SON DAKİKA!!!! Merkez Bankası Garanti Verdi!
 Merkez Bankası Güven Verdi: Kurdaki Hareket Geçici
Dolardaki hareketliliğin jeopolitik hareketlerden kaynaklı olduğunun altını çizen Merkez Bankası, “Kurdaki hareket geçici bir etki olabilir. Döviz likitidesi ile ilgili sıkıntı yok” açıklaması yaptı.

 

ABD – Türkiye arasındaki gerginlikten dolayı yaşanan dolar ve eurodaki hareketlilik sonrası hem piyasaların hem de vatandaşların gözü Ankara’ya çevrilmişti. İlk açıklama AK Parti Basın Sözcüsü Mahir Ünal “Süreci takip ediyoruz ve son derece rasyonel yaklaşıyoruz. Cumhurbaşkanımız gerekli açıklamayı yapacak.” açıklamasında bulundu. Ardından Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Uysal’ın yaptığı açıklama geldi:
“Sistemde döviz likiditesi ile ilgili herhangi bir sıkıntı bulunmuyor” diyen Uysal, bankalardaki döviz tevdiat hesaplarının son dönemdeki en yüksek seviyelerinde olduğuna da dikkat çekti. Dövizdeki hareketliliğin jeopolitik endişelerden kaynaklı olduğunu da belirten Uysal “Mevcut durumda reel kur seviyesi açısından baktığımızda TL zaten oldukça zayıf ve rekabetçi seviyelerde” açıklamasında bulundu.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail