Teknik Analiz Ders 5 – Hareketli Ortalamalar

Merhaba arkadaşlar 🙂

Sanırım iki haftadır süren düşüşten dolayı moraller biraz bozuk, ama lütfen eğitimleri aksatmayın. Her düşüşün bir sonu var nasıl olsa. Bu düşüşün sonunda çok güzel alım fırsatları gelecek, geçen sene olduğu gibi. Hala bist100 endeksinin 120-130K civarına ulaşması gerektiği konusunda, fikrim aynı. Uzun vade trend analizime dayanarak tabii ki 🙂 Yanılma payım var elbette, ama buna inanıyorum.

Önceki derslerin listesine ulaşmak için tıklayın
Bu grafikleri nereden açıyoruz, anlamadım, bilmiyorum diyenler tıklayın

Bu hafta konumuz hareketli ortalamalar 🙂 Çok çok çeşitli kullanımları var bu göstergenin aslında. Ama ben kafa karıştırmamak adına en basit kullanımından bahsedeceğim. İleri ki derslerde başka kullanımlarını da anlatacağım nasip olursa 🙂

Analiz etmek istediğimiz hissenin grafiğini açtıktan sonra, indikatörler menüsünden ‘Simple Moving Average(SMA)’ tıklayalım.

Ardından bu indikatörümüzün ayarlarına gelelim:

Ayarlardan periyot ayarını uygun bulduğunuz bir sayıya set edin. Belirli bir rakam söylemek istemiyorum. Bu zamanla kendi edineceğiniz tecrübe ve risk kabulünüze göre çok değişken bir rakam aslında. Bazen hisseden hisseye de değişebiliyor en doğru rakamın ne olduğu. Bunu deneme yanılma ile bulmanız en doğrusu. Mesela 50’ye ayarlıyorum ben şimdi. Sonra da hissemin geçmiş hareketlerine ne kadar uyumlu olduğunu kontrol ediyorum. Beğenmezsem bu 50’yi değiştireceğim. Uyumlu olması ne demek anlatacağım, sabredin 😀

Hareketli ortalama mavi bir çizgi olarak grafiğimizin üstüne geldi.
Fiyat bu mavi çizgiyi;
Yukardan aşağı kırarken SAT sinyali
Aşağıdan yukarı kırarken de AL sinyali
kabul edersek…
Bakalım kararlarımız ne kadar isabetli olur hissenin geçmiş hareketlerine göre:

Yani evet bu 50 günlük ortalama iyi kötü bize kazandırır gibi duruyor ama sanki biraz GEÇ sinyal veriyor gibi değil mi? Aslında geç sinyal vermesi temkinli bir yatırımcı için iyidir: Size düşüş trendindeki küçük bir yükseliş için alım sinyali vermez. Yükseliş trendinde de küçük bir olumsuzluk için satış yaptırmaz.
Ama heyecanlı bir yatırımcıysanız, daha fazla al sat yapıp daha fazla kazanmak gibi bir hırsınız var ise(ki hırs iyi bir şey değil siz temkinli olun bence), o zaman indikatörünüzün ayarlarını biraz kısabilirsiniz.

Haydi bir de 20 günlük yapsak nasıl olurdu onu deneyelim.

Bu sefer grafikte fiyat mavi çizgiyi yukarı aşağı çok daha sık kesiyor gördüğünüz üzere:
Ama kusura bakmayın  yukarıda yaptığım gibi bunları tek tek al sat diye işaretleyemeyeceğim, zira sayamayacağım kadar çok var.

Zaten bu yukarıdaki grafik geniş bir zaman aralığını kapsıyor. Madem hareketli ortalamayı 20 güne indirdiniz, demek ki niyetiniz kısa vadeli işlemler yapmak. Bu durumda grafiğe de daha yakın plan bakmalısınız:

Gördüğünüz gibi, çok daha agresif bir yatırım statejisi oluştu. Yani kısa vadeli al-sat demek, her akşam seans bitiminde bilgisayarınızı açıp, kapanış fiyatına istinaden, ertesi gün için karar almanız demek. Bu kadar detaycı olmak size zarar da ettirebilir. Gerçi daha da detaycı olup bunu 5dk lık grafikte uygulayanlar da var(ben günlük grafiklerde gösterdim az önce). Ancak maaşlı bir işte çalışırken borsada yatırım yapıyorsanız, pek tavsiye etmem patronunuzla aranız açılabilir. Zira gerek de yok, yukarıda gördüğünüz üzere uzun vade yatırım da gayet iyi kazandırıyor.

Şimdilik hareketli ortalamalarla ilgili bu kadar…. Kafanız karışmasın istiyorum. Bu en basit kullanım şeklini biraz uygulayın, daha önce anlattığım diğer derslerle uyum için de kullanmayı bir deneyin. RSI, Trend çizgileri ve Hareketli Ortalamayı bir arada kullanmaya çalışın. 6 ay önce bu yöntemleri kullanmaya başlamış olsaydınız, nerede alıp satardınız bir inceleyin. Güzel bir egzersiz olur bu 🙂
Önceki derslerimizin linklerini de paylaşayım tekrar 🙂
Bu grafikler nereden nasıl açılır vs
Ders 1
Ders 2
Ders 3
Ders 4

Küçük yatırımcının bilinçlenmesine katkıda bulunmak adına, eğitim yazılarımızı facebook ve twitter sayfalarında paylaşabilirsiniz 🙂 Yerli yatırımcının bilinçlenmesi çok önemli benim için.

Sağlıcakla kalın,
Ayşenur Doğan
Twitter: @aysenurdogan88
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail