Neden Kısa Vade Değil?

Finans piyasalarında işlem açanların en büyük sıkıntısı, doğru haberi doğru zamanda alıp, bu haberi yorumlayamaması. Bu haberin piyasa etki süresi ne kadardır, etki gücü pariteyi yada emtiayı hangi seviyelere kadar götürür. Yada bu haber sadece piyasayı maniple etmek için bir operasyonun sonucumu ( boğa / ayı tuzağı) bunu anlamak ve buna göre pozisyon almak, ya da pozisyonunuzda ki işlemlere olan etkisi bizlerin para kaybetmesine sebep olmaktadır.

Evet bunlar piyasada hep var hep var olmaya da devam edecektir. Paranın olduğu her yerde bu tip ayak oyunları var. Kısa vadeli bir yatırımcıysanız bunlarda etkilenme şansınız çok daha fazla olacaktır. Bu tip durumlar piyasayı, ancak kısa vade de dalgalanmalara sebep olur, ana trendi etki etme şansı çok azdır.

Şayet orta/uzun vadeli bir yatırımcıysanız bunlardan etkilenme şansınız çok daha az olacaktır. Anlık olarak piyasada yaklaşık olarak piyasa da 20 piplik bir kaymanın olduğu yerde, piyasanın 50-60 lık piplik ne tarafa yöneleceği belli olmayan bir dalgalanmanın olduğu piyasada günlük ve anlık olarak işlem açan yatırımcıların para kazanması zordur. Bu piyasalarda kolay olan tek şey kolay para kaybetmektir.

Nazmi YILMAZ

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail