Dolardaki düşüş hızlanırken Euro ve Sterlin atağa geçti!
Günün ilk yarısında Euro Bölgesi, Almanya ve Fransa’dan PMI ön okunmaları açıklandı ve imalat satın alma dışındaki rakamlar beklentileri aştı.

Birleşik Krallık’tan bugün işsizlik oranı ve ortalama gelir açıklandı. Aralık’ta işsizlik oranı %4.3 ile değişim göstermezken ortalama gelir de beklentileri karşıladı.

Dolar cephesinde ise düşüş devam ediyor ve DXY bugün 89.60 seviyesine gerileyerek 23 Aralık 2014’ten sonraki en düşük seviyeye geriledi.

Doların değer kaybını bugün de sürdürmesi ile euro ve sterlin tarafındaki ataklar da hızlandı, EUR/USD 1.2355 seviyesine yükselerek 18 Aralık 2014’ten sonraki en yüksek seviyeye yükselirken GBP/USD paritesi de 1.4120 seviyesine atak göstererek Brexit günündeki düşüş seviyesini yarıladı.
Hatırlanacağı üzere 24 Haziran 2016’da İngiltere’de yapılan referandumdan brexit sonucunun çıkması ile GBP/USD paritesi 1.50 seviyesinden 1.32 seviyesine sert düşüş yaşamıştı. Devam eden haftalarda düşüşünü 1.19 seviyesine kadar sürdüren paritenin kayıplarını telafi etmesi çok zaman almadı.

Sterlin yükseliş yaşarken doların da 2017’yi değer kaybıyla tamamlaması GBP/USD paritesinin yükselişini hızlandırdı ve 2018’in ilk ayında da dolar değer kaybetmeye devam ederken parite 1.41’i aşarak brexit sonrası kayıplarını büyük oranda sildi.

Dolar, bugün majör paraların tamamı karşısında düşüş yaşarken en büyük kaybı sterlin, Kanada Doları ve frank karşısında yaşıyor.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail