Büyükbaş hayvancılık yatırımında “süper teşvik”in detayları belli oldu

Sütaş Süt Ürünleri AŞ’nin, Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında Bingöl’de yapacağı 733 milyon 709 bin liralık entegre teknik büyükbaş hayvancılık yatırımıyla bin 12 ilave istihdam sağlanacak. Söz konusu yatırıma, 400 milyon lirayı aşmamak üzere kredi kullanım tarihinden itibaren azami 10 yıl faiz veya kar payı desteği verilecek.

Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında Sütaş Süt Ürünleri  AŞ tarafından Bingöl’de yapılacak entegre teknik büyükbaş hayvancılık yatırımına  sağlanan desteğin detayları belli oldu.

Konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, söz konusu yatırım, KDV istisnası, gümrük vergisi  muafiyeti, KDV iadesi, yatırım yeri tahsisi ve altyapı desteği gibi yardımlardan  yararlanacak.

Kurumlar vergisi indirimi alacak yatırım için vergi indirim oranı  yüzde 100, yatırıma katkı oranı yüzde 38 ve yatırıma katkı tutarının yatırım  döneminde kullanılabilecek oranı yüzde 100 olacak.

ENERJİ TÜKETİM HARCAMALARININ YÜZDE 50’SİNE DESTEK

Yatırım, yatırım döneminde başlamak üzere azami tutar sınırı  olmaksızın 10 yıl sigorta primi işveren hissesi desteği ile 10 yıl süreli gelir  vergisi stopajı desteğinden de yararlanacak.

Söz konusu yatırıma sağlanacak nitelikli personel desteği ise azami 55  milyon lira olacak. Nitelikli personel desteği, her bir nitelikli personel için  asgari ücretin aylık brüt tutarının 20 katını geçmemek üzere 5 yıl süreyle  uygulanacak.

Enerji desteği kapsamında, işletmeye geçiş tarihinden itibaren 10 yıla  kadar 60 milyon lirayı aşmamak üzere enerji tüketim harcamalarının yüzde 50’si  karşılanacak.

Ayrıca söz konusu yatırıma, 400 milyon lirayı aşmamak üzere kredi  kullanım tarihinden itibaren azami 10 yıl faiz veya kar payı desteği sağlanacak.  Faiz desteği, sabit yatırım tutarının yüzde 80’ine kadar bir veya birden fazla  aracı kurumdan kullanılacak Türk lirası, döviz veya dövize endeksli yatırım  kredilerine ödenen faiz veya kar payının yüzde 80’i Ekonomi Bakanlığınca  karşılanmak üzere itfa planının Bakanlığa gönderildiği tarihten itibaren  yapılacak kredi geri ödemeleri için uygulanacak.

YATIRIM SÜRESİ 6 YIL

Bingöl’de yapılacak entegre teknik büyükbaş hayvancılık yatırımının  süresi, başlangıç tarihi olan 11 Nisan’dan itibaren 6 yıl olarak öngörülüyor.  Yatırımın bu sürede bitirilememesi halinde Ekonomi Bakanlığı tarafından bu  sürenin yarısı kadar daha ek süre verilebilecek.

Öngörülen toplam sabit yatırım tutarı 733 milyon 709 bin 212 lira  olan projenin bin 12 ilave istihdam ve 40 nitelikli personel istihdamı sağlaması  bekleniyor.

Söz konusu yatırımla, dönem başına 6 bin 500 baş damızlık süt  sığırı yetiştiriciliği, dönem başına 10 bin baş süt yönlü büyükbaş hayvan  yetiştiriciliği ve dönem başına 5 bin baş et yönlü büyükbaş hayvan  yetiştiriciliğinin yapılması öngörülüyor.

Yatırımın süt işleme kapasitesinin ise günlük bin 63 ton olması  beklenirken, biogazdan yıllık 39 bin megavat elektrik üretimi hedefleniyor.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail