Testere Piyasasında Yatırımcının Sigortası: İZ SÜREN STOP

Merhaba arkadaşlar,

Uzun bir aradan sonra, yeni bir makale ile karşınızdayım 🙂

Hep lafını ettiğim, ama küçük yatırımcının maalesef yabancı olduğu bir konu bu, iz süren stop. Oysa harfiyen uygulandığında, kazanan tarafta olmanızın garantisi denilebilir.

İz süren stop’un yegane amacı, ilk olarak anaparanızı, sonra da kârınızı korumaktır. Bir nevi sigorta gibi, küçük bir maliyete katlanmanızın karşılığında, sizi büyük zararlardan korur.

Nedir bu maliyet? Bazen %3-5 zarar, bazen de en tepeden değil de, biraz aşağısından satıp küçük bir kârdan vazgeçme maliyeti. Başarılı bir alım stratejisi ile başarılı bir “iz süren stop stratejisi” birleştiğinde, portföyünüzü kolaylıkla katlarsınız.

Hadi bunu bir simule edelim. Kendi stratejimi matriks üzerinde programladım ve simule ettim.
Öncelikle, bu simulasyonda sadece klasik bir küçük yatırımcı gibi, sadece al/sat işlemlerini baz aldığımı, kaldıraçsız işlem yaptığımı, ve faizsiz (yani kredi kullanmadan sadece anapara ile) işlem yaptığımı göstereyim. Burada herkes arasında farklılık gösterebilecek işlem komisyon oranı  var sadece. İlla ki bankadan binde 2  gibi çok yüksek bir komisyon ile işlem yapacağım diye inat etmeyen, küçük portföy sahibi herhangi biri, herhangi bir aracı kurumdan onbinde 5 (yani binde 0.5) komisyon anlaşması yapabileceğini bilerek, bu şekilde işaretledim onu da.

Simulasyonu saatlik (60 dakikalık) grafik ile, her koşulu içerisinde barındırması açısından 1 yıllık bir zaman dilimi üzerinde, bist 30 hisseleri ile test ettim.

Sonuçlar ortada:

Gördüğünüz üzere, 2018 Haziran-2019 Haziran döneminde, bir çok yatırımcının kan ağladığı zaman aralığında, sadece 2-3 indikatör ve iz süren stop yardımı ile, Bist 30 üzerinde sadece EKGYO hissesinde %6 zarar var, geri kalanının tamamında yıllık faizden fazla getiri sağlanmış. Bu tamamen, “duygulardan uzak” ve “prensiplere bağlı” olmanın doğal bir sonucu.

Bu kadar laf kalabalığından sonra sanırım herkes iz süren stopun ne kadar muhteşem ve can kurtarıcı olduğuna ikna olmuştur 🙂 Gelelim nasıl yapıldığına…

Önce prensiplerr 🙂

1- Kendinize bir “kabul edilebilir zarar oranı” belirleyin. Bu oran, kazanç hedefinizden fazla olmamalı.
2- Belirlediğiniz bu stop koşuluna kesinlikle sadık kalın. Duygularınıza kapılmayın. Pollyanna’cılık yapmayın!
3- Her gün stoplarınızı tanımlamayı unutmayın, borsada “saldım çayıra mevlam kayıra” diye bir şey olmazz 🙂
4- Kârınız arttıkça stop seviyenizi de yukarı çekin. Çıtayı yükseltin!


Ve uygulama… Üç şekilde yapabilirsiniz:

1- Aracı kurum ekranınızda stop özelliği yok ise, zincir emir ile, biraz meşakatli yoldan halledebilirsiniz.
2- Aracı kurumunuz size pratik bir stop tanımlama seçeneği sunuyorsa, keyfini sürebilirsiniz.
3- Matriks veya benzeri bir program ile bu işi robota bağlayıp, internetiniz kesilmediği sürece keyfinize bakabilirsiniz.

Zincir Emir ile:
Örnekleyerek anlatmak sanırım en kolayı olacak.

Diyelim ABCD hissesinden 1000 lotunuz var. Maliyetiniz ve şu anki fiyatı 5 lira olsun. Siz en fazla yüzde 3 civarı kaybetmeyi göze alıyorsunuz diyelim. Bu durumda stop noktanız, 5 x 0,97 = 4,85

4,85 fiyatına 1 lot alım emri girin. Bu emrin gerçekleşebilmesi için, hissenin bu fiyata kadar düşmesi gerekli.

Bu 1 lot alım emrine, “zincir emir” olarak,  taban fiyattan veya 5-6 kademe aşağıdan full satış girin.

Tanımlamada bir hata yapmadıysanız,  hisse 4.85 den satıcılı işlem görmediği sürece, full satış işlemi gerçekleşmeyecektir.

Burada önemli olan nokta, hisseniz yükseldikçe, yani siz kâra geçtikçe stop noktanızı da günden güne yükseltmeniz gerektiği. Ama tabii hisse düştükçe de stop seviyenizi düşürmeyin 🙂

Yani maliyetiniz 5 lira idi, bugün hisse 5.10 liradan kapattı ise, yarınki stop noktanız artık 4.85 değil de 4.95 falan olmalı. İlerleyen günlerde 5.30 kapanışı gördüğünüzde de, stop seviyenizi 5,15 e yükseltmeniz gerek.

Aracı kurum ekranından stop seçeneği:

Her aracı kurumda bu seçeneğin olmadığını tekrar belirteyim. Kendi kullandığım ve memnun olduğum aracı kurum ekranından bir örnek gösteriyorum size. Temsili 1000 lot ile, 30 gün geçerli olacak şekilde %3.50 oran belirleyerek hareketli(iz süren) stop tanımlama ekranı. Yani zincir emirdeki gibi her gün emir girme zahmetine de gerek kalmıyor.

Matriks robot ile:
Şimdi matriks robot kodlaması apayrı uzun bir konu, isteyenlere özel ders veriyorum bu konuda, ama zaten kodlama bilenler için kendi kullandığım system tester stop ayarlarını paylaşayım.

Her durumda standart bir oran ile stop istiyorsanız “hareketli stop loss”, volatiliteye göre değişken oran kullanmak istiyorsanız da “kademeli hareketli kar stop loss” kullanmalısınız. Ben tercihimi 2.sinden yana kullanıyorum. Tabii ki benim bu belirlediğim oranlar en iyisidir diye bir kaide yok, siz kendi risk kabulunuze göre farklı oranlar da kullanabilirsiniz. Şimdi gelelim, yazının başlarında paylaştığım simulasyonu bu iz süren stop olmadan yapsaydık kar-zarar oranımızı nasıl değişirdi, hemen bakalım. Hazır mısınız?

İz süren stop uygulamayınca, ne kadar dramatik bir tabloyla karşılaştık gördünüz mü? Halbuki al-sat stratejisi tamamen aynı, yine aynı indikatörler, aynı koşullar.

İşte tam da bu yüzden, iz süren stop candır, can!

Sağlıcakla kalın,
Ayşenur Doğan
Twitter: @aysenurdogan88
Telegram Grubumuz: Piyasa Yorumu Sohbet

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail