ENDEKS İNCELEME : BIST SINAİ-XUSIN (Kasım 2018)
Merhaba arkadaşlar,

Bir hisseyi almadan evvel, hissenin grafiğini incelediğimiz gibi, hissenin dahil olduğu endekslerin grafiğini de incelemekte fayda görüyorum. Akıntıya karşı kürek çekmeye gerek yok, öyle değil mi?

Sanayi endeksine baktığımızda, geçtiğimiz 2017 rallisinde, uzun vade dirençleri de aşarak, diğer sektörlere kıyasla daha çok yatırımcısını sevindirmiş görünüyor. Lakin, her hızlı çıkışın bir inişi olacaktır. Bunu da dikkate almakta fayda var.

Sanayi haftalık grafiğe ilk bakışta gözüme bir OBO (omuz baş omuz formasyonu) çarpıyor. Biliyorsunuz obo, düşüş habercisi kabul edilir. Sonrasında formasyondaki baş yüksekliği kadar bir düşüş beklenir. Ancak bu düşüşün uzun vade trend destekleri ile frenleneceğini düşünüyoruz.

Fibonacci geri çekilme seviyelerinde 0.618 seviyesi, önemli destek kabul edilir. Aşağıdaki grafiğe bakılırsa, uzun vade trend desteği ile, fibo desteğinin nisan sonlarında çalışması, sanayi endeksinde 96bin seviyelerinde düşüşün nihayete ereceği hissini uyandırdı bende.

Sanayi endeksine dahil olan hisseler açısından bakacak olursak da, sanayi endeksinde %15 civarı bir düşüş olası iken, hisselerde “kar cepte güzel” ve “stoploss hayat kurtarır” ilkelerini aklımızdan çıkarmamakta fayda var.

 

Sanayi endeksine dahil hisseler:

ACSEL, ADANA, ADBGR, ADEL, ADNAC, AEFES, AFYON, AKCNS, AKSA, ALCAR, ALKA, ALKIM, ALYAG, ANACM, ARCLK, ARSAN, ASLAN, ASUZU, ATEKS, AVOD, AYGAZ, BAGFS, BAKAB, BANVT, BFREN, BLCYT, BNTAS, BOLUC, BOSSA, BRISA, BRKSN, BRMEN, BRSAN, BSOKE, BTCIM, BUCIM, BURCE, CCOLA, CELHA, CEMAS, CEMTS, CIMSA, CMBTN, CMENT, CUSAN, DAGI, DENCM, DERIM, DEVA, DGKLB, DGZTE, DITAS, DMSAS, DOGUB, DOKTA, DURDO, DYOBY, EGEEN, EGGUB, EGPRO, EGSER, EMKEL, ERBOS, EREGL, ERSU, FMIZP, FORMT, FROTO, GEDZA, GENTS, GEREL, GOLTS, GOODY, GUBRF, HATEK, HEKTS, HURGZ, IHEVA, IHGZT, IPEKE, ISDMR, IZFAS, IZMDC, IZOCM, JANTS, KAPLM, KARSN, KARTN, KATMR, KENT, KERVT, KLMSN, KNFRT, KONYA, KORDS, KOZAA, KOZAL, KRDMA, KRDMB, KRDMD, KRSTL, KRTEK, KUTPO, MAKTK, MERKO, MNDRS, MRDIN, MRSHL, NIBAS, NUHCM, OLMIP, OTKAR, OYLUM, OZBAL, PARSN, PENGD, PETKM, PETUN, PINSU, PNSUT, POLTK, PRKAB, PRKME, PRZMA, RTALB, SAFKR, SAMAT, SARKY, SASA, SAYAS, SEKUR, SEYKM, SILVR, SKTAS, SNPAM, SODA, TATGD, TBORG, TIRE, TMPOL, TMSN, TOASO, TRKCM, TTRAK, TUCLK, TUKAS, TUPRS, ULKER, ULUSE, ULUUN, UNYEC, USAK, VANGD, VESBE, VESTL, VKING, YATAS, YUNSA

 

Ayşenur Doğan

Twitter: @aysenurdogan88

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail