Bakan’dan Ev Almak İsteyene Müjde…

Bakan Şimşek’ten ev alacaklara müjde! Konut desteği için yeni model…

 
Konut desteğinde yeni model! Yeni bir ev almak isteyenleri tasarrufa yönlendirmek amacıyla başlatılan konut desteği için yeni gelişmeler var! İlk defa ev alacaklara devlet tarafından sağlanacak olan konut hesabı uygulamasına yeni model… başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yüzde 20 devlet katkısı verilen konut hesabı sistemine yeni değişiklikler getirilecek dedi.

Ev sahibi olmak için devlet desteğinde flaş gelişmeler yaşanıyor. Konuyla alakalı Başbakan Yardımcısı Ekonomiden sorumlu Mehmet Şimşek son dakika açıklamasında bulunarak yapılan konut hesabı çalışması hakkında bilgileri, son gelişmeleri aktardı.

İlk defa 3 yıl önce gündeme gelen konuta katkı payı ve devlet desteği ile başlayan uygulama kapsamında bugüne kadar 10 bin 520 hesap açıldı. Konut hesabı açanlar minimum 3 yıl bu hesapta birikim yaparak ev alırken yüzde 20 devlet katkı payı alıyorlardı. Ancak geçen süre içinde vatandaş devlet desteği ile açılan konut hesabına beklendiği kadar talep göstermedi. Açılan 10 bin 520 hesapta 73 milyon lira biriktiğini anlatan Mehmet Şimşek bunun yetersiz olduğunu ve sistemi iyileştirmek amacı ile ilk konutu alan vatandaşlara daha fazla nasıl yardımcı olabilecekleri üzerinde çalışma yaptıklarını dile getirdi.
Uluslararası modelleri incelediklerini ifade eden Mehmet Şimşek, “Belli bir süre düzenli olarak vatandaşın tasarruf yapması ondan sonra devletin bu tasarrufa katkıda bulunması esas oluyor. Bu birikimlere bazı ülkeler daha düşük stopaj uyguluyor, mortgage sistemiyle ilişkilendiriliyor. Almanya’da bu model çok başarılı, onu baz alıyoruz” dedi.

Üzerinde çalıştıkları yeni sistemle ilgili düşüncelerini dile getiren Mehmet Şimşek, “Uygulamada bazı ülkelerde sistem şöyle diyor. Piyasa faiz oranının yüzde 50’si verilsin. 100 lira için minimum 5 yıl piyasada mevduat faiz oranının yüzde 50’si ile nemalandırılsın. Bunun kabul edilmesi halinde ev kredisini alırken mortgage faiz oranı belli bir oran uygulansın. Şu anda uygulamada olan konut hesabı için verilen yüzde 20’lik devlet katkısını gözden geçireceğiz. Birikim yapılırken alınan stopajın daha düşük olması, tapu harcının daha avantajlı hale gelmesi için Maliye Bakanı ile konuşacağız” açıklamasında bulundu.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail