Gündem Yoğun ve Karışık, Piyasalar Diken Üstünde! İşte Günün Piyasaları Sarsacak Gelişmeleri!

Hem Türkiye hem de Dünya için bugün para piyasaları oldukça sıkıntılı başlıyor. Özellikle Ortadoğu’daki gelişmelere tüm dünya dikkat kesilmiş durumda….

 

Analistler, Almanya seçiminin ardından siyasi gelişmeler haricinde Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin yapacağı konuşma, IKBY’de referandum tüm dengeleri değiştirecek ölçüde….
Irak Federal Mahkemesinin anayasaya aykırı ilan etmesi, Türkmen ve Arapların boykot ettiği tartışmalı referandumda oy verme işlemi başladı. Barzani’ye bağlı 3 şehir olan Süleymaniye, Erbil ve Duhok haricinde tartışmalı bir şekilde Kerkük’ün eklenmesi ve buna gözdağı olarak hem Türkiye’nin sınır ötesi askeri müdahalesi hem İran’ın sınırda tatbikat yapması tansiyonun iyice yükseltti. Kerkük’te referandum yüzünden oy verme işlemi sırasında etnik bir çatışma ihtimali piyasaları iyice geriyor. Barzani’nin geri adım atmayışı bölgede tansiyonun bir süre daha düşmeyeceğini gösteriyor.

Analistler BIST 100 endeksinin 104.000 ve 102.500 seviyelerinde destek 106.000 seviyesinin direnç durumuna geldiğini belirtiyor. 3,50-3,51 bandında dengelenen doların 3,52’nin altında kalması durumunda 3,46 seviyesinin gündeme geleceğini düşünüyorlar.

Ayrıca bugün diğer gelişmeler;

10:00 Türkiye Ağustos Konut Satışları

11:00 Almanya Eylül İFO Endeksleri

14:00 Türkiye Eylül İktisadi Yönelim Anketi ve Reel Kesim Güven Endeksi, Kapasite Kullanım Oranı

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail