Altın fiyatları son 1 yılın zirvesine yaklaştı!


Altın, ABD ile Kuzey Kore arasında yaşanan gerilim sonrasında ‘güvenli liman’ talebiyle yükselişini sürdürdü. Ons altın fiyatı son 1 yılın en yüksek seviyesine geldi.

ABD-Kuzey Kore arasındaki gergin ortamın yarattığı güvenli liman talebi nedeniyle 1340 dolara dayanan ons altın fiyatları, son 1 yılın zirve seviyelerinde işlem görüyor.

ALTIN FİYATLARINA TRUMP ETKİSİ

Kuzey Kore’nin dün gerçekleştirdiği nükleer bomba testinin ardından ABD Başkanı Trump’ın Güney Kore ile milyarlarca dolar tutarından silah satışı konusunda anlaşmaya varmasıyla altın fiyatları kazançlarını artırdı. Spot altının ons fiyatı dün 1339,85 dolarla 2016 Eylül sonlarından bu yana en yüksek seviyesini gördükten bu sabah 1,335.76 dolarda bulunuyor.Kuzey Kore, hafta sonunda bölgede 6.3 şiddetinde deprem etkisi yaratan yeni bir nükleer deneme yaptı. Bu sabah basında yeni bir uzun menzilli füze denemesi daha yapacağına dair haberler var. Konu ile ilgili yüksek tansiyonun önümüzdeki günlerde de devam edeceği gözüküyor. Öte yandan, küresel jeopolitik risklerdeki artışın yarattığı güvenli liman talebinin yanı sıra, zayıf seyreden dolar endeksi de altın fiyatlarını besleyen önemli bir faktör olarak öne çıkıyor.
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail