Dolar’da ‘Nükleer’ endişesi!

ABD ve Kuzey Kore arasında yaşanan gerilim doların ateşini yükseltmeye devam ediyor. Dolar/TL, uluslararası piyasalarda güne 3.4323 seviyesinden başlarken bugün gözler ağustos ayı enflasyon verisinde olacak.

Dolar/TL, haftanın ilk işlem gününe yükselişle başladı. Uluslararası piyasalarda görülen ilk işlemlerde dolar/TL 3.4323 seviyesinde seyrediyor. Euro/TL 4.0868’den işlem görürken, euro/dolar 1.1906 seviyesinde yer alıyor.
Brent petrol 52.13, altının ons fiyatı da 1336.58 dolardan işlem görüyor.

KUZEY KORE GERGİNLİĞİ DOLARI ETKİLİYOR

Geçen hafta TL’nin yüksek getirisinin de desteklediği gelişmekte olan ülkelere yönelik artan girişlerle sert düşen dolar/TL üzerinde Kuzey Kore gerginliği, euro/dolar paritesi ve doların küresel seyri ana belirleyici olmayı sürdürüyor.
Uzmanlar güçlü veriler nedeniyle Fed’in aralık ayında bir faiz artırımı yapacağının fiyatlanmaya başlayabileceğini ve bunun dolara destek olabileceğini belirtiyorlar. Bu ay Fed’in eylül toplantısı önem kazanacak. Ayın sonunda yapılacak toplantı öncesinde Fed başkanlarından gelecek açıklamalar da izlenecek. Ayrıca Almanya’daki seçimler de önemli.

Bugün piyasaların takip edeceği veriler şöyle:

10.00 Türkiye, ağustos enflasyon
10.00 Türkiye, imalat PMIFacebooktwitterredditpinterestlinkedinmail