ENDEKS İNCELEME : BIST Finansallar-XUMAL (Kasım 2018)
Merhaba arkadaşlar,

Bir hisseyi almadan evvel, hissenin grafiğini incelediğimiz gibi, hissenin dahil olduğu endekslerin grafiğini de incelemekte fayda görüyorum. Akıntıya karşı kürek çekmeye gerek yok, öyle değil mi?

Finansallar(mali) endeksine baktığımızda, genel düşüşten en önde etkilenen sektör olduğunu görüyoruz. 2017 Eylül ayında, Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın “Finans sektöründe kurumlar vergisi artırılacak. 2018 yılı bütçesi kolay bir bütçe değil” açıklamasının, derinden etkili olduğu kanaatindeyim. Aynı konuşmada bir de “faiz giderlerimiz de artacak” diye bir ipucu vermiş aslında. Yani ekonomide olası bir daralma durumunda, finans kuruluşlarının en önde etkileneceği, zaten gün gibi açıktı. Nitekim, 2008 krizinde olduğu gibi, uzun vade desteği de kırarak, bir alt banda indi finansallar endeksimiz. Ancak bu bantta tutunmuş ve destek çalışmış görünüyor.

Finansallar endeksine ayrıca aylık bazda baktığımızda, CCI göstergesi al konumuna yaklaşmakta. Bu teknik açıdan olumlu haber.haftalık bazda baktığımızda ise, yükselişte hızlanma sinyali olarak gördüğün, +100 seviyesini kesmek üzere. Bu vesileyle direnci aşabileceği kanaati oluştu bende. Tabii grafiğin “haftalık” olduğu unutulmamalı. Her mum, bir haftayı temsil ediyor yani.

Grafiğe daha yakından, günlük bazda bakacak olursak,  düşeni kırmış ve hareketli ortalamanın az üstünde seyrediyor. RSI, piyasa dengesi seviyelerinde. Yani bugünkü fiyat, teknik açıdan ne aşırı fiyatlanmış, ne de ucuz fiyatlanmış.

Gelelim XUMAL endeksine bakarak, bu endekse dahil hisselerde nasıl bir strateji izlenebilir? (Grafiğin hemen altında, ilgili hisseleri görebilirsiniz)

İlgili hisselerin haftalık ve aylık grafikleri dikkatle incelenmeli. Diğerlerine göre daha ucuz kalmış, diğerlerine göre abartılı bir düşüş göstermiş olanlar, şu an alım için oldukça uygun diye düşünüyorum. Ama elbette, unutmamak gerek, firmanın neden o kadar abartılı bir düşüş gösterdiği, firmayla ilgili kötü bir beklenti olup olmadığı da, temel analiz ışığında incelenmeli. Bununla ilgili Onur Özgür hocamızın analizlerini de dört gözle bekler dururuz yani 🙂

 

Finansallar Endeksine dahil hisseler;

AGHOL, AGYO, AKBNK, AKFGY, AKGRT, AKMGY, AKSGY, ALARK, ALBRK, ALGYO, ANHYT, ANSGR, ATAGY, AVGYO, AVISA, BERA, BOYP, BRYAT, CRDFA, DENGE, DENIZ, DGGYO, DOHOL, DZGYO, ECILC, ECZYT, EKGYO, EUHOL, GARAN, GARFA, GLRYH, GLYHO, GOZDE, GSDHO, GUSGR, HALKB, HDFGS, HLGYO, ICBCT, IEYHO, IHLAS, IHYAY, ISCTR, ISFIN, ISGSY, ISGYO, ISMEN, ITTFH, KCHOL, KLGYO, KLNMA, LIDFA, MARKA, METRO, MRGYO, MSGYO, NTHOL, NUGYO, OSMEN, OSTIM, OZGYO, OZKGY, PAGYO, PEGYO, PEKGY, POLHO, QNBFB, RAYSG, RHEAG, RYGYO, SAHOL, SEKFK, SISE, SKBNK, SNGYO, SRVGY, TAVHL, TDGYO, TKFEN, TRCAS, TRGYO, TSGYO, TSKB, VAKBN, VAKFN, VERTU, VERUS, VKGYO, YESIL, YGGYO, YGYO, YKBNK, YKGYO

 

Ayşenur Doğan

Twitter: @aysenurdogan88

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail