Teknik Analiz Ders 3 – Bollinger Bands(BB) Destek Direnç

Tekrardan merhaba arkadaşlar 🙂
Bollinger Bands biraz detaylı bir konu olduğu için ikiye böleceğim demiştim. Kaldığımız yerden devam ediyorum. Geçen haftaki dersimizde daralan bollinger ile gelen ani fiyat hareketlerinden bahsetmiştik. Ama bollinger in çok önemli bir özelliği daha var: kısa vadeli destek ve dirençler için bize fikir vermesi.

Bu arada destek ve direnç belirleme için bence en iyi yol, tabii ki trend çizgileridir. Ancak BB indikatörü de çok iyi bir yardımcıdır. Trend çizgileri ile ilgili dersi daha ilerde anlatacağım. Yeni başlayanlar şimdilik biraz zorlanabilir trend çizgilerinde sanırım.

Konuya dönelim 🙂
Yine investing den ilgilendiğimiz hissenin interaktif grafiğini açalım ve indikatörler menüsünden bollinger bands ı açalım:
(bu grafik nereden açılıyor diyen arkadaşlar için: bilgi)

Geçen derste de belirttiğimiz gibi fiyat genel olarak bollinger band ları içerisinde kalmaya eğilimli.
Çeşitli sebeplerle bant dışına çıkabilse de genellikle çok kalıcı olmuyor bu, ve ilk fırsatta dönüşe geçiyor. Yani band dışına çıktığında tedbirli olmalıyız, gözümüz hacim hareketlerinde olmalı. Bollinger ile hacim değişikliği beraber değerlendirildiğinde, çok tutarlı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Rasgele bir grafik üzerinde inceleyelim:

Sırayla gidelim… hacimle ilgili ifadelerim için işaretli noktanın hemen hizasına karşılık gelen, en altta bulunan kırmızı yeşil bar’lara bakmalısınız. (Destek direnç alanının hizasına gelen hacimlerin altına mavi çizgi çektim anlaşılır olması için.)

1. nokta(destek): fiyat düşüş gösterirken, altında kalan bollinger çizgisi destek görevi görüyor ve fiyatlar yukarıya doğru ilerlemeye başlıyor. Hacimdeki çok hafif bir artış da buna eşlik ediyor.

2. nokta(direnç): fiyatın üstünde kalan orta çizgi, direnç görevi görüyor. Dirençle karşılaşınca, üstelik hacim de yüksek oranda düşünce, fiyatın aşağı dönüşü hız kazanıyor.

3.nokta(destek): önceki dirençten dönerken yarıdan fazla düşen hacim, düşüşe ivme kazandırdığı için, hızını alamadı ve desteğin de birazcık altına sarktı fiyatımız. Ama hacim imdada yetişti ve desteğin üzerine toparladı.

4.nokta(destek/direnç): önceki destekten dönerken iki katına çıkan hacim, yükselişe ivme kazandırdığı için, hızını alamadı ve direncin üstüne kolayca atlayıverdi fiyatımız. Ama hacim devamlılığını sürdüremeyince, desteğin üzerinde tutunamadı ve aşağı saldı.

5.nokta(destek):  fiyat düşüş gösterirken, altında kalan bollinger çizgisi destek görevi görüyor ve fiyatlar yukarıya doğru ilerlemeye başlıyor. Hacimdeki çok hafif bir artış da buna eşlik ediyor.

6. nokta(direnç): fiyatın üstünde kalan üst çizgi, direnç görevi görüyor. Dirençle karşılaşınca, üstelik hacim de yüksek oranda düşünce, fiyat direnci aşamayarak aşağı yönleniyor. Ancak düşüş sırasında hacimde artış başladığı için alt banda geçmek için acele etmiyor, bilakis, direnci bir daha zorlamaya niyetleniyor.

7.nokta(destek/direnç):  Önceki dirençten sonra ısrarlı hacim hareketleri ile desteğe uğramadan yeniden direnci zorlayan ve hatta direnci aşıp, üst çizgiyi destek yapmaya niyetlenen fiyat… Hacim devamlılığını sürdüremeyince, desteğin üzerinde fazla tutunamadı ve aşağı yönlendi.

8.nokta(destek):  fiyat düşüş gösterirken, fiyatın altında kalan bollinger orta çizgisi destek görevi görüyor ve fiyatlar yeniden yukarıya doğru ilerlemeye başlıyor. Hacimdeki çok hafif bir artış da buna eşlik ediyor.
Umarım çok karışık olmamıştır. Lütfen siz de takip ettiğiniz bir hissenin “günlük” grafiği üzerinde bollinger açıp inceleyin.

Sonra ikinci aşama olarak, gün içinde hızlı iniş-çıkışlar yapan bir hisse bulup, 5dk lık ya da 15 dk lık grafik üzerinde aynı çalışmayı tekrar yapın. Göreceksiniz ki, gün içerisinde bollinger, size yüksekten satıp alttan alabileceğiniz, maliyetinizi düşürebileceğiniz fırsatlar hakkında tüyo veriyor. Bollinger in kullanımı hakkında ustalaşırsanız, özellikle 5dk lık grafikteki bollinger kullanımından bahsediyorum, kazancınızı çok daha fazla arttırabileceksiniz. Ama bollinger sayesinde kazancınızı katlayabilmeniz için çokça egzersiz yapmanız gerek. Hacimle olan ilişkisini iyice sindirmeniz gerek.
Özetlersek;

 • Fiyatın altında kalan bollinger çizgisi DESTEK görevi görür.
 • Fiyatın üstünde kalan bollinger çizgisi ise DİRENÇ görevi görür.
 • Fiyatın direnç üstüne hızlıca atlaması için hacim gerekli.
 • Fiyat bollinger in dışına çıktı ise, hacim deki değişikliği referans alarak geri dönmeye eğilimlidir.
 • Fiyat bollinger in üstünden taştı ise, genellikle hacim düşüşü ile birlikte banda geri döner
 • Fiyat bollinger in altından taştı ise, genellikle hacim artışı ile birlikte banda geri döner
 • 5dk lık grafikte bollinger destek ve dirençleri, maliyet düşürmek için çok kullanışlı olabilir.

 

Önceki derslerimizi soran takipçilerimiz için linkleri de paylaşayım 🙂
Bu grafikler nereden nasıl açılır vs
Ders 1
Ders 2

Küçük yatırımcının bilinçlenmesine katkıda bulunmak adına, eğitim yazılarımızı facebook ve twitter sayfalarında paylaşabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın,
Ayşenur Doğan
Twitter: @aysenurdogan88
Telegram Grubumuz: Piyasa Yorumu Sohbet

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

2 yorum

 1. Aysenur hanım merhaba,
  teknik analiz derslerinizi ilgiyle takip ediyor, devamını sabırsızlıkla bekliyorum. benim gibi konu hakkında çok az bilgisi olan biri için bile cok aydınlatıcı bir üslubunuz var.
  cok tesekkürler

 2. Ayşenur Hn. emeğiniz için çok teşekkürler grafikleri biraz çözmeye başladım sadece kafama takılan göstergelerde zaman aralığını nasıl belirleyeceğimiz saatlik haftalık aylık baktığımızda çok farklı sonuçlar çıkıyor örneğin rsı bakarken en sağlıklı hangi zaman dilimidir mesela saatlik mi haftalık mı aylık mı, teşekkürler tekrar.

Yorumlar kapatıldı.