Temel Mum Çubukları – 2

Temel mum çubukları, piyasada belli bir zaman diliminin açılışını, yükselişini, düşüş ve kapanışını ifade eden fiyatları anlamlandırır. Bu çubukların piyasadaki farklı anlamları ve ifadeleri tanımladığını söyleyebiliriz. Genellikle, dikey çizgilerden oluşan temel mum çubukları, açılış ve kapanış fiyat aralıklarının farklılıklarını ifade eder. Gölge ismi verilen kutucuklardan ve gövdenin üst ya da altındaki gölge denilen dikey ince çizgilerden meydana gelir. Mum çubuklarını tek tek inceleyen analistler, hisse senetleri ve diğer piyasa değerlendirmeleriyle ilgili net bir analiz yapabilirler. 

Piyasasının genel olarak psikolojisi ve fiyat dinamiğinin hangi sebeplerden kaynaklı olduğu konusunda analistlere fikir vermektedir. Belirgin destek ve direnç seviyelerinin ise gözlemlendiği grafikler olarak da ifade edilebilir. Temel mum çubukları, yüksekten ya da en dipten dönüş sinyalleri konusunda da bilgi verir. Fakat mum çubukları incelenirken, trend yönüne dikkat edilmesi gerekir. Özellikle, üst ve alt noktalar için mum çubuklarının güven veren sinyaller verdiğini söyleyebiliriz.

Temel Mum Çubukları Çeşitleri

Oluşumlarına bağlı olarak farklı anlamları analistlerle buluşturan grafiklere mum çubukları denir. Piyasada bu grafiklerin yorumu her gün için farklı anlamları açıklamaktadır. Temel mum çubukları çeşitleri, gövde uzunluğu, gölgesine ve gölge boyutuna göre sınıflara ayrılır. Bu yönüyle de farklı isimlerde anılması durumu söz konusudur. Genellikle, gövde uzunlukları kısa olan mum çubuklar, topaç olarak isimlendirilir. Gövdesi bulunmayan mum çubuklarına ise doji ismi verilir. Dojiler ise piyasadaki kararsızlıklar anlamına gelmektedir. Dojilerin yanı sıra mum çubuklarının farklı seçenekleri ve anlamları da vardır.

Temel Mum Çubukları Açılımları

Temel mum çubuklarının piyasada farklı yorumlamalar yapabilmeye yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Boyut ve gölge bakımından anlamları aynı olmayan bu grafiklerin tanımlamaları görünüşlerine bağlıdır. Temel mum çubukları açılımları sıralamasını aşağıdaki gibi yapabiliriz:

  • Ters Şemsiye; alt gölgesi bulunmayan ve yalnızca uzun üst gölgeye sahip olan doji türüdür. Görünümü sebebiyle mezar taşı doji olarak da isimlendirilmektedir. Gövde uzunluğu sıfır ya da sıfıra yakındır. Alt gölgesi olmadığı gibi üst gölgesi uzundur.
  • Şemsiye; üst gölgesi bulunmayan ve uzun alt gölgesi olan doji türlerinden bir tanesidir. Şemsiyeyi andıran bir görüntüsü vardır ve yusufçuk dojisi olarak da isimlendirilir.
  • Uzun Doji; gölgeleri çok uzun olan doji türüdür. Gölge uzunluğu sıfır ve sıfıra yakın olan özelliğe sahiptir. Uzun dojilerin alt ve üst gölgeleri uzundur. Aynı zamanda uzunlukları eşittir.
  • Düz Doji; yalın ve basit tanımıyla aşağı ve yukarı gölgeleri bulunmayan, sadece yatay bir çizgiden oluşan doji türüdür.
  • Siyah Topaç; kendisinden daha uzun üst ve alt gölgelerin olduğu mum çubuğu türüdür. Gövdesi küçük ve rengi de siyahtır. Bir doji türü olarak kabul edilen ve formasyonları içinde olursa, tıpkı bir doji gibi hareket eder.
  • Beyaz Topaç; küçük bir beyaz gövdesi olan bu mum çubuklarının kendisinden daha uzun alt ve üst gölgeleri vardır. Doji türlerinden bir tanesidir.
  • Doji; açılış ve kapanış fiyatlarının hemen hemen eşit olmuş olduğunu gösteren mum çubuklarından bir tanesidir. Gövdesinin uzunluğu sıfıra yakın ya da sıfır olduğu görünümdedir.
  • Siyah Kapanan Marubozu; aşırı düşmüş olan piyasayı ifade eder ve yalnızca üst gölgesi olan mum çubuğudur. Yani bu mum çubuğunun alt gölgesi yoktur. Gövdesi siyah ve boyutu uzun olan mum çubuklarından bir tanesidir.
  • Siyah Açılan Marubozu; düşüşü bir hayli göze çarpan bir piyasayı temsil eder ve alt gölgesi olup üst gölgesinin olmadığı mum çubuklarından biridir. Boyutu uzun gövdesi siyah ve uzundur. Aynı zamanda, üst gölgesi de yoktur.
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail