Bakan Müezzinoğlu’ndan Borç Yapılandırma İçin Son Uyarı!


 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu borç yapılandırma için son gün uyarısında bulundu!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu,  kamuya olan bazı borçları yapılandıran “7020 Sayılı Kanun” kapsamındaki  başvuruların yarın sona ereceğini belirterek, Sosyal Güvenlik Kurumuna borcu olanların bu fırsatı kaçırmamaları için mutlaka başvuru yapması gerektiğini bildirdi.
Müezzinoğlu yaptığı yazılı açıklamada, 27 Mayıs’ta Resmi Gazete’de  yayımlanan yapılandırma kanunu ile sigortalılar ve işverenlere sigorta primi,  işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, idari para cezaları,  diğer kurumlar adına tahsil edilen damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime  katkı payı ile rücuen alacaklara yönelik ödeme kolaylığı sağlandığını hatırlattı.

Kamuya olan borçların yapılandırılması için son başvuru tarihinin 30  Haziran 2017 olduğunu belirten Bakan Müezzinoğlu, “Sosyal Güvenlik Kurumuna borcu  olanların bu fırsatı kaçırmamaları için mutlaka başvuru yapması gerekiyor.”  değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu yapılandırmayla vatandaşlara daha esnek ve kolay ödeme  imkanı getirdiklerine işaret eden Müezzinoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Yapılandırmadan faydalanan vatandaşlarımız hem prim teşvikinden  yararlanmaya devam edecekler hem de  borçları nedeniyle uygulanması gereken icra  işlemleri durdurulacak. Yapılandırmadan yararlanan borçluların gecikme zammı ve  cezasını Yİ-ÜFE ile güncelliyoruz. Ayrıca ilk taksitlerini ödemeleri halinde  ‘borcu yoktur’ yazısı da alabilmeleri mümkün olabilecek. Borç aslı ödenmiş olan  ancak ferileri ödenmemiş olan durumlarda feri alacağın yüzde 60’ının tahsilinden  vazgeçiyoruz. Taksitli ödemelerde 6, 9, 12 veya 18 eşit taksitte ikişer aylık  dönemlerde ödeme imkanı getiriyoruz. Peşin ve ilk taksit için de Ağustos sonuna  kadar süre tanıyoruz.”

Başvuru Süresi Kesinlikle Uzatılmayacak

Bakan Müezzinoğlu, borcu olup sağlık hizmetlerinden yararlanamayan 4/b  kapsamındaki (Bağ-Kur) sigortalılara da sağlık hizmetlerinden yararlanma yolunu  açtıklarını aktararak, şu ifadeleri kullandı:

“Bu düzenlemede son başvuru süresi uzatılmayacak. Dolayısıyla 30  Haziran (yarın) mesai bitimine kadar kurumumuza şahsen, posta ile yahut  elektronik ortamda müracaat etmelerini bekliyoruz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik  Bakanlığı olarak bu yapılandırma ve benzeri uygulamalarla çalışma hayatına daha  dinamik bir yapı ve işverenlerimizi biriken borç yükünün altında ezmeden  taksitlendirme seçenekleriyle esnettik ve rahatlattık. Bu vesileyle bir kez daha  işverenlerimiz ve sigortalılarımızı borç yapılandırma uygulaması için kurumumuza  davet ediyor ve ‘Bu fırsatı kaçırmayın’ diyoruz.

 
 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail