Almanya Seçimlerinde İlk Sonuçlar Açıklandı

Almanya’da bugün yapılan seçimler yerel saat ile 18:00’de oy verme işlemi bitti ve sayımlara başlandı. Alman Birinci Kanalı ARD’nin yayınladığı resmi olmayan ilk sonuçlara göre, CDU (Hristiyan Demokrat Parti) seçimde birinci oldu.

 

 

 

Yaklaşık olarak 61,5 milyon seçmenin oy kullandığı seçimde ilk resmi olmayan sonuçlara göre, CDU ve Bavyera eyaletindeki kardeş parti konumundaki Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) toplamda yüzde 32,9 oranında oy aldı. Koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) ise yüzde 20,08’de kaldı. 

Sonuçlara göre, AfD yüzde 13,1 ile üçüncü olarak ilk kez mecliste yer alacak. 

FDP de yüzde 10,5 ile dördüncü parti olacak ve yeniden meclise girecek. 

Yeşiller yüzde 8,9 ile beşinci sırada yer alırken, Sol Parti de yüzde 8,9 oy oranına ulaşarak meclise girmeye hak kazandı. 

Buna göre, Almanya Federal Meclisinde milletvekili dağılımı şu şekilde oldu: 

CDU ve CSU 218, SPD 138, AfD 87, FDP 70, Yeşiller 59 ve Sol Parti 59. 

SPD Genel Başkan Yardımcısı Manuela Scwesig, “Bu sonuçlar SPD için büyük bir yenilgi. Muhalefet görevini alacağız” açıklamasında bulundu. SPD Genel Başkanı Martin Schulz, “Bugün Schulz için çok acı bir gün, seçimi kaybettik” yorumunda bulundu.

Aşırı sağcı parti AfD’nin liste başı adayı Alexander Gauland, seçim sonuçlarını Almanya için dönüm noktası olarak niteledi ve “Biz bu ülkeyi değiştireceğiz. Bugün büyük bir gün” dedi.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail