Mum Çubuğu Nedir?

Mum çubuğu grafikleri herkes tarafından kabul görmüş ve önemli bir teknik analiz yöntemidir. Genel olarak teknik analiz yapanlar mum çubuklarına göre destek – direnç hesaplaması yaparlar; mum çubuğu formasyonlarına göre analizlerini geliştirirler. Bu açıdan teknik analiz eğitimlerinde de genel olarak mum çubuklarına göre eğitimler verilmektedir. Mum çubuğu grafikleri Japonlar tarafından geliştirilmiştir.

Mum çubukları analiz edilen zaman diliminde açılış – kapanış ve en yüksek – en düşük fiyatlarını gösterir. Eğer, 1 saatlik dilimde analiz yapıyorsanız bir adet mum çubuğu 1 saatlik zamanı temsil eder. Eğer 15 dakikalık dilimde analiz yapıyorsanız bu sefer bir adet mum çubuğu 15 dakikalık zamanı temsil etmektedir.

Tek bir mum çubuğu tek başına piyasadaki arz ve talep hakkında faydalı bilgiler verse de birbirini takip eden birkaç mum çubuğundan oluşan mum formasyonlarını kullanmak daha doğru bir yöntemdir. Tek bir mum çubuğuna göre işlem yapmak doğru bir hareket değildir. Mum çubukları ile kısa ve orta vadeli hisse senedi fiyat tahminleri için diğer teknik analiz yöntemlerine üstünlüğü bilinmekte ve ampirik olarak kanıtlanmıştır.

Mum Çubuğu Çeşitleri

Mum çubukları; gövdenin uzunluğuna ve gölgelerine sınıflandırılıp, isimlendirilir. Günlük fiyat hareketinin ne oranda güçlü olduğunu gösteren gövde uzunluğu kısa – normal ve uzun olarak 3 farklı şekilde isimlendirilir. Gövde uzunluğu küçük olan mum çubukları veya gövdesi bulunmayan mum çubukları hissedeki kararsızlığı göstermektedir. Mum çubuğu analiz edildiği sürede açılış – kapanış ve en düşük – en yüksek fiyatlarının tamamının birbirine eşit olması durumunda gövdesi ve gölgeleri olmayan düz bir doji oluşur. Düz doji genel olarak işlem olmayan günler yada veri hatası olduğunda görülür. Yukarı gölgesi, aşağı gölgesi veya her iki gölgesi olmayan uzun beyaz (boş) veya uzun siyah gövdelere ise Marubozu adı verilir. Gövde renginin ne renk olduğu mum çubuğu zaman diliminde alıcıların mı yoksa satıcıların mı etkin olduğunu gösterir. Satışların çok olduğu (yön düşüş olduğunda) mum çubuğu kırmızı, alıcıların çok olduğu (yönün yükseliş olduğu) mum çubuğu yeşil renk olacaktır.

Mum formasyonları 2,3,4 veya 5 mum çubuğundan oluşmaktadır. Genel olarak en çok kullanılan mum formasyonları 2 mum çubuğundan oluşmaktadır. 4 veya 5 mum çubuğundan oluşan mum formasyonları nadir olarak kullanılmaktadır. Formasyonların büyük bir kısmı simetriktir. Buna karşın simetrik olmayan birkaç ayı ve boğa formasyonu bulunmaktadır.

Mum çubuğu kullanımı ve formasyonları derslerimiz devam edecektir. Aklınıza takılan tüm soru, görüş ve ele alınmasını istediğiniz konular için yorum kısmına yazabilir yada sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bize ulaşabileceğiniz sosyal medyalar ve mail adresi:

Twitter: https://twitter.com/piyasayorumu

Instagram : https://www.instagram.com/piyasayorumu

Facebook : https://www.facebook.com/piyasayorumucom

E-Posta: info@piyasayorumu.com

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail