Denizbank’tan Yatırımcılara Yeni Hizmet…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
DenizBank Finansal Hizmetler Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Deniz Yatırım, yeni hizmeti “T+0” ile hisse senedi satışlarında paranın hesaba yatması için 2 gün beklemeye son veriyor.

DenizBank açıklamasına göre, Deniz Yatırım Menkul Kıymetler AŞ, hisse senedi alım/satımı yapan müşterilerinin hayatını değiştirecek bir projeye imza attı.
Deniz Yatırım’ın T+0 adlı yeni uygulamasıyla hisse senedi satışları karşılığı olan tutar, daha önce 2 gün olan bekleme süresine gerek kalmadan, anında müşteri hesaplarına aktarılabiliyor.

Söz konusu uygulama, aynı zamanda nakit ihtiyacı olan hisse senedi yatırımcıları için resmi tatiller nedeniyle oluşan daha uzun bekleme sürelerinde de avantaj sağlıyor.
Mevzuat gereği, hisse senetleri piyasasında bir payın satımının bedeli, satıştan 2 gün sonra tahsil edilebiliyor. Pazartesi günü satılan bir hisse senedinin bedeli yatırımcıya çarşamba günü ödenebilirken, Deniz Yatırım’ın yeni uygulamasıyla pazartesi satılan hisse senedinin bedeli aynı gün nakit olarak ödenebiliyor.

Cumartesi ve pazar, işlem günleri arasında sayılmadığı için söz konusu işlem cuma günü yapıldığında nakit dönüşü takip eden salı günü gerçekleşiyor ve yatırımcı bu süre zarfında parasını almak için beklemek durumunda kalıyor. Bekleme süresi, uzun resmi tatiller olduğunda aynı oranda uzayarak yatırımcıların nakit ihtiyacını daha fazla yaşamasına neden oluyor.

T+0 uygulaması, işleyişte yatırımcıların yaşadığı bu soruna çözüm sunarak hisse senetleri satışlarından elde ettikleri tutarı hafta sonları da dahil olmak üzere 7 gün 24 saat kullanmalarını sağlıyor. Satış işlemi internet şubesi üzerinden gerçekleştirilirken, müşteriler hesaplarına anında yatan parayı arzu ettikleri zaman kullanabiliyor.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail