IMF’den yeni vergi sistemi önerisi

IMF (Uluslararası Para Fonu), Mali Gözetim Raporu’nda son yıllarda küresel ölçekte azalan gelir dağılımındaki eşitsizliğin birçok ülkede arttığına dikkati çekti.

“Eşitsizlikle mücadele” başlığıyla yayınlanan raporda, gelir eşitsizliğinin sosyal uyumu tehdit ettiği vurgulandı.
Kapsayıcı büyümeyi destekleyen mali politikalara ihtiyacın giderek arttığı kaydedilen raporda, dünyanın en büyük ekonomilerinden ABD, Çin ve Hindistan’daki gelir eşitsizliğinin kötüleşmesinden endişe duyulduğu bildirildi.

ZENGİN KESİME YÜKSEK VERGİ…
Gelir eşitsizliği sorununun eğitim ve sağlık alanındaki eşitsizliği de artırdığına değinilen raporda, zengin ile fakir kesim arasındaki yaşam süresi ve eğitim seviyesinin giderek açıldığı ifade edildi.
IMF analistleri raporda ayrıca, çeşitli sosyal göstergeler çerçevesinde inceledikleri gelir eşitsizliği sorununun arkasında, yeniden dağıtıma ilişkin mali politikaların yattığı değerlendirmesinde bulundu.
Raporda bu bağlamda, gelir eşitsizliğinin arttığı ülkelerdeki kanun yapıcılara, en zengin kesim için ciddi derecede daha yüksek vergi oranı getirilmesini öngören vergi reformlarına yönelmeleri tavsiyesine yer verildi. Vergi sisteminde böyle bir değişikliğin büyümeye zarar vermeden eşitsizliği azaltabileceği belirtildi.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail