Ekonomi Zirvesinde, Reza Zarrab davasına ilişkin açıklamalar
Başbakan Yardımcısı Şimşek, ABD’de tutuklu yargılanan iş adamı Reza Zarrab’ın davasına ilişkin, “Hepsini aştık, hepsini yönettik. Şimdi ABD’de bir dava var, onu da aşacağız” dedi.

Bloomberg HT tarafından ikincisi düzenlenen Ekonomi Zirvesinde değerlendirmede bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ABD’de tutuklu yargılanan İran asıllı iş adamı Reza Zarrab’ın davasına ilişkin, “Hepsini aştık, hepsini yönettik. Şimdi ABD’de bir dava var, onu da aşacağız” yorumunda bulundu.
Habertürk gazetesi Ankara Temsilcisi Muharrem Sarıkaya, Şimşek’in konuya ilişkin açıklamalarını köşesine taşıdı. Sarıkaya’nın yazısından satır başları şöyle;

BAŞBAKAN YILDIRIM DA ŞİMŞEK DE ZARRAB DAVASINA DEĞİNDİ

“2018 de 2017 gibi geçer; Türkiye’nin dinamikleri ve rakamları iyi, siyasi sorun bazı sıkıntılar üretiyor, bu işin de üstesinden geliriz…”
Bloomberg HT’nin bu yıl ikincisini düzenlediği Türkiye Ekonomi Zirvesi’nin özeti yukarıdaki cümledeki gibiydi…
Nitekim Başbakan Binali Yıldırım da yardımcısı Mehmet Şimşek de benzer tabloyu ortaya koydu.
Yıldırım, AB ülkelerinden örnek verip Türkiye’nin ekonomisinin daha güçlü olduğunu belirtti, “Hedefte şaşma yok” dedi.
KAYGININ NEDENİ: BEKLENTİ BELİRSİZLİĞİ KRİZ YARATIYOR

Ancak ara verilip fuayeye çıkıldığında hava değişti, sohbetler ABD’deki davaya, siyasetin sertleşen diline ve seçimin zamanına odaklandı. Bir ekonomistin sohbetlerde vurguladığı şu cümle ise aslında durumu özetlemeye yeterli: “Sorun bugünden kaynaklanmıyor, beklenti belirsizliği kriz üretiyor…”

Özetle kimsenin bugünkü tablodan korkusu yok; çünkü 2016’dan daha iyi bir yıl geçirdikleri, faiz ve dövizdeki yükselişin de siyasi nedenlerden kaynaklandığı konusunda hemfikirler.

Zaten onları bu noktaya getiren de korkudan çok beklenti belirsizliğinin yarattığı kaygı…

Unutulmamalı ki korku dışsal, kaygı ise içseldir; pozisyon almayı ve geleceğin şekillenmesini zorlaştırır, zaten nazlı olan sermayeyi ürkütür.

Sivil toplum örgütü başkanının şu cümlesi de bunu özetlemeye yeter: “2 yıl öncesine kadar gelecek 2 yılı görüyordum; bugün 6 ayı bile değil…”

DAVADA ŞAŞMA YOK

Şimşek de, Dünya Bankası Raporu’nu sözlerine dayanak yaparak tüm sektörlerin rakamsal açıdan da ne kadar dinamik ve güçlü olduğunu sıraladı.
Ancak Başbakan Yıldırım da yardımcısı Şimşek de ekonominin durumunu özetlerken ABD’de devam eden Zarrab davasına atıf yapmadan geçmedi. Şimşek konuşmasında söylemedi ama AB ile krizin aşıldığını ima edip ekledi: “Hepsini aştık, hepsini yönettik. Şimdi ABD’de bir dava var, onu da aşacağız…”

Başbakan Binali Yıldırım da yardımcısı Mehmet Şimşek de benzer tabloyu ortaya koydu: “2018 de 2017 gibi geçer; Türkiye’nin dinamikleri ve rakamları iyi, siyasi sorun bazı sıkıntılar üretiyor, bu işin de üstesinden geliriz…”

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail