Teknik Analiz Ders 1 – RSI

Herkese merhaba,
Bir önceki yazımızda, tamamen sıfırdan başlayanlara yönelik, nereden nasıl grafik inceleyebileceğinden bahsetmiştik. Bu yazımızda da, yeni başlayan biri için en kolay anlaşılabilir olduğunu düşündüğüm bir göstergeden bahsedeceğim. Tekrar belirtelim, tüm derslerimiz de dahil olmak üzere, anlatım sırasında adı geçen hisseler alım satım tavsiyesi değildir, temsilidir.Investing.com interaktif grafik sayfasındaki menüden, indikatörler > Relative Strength Index (RSI) tıklayalım.
Grafiğin alt kısmına yeni bir satır daha gelecek.
Ancak buradaki RSI biraz fazla detaylı yeni başlayan biri için. Sadeleştirmek için kırmızı ile yuvarlak içine alarak işaretlediğim ikonlardan ikincisine tıklayalım ve stil sekmesindenayarlarını basitleştirelim.
RSI çizgi stilini “Ortalanmış Histogram” yerine “Çizgi” yapalım.
SMA şimdilik pasif edebiliriz.
Kapat’a tıklayalım.
Karşımıza aşağıdakine benzer bir çizim  çıkmış olmalı.

Buradaki açık yeşil, mavi ve kırmızı yatay çizgiler sabit bir şekilde duran çizgilerdir. Önemli olan koyu yeşil zigzaglı çizginin şu anki yerinin(değerinin) ne olduğudur. Alım satım kararlarımızı bu koyu yeşil çizginin konumuna göre vereceğiz. pembe çizgi de RSI’ nin son değer seviyesinin nerede olduğunu gösteren bir belirteç. Yukarıdaki örnekte rsi nin son değeri 59.44, sağ sütunda karşılığını görebileceğiniz üzere.

Şimdi gelelim detaylarına…

Relative Strength Index, birebir türkçeye çevirdiğimizde, göreceli güç endeksi. Ancak ben bunu daha çok risk seviyesi olarak adlandırmayı uygun buluyorum. Nedenine gelirsek…

Yukarıda bahsettiğim renkli kesikli çizgi seviyelerin bir anlamı var:

Yeşil kesikli çizgi (70): Aşırı alım bölgesi
Mavi kesikli çizgi (50): Piyasa dengesi
Kırmızı kesikli çizgi (30): Aşırı satım bölgesi

Şimdi aşırı alım deyince size olumlu bir ifade gibi gelebilir. Ancak aksine, bu hissenin gereğinden fazla rağbet görerek, ederinden fazlaca değerlendiğini gösterir. Yani bu olumsuz bir durumdur. RSI 70’in üstüne çıktığında satış için tetikte olmanız önerilir. Genellikle RSI 80-100 bandında iken fiyat yükselişinde bir duraksama yada geri dönüş gerçekleşir. Ve Genellikle RSI 30-40 bandında iken de fiyat düşüşünde duraksama ya da yükselişse geçiş söz konusu olabilir.
Benzer şekilde aşırı satım ifadesi de tahmininizin aksine olumlu bir durumdur, hissenin ederinden fazla düştüğünü, alım için ucuz fiyatta olduğunu gösterir. Ama tabii RSI 30’a indi diye düşünmeden etmeden alım yapmayın, öncelikle bu hisse niye düştü, hakkında kötü bir haber mi var, nedir ne değildir, bir araştırın. Ucuza alayım derken tahtası kapanmak üzere olan batık bir şirkete yatırım yapmayın.
Şimdi bir de RSI 70-80’in üstüne çıktığında hissemizin fiyatında neler olmuş bir bakalım.
Hisse güçlü bir yükseliş trendinde ise; fiyat dönüşü RSI 80-100 aralığında da gerçekleşebilir. Ancak RSI 70’i geçtikten sonraki her nokta risklidir. Özellikle bu noktalardan alım yapılması çok risklidir. Maalesef ki, spekülatörler hisseleri özellikle bu tepe noktalardan pazarlar ve küçük yatırımcının zarar etmesine yol açarlar. Küçük yatırımcı yükselen grafiğin güzelliğine kapılır, ve spekülatörün önerisini sorgulamadan araştırmadan alım yapar. Bu sayede hisse son bir atak daha yapar ve büyük yatırımcı buradan yüksek lotlarla satış emri verir, sonrasında da acımasız son gerçekleşir. Bu durum “kaz yolma” diye tabir edilir.
Gelelim dip noktalara, RSI 40’ın altına düştüğünde neler olmuş bir de ona bakalım 🙂
Hisse güçlü bir düşüş trendinde ise; fiyat dönüşü RSI 0-30 aralığında da gerçekleşebilir. Ancak genel olarak RSI 40’in altına indikten sonra fiyat alım için uygun noktalara gelmiştir diyebiliriz. Tahmin edersiniz ki, bilinçli yatırımcılar hisseleri özellikle bu dip noktalardan alır, düşüşten bezmiş küçük yatırımcının elindeki malı bir bir toplar. Hisse böyle dip fiyatlardayken özellikle forumlarda küçük yatırımcının çığlıklarını duyar, okursunuz. Şuna benzer cümlelere çok sık rastlarsınız:
“sakın alma kardeşim, bu kağıt var ya, adamın ocağını batırır”,
“elindeki 3 kuruştan da olursun”,
“evimden barkımdan etti beni bu kağıt”
Oysa dedikoduları dinlemek yerine, grafiği açıp şöylece bir baksanız, en basitinden bir RSI açıp baksanız, düşüşlerinde yükselişlerinde hepsinin olağan, beklenen şeyler olduğunu göreceksinizdir. Yatırımcıyı batıran şeyin kağıdın adından ziyade, yanlış zamanlama olduğu bir gerçek.
Gördüğünüz üzere borsada yatırım yaparken, riski minimize etmek oldukça kolay. Tabii ki RSI dışında başka bir sürü teknik analiz yöntemi de var ve birkaç gösterge birlikte değerlendirilmelidir. Ancak yeni başlayan biri için, en azından “kaz yolma” operasyonlarına konu olmamanız için, RSI kullanmayı bir alışkanlık haline getirmenizi öneririm.
Özetlersek;
  • RSI değeri 70’in üstünde veya civarında iken alım yapmayın, zarar riskiniz çok yüksek olur.
  • RSI değeri 40’ın altında iken satmak kötü olabilir, siz sattıktan sonra yükselir üzülürsünüz.
  • RSI 40’ın altında iken alırsanız, zarar etme riskiniz en aza iner 🙂
  • RSI 40’ın altına inmiş olan bir hisseyi almadan önce, “firmada mali bir sorun var mı?” araştırmalısınız.
Bugünlük bu kadar.
Mutlu bayramlar, Sağlıcakla kalın…

Ders 2: Bollinger Bands

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

1 yorum

Yorumlar kapatıldı.