Teknik Analiz Ders 4 – Trend Çizgileri Destek ve Direnç





Uzun bir aradan sonra tekrardan merhaba arkadaşlar 🙂

Bu dersimizde teknik analizin bel kemiği sayılan bir konuya değineceğim. O yüzden lütfen dikkatle ve mutlaka uygulama yaparak okuyun. Aslında hareketli ortalamaları anlatacaktım 4.derste ama, bu kadar ara verdikten sonra, sıkı bir konuyla giriş yapayım dedim. Önceki derslerimizi okuyup uygulamalar yapmışsınızdır diye umuyorum 🙂 Tekrar hatırlatalım burada geçen hisseler kesinlikle tavsiye niteliği taşımaz.

Önceki derslerin listesine ulaşmak için tıklayın
Bu grafikleri nereden açıyoruz, anlamadım, bilmiyorum diyenler tıklayın

Trend çizgileri çalışmamızı ilk önce günlük grafiklerde yapalım.  Trend dediğimiz şey, 3-5 günlük bir hareketi değil, hissenin genel yönünü ifade eder. Yükselen trend “boğa piyasası“, düşen trend ise “ayı piyasası” olarak adlandırılır. Bu tabirleri duyduğunuz zaman yabancılık çekmeyin 🙂

Her neyse, dediğimiz gibi trend, 3-5 günlük bir şey değil. Bu yüzden trend çizgilerimizi çizerken, grafiğimizin tarih aralığını hemen bir arttıralım ilk iş olarak. Bunu grafik üstünde iken mouse scroll tuşu ile de yapabilirsiniz veya aşağıda resimde gösterdiğim şekilde sürükleyerek de yapabilirsiniz:

Şimdi hissemize şöyle bir bakalım dipleri tepeleri bir göz ucuyla tespit edelim önce…
Trend çizerken amacımız bu dip ve tepelerin ortak noktalarını bulmak. dip ve tepeler soldan sağa bakınca, öncekinden daha yukarıda ise, yükselen trend, yani boğa piyasası var demektir. Aşağıda örnek olarak kullandığım grafik, “yükselen trend“de 🙂

Çizim yapacağımız detaylara gelelim… Grafik tipimiz günlük bazda “mum grafik”  olmalı. Çok çeşitli grafik tipleri var elbette, ancak aynı dilden konuşalım diye bu şekilde öneriyorum. Sol menüden de çapraz çizgi görünümünde bir buton var, ona tıklayalım. Açılan menüden, aynı görünümdeki opsiyonu seçelim.

Vee gelelim işin en önemli kısmına 🙂 ilk trend çizgimizi çiziyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli detay şunlar:
1- Çizgimizin mümkün olduğunca çok sayıda dip noktasına değmesi. Ne kadar çok dip noktasına değerse, bu trend çizgisi o kadar sağlam bir DESTEK noktası oluşturur. En az 3 dip noktasına dokunsun.
2-Çizgimizin 3-5 günlük değil geniş bir süreyi kapsaması, birkaç hafta – ay gibi.

Şimdi bu çizgimizin üstüne çift tıklayalım. Sağa uzat ve sola uzat seçeneklerini işaretleyelim. Bunun amacı çizgilerimizin bize daha ilerisi için de yol göstermesi.


Yan menüdeki düğmelerimize dönelim. ‘Çizgiyi çizdim ama olmadı bu’ diyorsanız, önce silmek istediğiniz çizgiye tıklayın, sonra da sol menüde mavi ile işaretlediğim silme butonunu kullanabilirsiniz.
Çizdiğiniz bütün çizgileri temizlemek için ise, maviyle işaretlediğimin hemen altındaki buton işinizi görecektir.

Dip noktaları birleştirerek çizginiz içinize sindiyse, bir de paralelini almayı deneyelim. Onun için de yine önce kopyalamak istediğimiz çizgiye tıklıyoruz, sonra da sol menüde pembe ile işaretlediğim buton.
Kopyası çizginin tıpatıp üstünde oluşacak. tekrar bu çizgiye tıklayıp sürükleyin. Sürükleyerek, tepe noktalarıyla eşleştirmeye çalışın. Her zaman eşleşecek diye bir durum yok ama, eşleşirse işimiz kolaylaşır tabii. Eşleşmiyorsa, tepe noktalarından en az 3 tanesiyle eşleşecek yeni bir çizgi oluşturmalısınız.

Şimdiii….
Bu kadar uğraştık ettik de.. Ne için?
Tam da hissenin gerilemeye başlayacağı yerden almamak için 🙂
Tam biz sattıktan sonra, hissenin yükselmeye başlamasını izleyip, sinir olmamak için 🙂
Yükseliş trendi bozulduğunda, zarar kes – stoploss yapmanız gerektiğini tespit edebilmeniz için 🙁
Doğru yerden alıp, doğru yerden satmak için.
Maliyetimizi düşürüp, risklerimizi azaltmak için elbette!

Peki bu trend kanalı sonsuza kadar devam eder mi bir hissede? Tabii ki hayır!
Destek çizgisi olarak kabul ettiğimiz bu alt çizgiyi aşağı kırarsa tehlike sinyalidir!
Peki ya o zaman?
1- Yükseliş trendi bitmiş olabilir.
2- Hisse kendine bir alt kanal arıyor olabilir, destek bulabileceği yeni yer neresi diye bakılmalı.
3- Stop yapmanız gerekebilir.




Peki ya direnç çizgisi olarak kabul ettiğimiz üst çizgiyi yukarı kırarsa? :))
1- Yükseliş trendi güçleniyor diyebiliriz, ama tabii bu çizgi üstünde birkaç kapanış yapıp kendini kanıtlarsa.
2- Hisse kendine bir üst kanal arıyor olabilir, dirence takılabileceği yeni yer neresi diye bakılmalı.
3- Kazancınız bereketli olsun tabii, ama temkinli olun. Bu direnci kırmasına teşvik eden nedir, araştırın. Mesela firma hakkında süper bir haber mi gelmiş, muhteşem bir bilanço mu açıklamış vs..





Arkadaşlar bu trend çizgileri konusu öyle bir dersle sınırlandırabileceğim kadar basit bir konu değil. Ama çook çok önemli bir konu! Tabii ki zamanla olacak , tecrübeyle gelişecek bir konu. Bu yazıyı okur okumaz, ilk defa trend çizecek takipçilerimizin, muntazam çizimler yapması biraz vakit alabilir, lütfen moral bozmayın hemen!
Sabır ve azim her şeyi çözer 🙂
İnanın bana gösterdiğiniz sabır ve azim, karşılıksız kalmayacak 🙂

Yazıyı daha fazla uzatıp kafaları karıştırmak istemiyorum, zaten baya uzun olmuş, şimdi fark ettim 😀
Lütfen okuduklarınızı uygulamaya çalışın. Bu çok önemli!



Önceki derslerimizin linklerini de paylaşayım tekrar 🙂
Bu grafikler nereden nasıl açılır vs
Ders 1
Ders 2
Ders 3

Küçük yatırımcının bilinçlenmesine katkıda bulunmak adına, eğitim yazılarımızı facebook ve twitter sayfalarında paylaşabilirsiniz 🙂

Ayşenur Doğan
Twitter: @aysenurdogan88

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail