Açığa Satış Nedir, Nasıl Uygulanır?
Açığa satışı anlatmaya geçmeden önce özellikle şunu vurgulamak isterim ki eğer borsa bilginiz ve tecrübeniz az ise (aslında çok iyi borsa tecrübeniz olsada ilk kez yapacaksanız) kesinlikle açığa satış işini bir uzmanına danışmadan, destek almadan yapmanızı tavsiye etmeyiz. Lakin son karar daima yatırımcınındır. Alacağınız kararların size zarar değil kar ettirmesini dileriz.
Kazanç Amaçlı Açığa Satış İşlemi Nedir?

Hisse senetleri, yabancı ülke para birimleri ve EMTİA’larda, kısaca fiyatların düşeceği beklentisi ile portföyünüzde olmayan bir varlığı ilk önce satıp sonra alama işlemine verilen isimdir.Örneğin, borsanın düşeceği ve hisse senedi fiyatlarının geri geleceğini düşünen bir yatırımcının, portföyünde olmamasına rağmen aracı kurum yetkilisine (Broker), açığa satış olduğunu belirterek, ABC hisse senedinden 3,10 fiyattan 1.000 lot satış emri verdiğini düşünelim. Satışın toplam TL karşılığı (3,10×1.000) 3.100 TL’dir.

Açığa satış işlemi gerçekleştikten sonra işlem aynı gün alım yapılarak kapatılacak ise; 

Örneğimize bağlı kalarak 3,10 fiyattan 1.000 lot açığa satış işlemi gerçekleştirdiğimizi ve aynı gün ABC hisse senedinin fiyatının 3,00’e geri çekildiğini düşünelim, bu fiyattan yani 3,00 TL’den 1.000 lot almamız durumunda 3,10-3,00=0,10×1.000=100TL kar elde edilmiş olacaktır. Bu kardan sadece aracı kurum komisyonu düşülecektir.

Açığa satış işlemi gerçekleştikten sonra işlem ileri bir tarihte alım yapılarak kapatılacak ise;

Yine örneğimizde anlattığımız gibi 3,00TL’den ancak 2 gün sonra almamız durumunda yine karımız 100TL olacaktır. Ancak hisse portföyümüzde bulunmadığından dolayı aracı kurumumuz tarafından açıkta kaldığımız gün sayısı boyunca Takasbank Ödünç Piyasasından kiralanacağı için açıkta kalınan gün sayısı x faiz oranı kadar bir ek maliyet oluşacaktır. (Bazı aracı kurumlar bu işlem için komisyon da alabilirler.)

Korunma amaçlı Açığa Satış Nedir?
Daha çok kurumsal yatırımcılar tarafından tercih edilen korunma (hatching) amaçlı işlemlerdir. İleri tarihli opsiyon işlemleri veya satılamayacak kadar hacimsiz bir hisse taşıyorlarsa borsanın düşeceği beklentisi ile onun yerine hacimli bir hisse senedi satarak düşüşlerden korunmak için gerçekleştirdiği işlemlerdir.Açığa Satış İşlem Şartları Nelerdir?

Sermaye Piyasası Kanunu açığa satış işlemi için aşağıdaki durumları zorunlu kılmıştır.

  1. Hesabınızda açığa satış yapacağınız miktarda teminat olması. Yani örneğimizdeki gibi 71.000TL’lik bir açığa satış yapabilmek için yatırım hesabınızda o an itibari ile 71.000TL’ye karşılık Türk Lirası, yabancı ülke parası veya fon gibi bir teminat olması gerekmektedir.
  2. İşlemin aracı kurum tarafından açığa satış işlemi olduğunu belirten açığa satış tuşu ile gerçekleştirmiş olması.
  3. Açığa satış işlemi mevzuat gereği kredili işlem olarak kabul edildiğinden aracı kurumunuzda bir kredi hesabınızın açık ve aktif olması gerekmektedir.
  4. Aynı gün kapatılmayan pozisyonlar için aracı kurumlar ödünç piyasa işlemleri için %10 veya daha fazla bir teminat tutmanızı isteyebilirler. Çünkü bu teminat tutarı ödünç aldığınız hesaba açığa satış yaptığınız miktarda hisse senedi de sizin hesabınıza transfer edilecektir.
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail