Dev Projenin Etkisiyle Fiyatlar Uçtu!

Çanakkale’de Metrekare Fiyatları 5 TL’den 150 TL’ye Çıktı!

Çanakkale Köprüsü, Avrasya Tüneli, Büyük İstanbul Tüneli gibi projelere yakın bulunan arsaların metrekaresi bu süreçte 5 TL’den 150 TL’ye ulaştı, ev fiyatları da 2 yılda yüzde 60’dan fazla yükseldi.
Türkiye’de yapılan ya da yapımı devam eden bu büyük projeler, çevresindeki arsa ve konut fiyatlarını da etkiliyor. Köprü, otoyol, havalimanı, tünel ve tüp geçit gibi projeler ulaşım sorunlarına alternatifler sunarken geçtikleri yerleri de ihya ediyor. Türkiye’de yapılan mega projelerin arsa ve konut fiyatlarını etkilerini TSKB Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Ece Kadıoğlu ile inceledi. Bu projelere komşu tarlaların metrekaresi 4 yılda 5 liradan 150 liraya tırmanırken, evlerin fiyatları da 2 yılda yüzde 60’ı aşan oranda yükseldi.

18 MART’TA TEMELİ ATILDI, TARLA FİYATLARINI UÇURDU

Hürriyet gazetesinden Gülistan Alagöz’ün haberine göre; 18 Mart’ta temeli atılan 1915 Çanakkale Köprüsü, Çanakkale Boğazı’nda inşa edilen ilk köprü projesi. İstanbul-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir hattı boyunca uzanacak olan otoyol güzergahı ve bu kapsamda inşa edilen 1915 Çanakkale Köprüsü, bölgede gayrimenkul piyasasını da etkiledi. Özellikle köprünün iki ayağının konumu, Avrupa yakasında Gelibolu ilçesinin 7.5 kilometre güneyindeki Sütlüce Köyü ile Anadolu yakasındaki Lapseki ilçesinin 2.5 kilometre güneyindeki Şekerkaya mevkisi olarak belirlendikten sonra bu bölgelerde özellikle tarla fiyatlarında büyük ölçüde artış yaşandı.

Kaynak: Haberler.com

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail