TL swap faizlerindeki artış borsada düşüşe neden oluyor

4 günlük aranın ardından küresel piyasaları izleyen Borsa İstanbul enflasyon ve PMI verilerini takipte. BİST 100 endeksi güne yükselişle 1.140 puandan başladı. Ancak Londra’dan gelen faiz haberleri satışları artırdı

Borsa İstanbul bayram sonrası ilk iş gününe dalgalı başladı. Dünya sborsalarındaki yukarı hareketin etkisiyle sabah yükselişle açılan endeks, öğleden sonra Londra’dan gelen swap faizi haberleriyle satışa döndü. Londra piyasasında lira sıkışlığı, swap faizinde sıçramaya yol açtı. Londra piyasasında gecelik vadede lira faizi en son tam gün işlem olan 29 Temmuz’daki yüzde 6.8 olan seviyeden yüzde 850’nin üzerine yükseldi. Bu durum piyasalarda tedirginliği neden oluyor. 

Dünya çapında toparlanma sinyalleri veren PMI rakamları güçlü gelirken risk iştahını da destekledi. İkinci dalga endişeleri ve ABD – Çin arasındaki gerilim piyasalar tarafında risk unsurları olarak yerini koruyor. Kurban Bayramı tatili nedeniyle 31 Temmuz Cuma ve 3 Ağustos Pazartesi işlem görmeyen yurt içi piyasalarda bugün önemli veriler yurt içi imalat PMI ve enflasyon rakamları. Piyasalarda beklenti temmuz ayında TÜFE’nin aylık bazda %0,85 oranında artış kaydetmesi yönünde olurken, rakamlar beklentilerin altında kaldı. Ekonomik veri akışları ile salgın kaynaklı gelişmeler fiyatlamalar üzerindeki etkisini sürdürecek.

Kurban Bayramı nedeniyle geçtiğimiz hafta bir gün erken kapanış yapan BIST 100 Endeksi günü %0,76’lık bir düşüşle 1.126,90 puandan tamamladı. Dün küresel piyasalarda alıcılı bir fiyatlama etkili oldu. Bununla birlikte mevcut riskler yakından izlenmeye devam ediliyor. ABD borsaları günü yükselişlerle tamamlarken, ABD vadelileri bu sabah yataya yakın seyirde. Asya piyasalarında genel olarak alıcılı görünüm hakim olurken, Avrupa borsaları güne yatay alıcılı bir açılışla başladı.

4 günlük Kurban Bayramı tatili sonrası, haftaya salı gününden başlayacak olan piyasalarda enflasyon ve imalat sanayi PMI verileri takip edilecek. Geçen haftanın son işlem günü olan perşembe günü yüzde 0,76 değer kaybeden BIST 100 endeksi, böylece temmuzda bir önceki ay kapanışına göre yüzde 3,29 azalarak 1.126,90 puana geriledi. 

Analistler, yurt içinde KDV indirimlerinin piyasaları desteklemesinin beklendiğini ifade ederek, ABD’deki teşvik paketi görüşmeleri ve veri gündeminin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını kaydetti. Ayrıca Kovid-19 tedavisine ilişkin haber akışının gündemin odağındaki yerini koruduğunu da belirttiler.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail