atma operasyonu gündeme gelince hızlı bir şekilde testlere başlandı ve artık borsa 2 sıfır atmak için gün sayıyor.

İKİ SIFIR ATILMASI BORSAYI NASIL ETKİLER?

Bir süredir 120 bin puan sınırında dolaşan BİST 100 Endeksi’nin Cuma kapanış değerine göre iki sıfır silinecek. Diyelim ki endeks 120 bin puanla haftayı tamamladı. 27 Temmuz’da 1200 buna olarak başlayacak yeni döneme. Geçmişte olduğu gibi endeksin bin 200 puana düşmesi piyasaların ucuzladığı algısı oluşturacağı için lokomotif hisseler öncülüğünde daha hızlı bir yukarı hareket bekleniyor. Geçmişte yaşanan örnekleri gösteren uzmanlar, daha önceki sıfır atılmasından sonra yaşanan yüzde 70’lik artış ve ralliye dikkat çekiyor. Analistler endeksten sıfır atılmasını halka açık şirketlerin bedelsiz sermaye artırımına benzetiliyor.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail