Yerli Otomobil Hisselerine Dair Teknik Analiz

Yerli Otomobil için ortak çalışma yapacak firmalar bugün açıklandı. Açıklanan firmalardan bir kısmı sürpriz olmakla beraber, bir kısmı zaten bekleniyordu.

‘Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu Tanıtım Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli otomobil için çalışmalar yapacak firmaları Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding olarak açıkladı.

Açıklamanın ardından, bu firmaların borsada işlem gören hisselerinde sert hareketler görüldü. Bir kez daha “borsada beklentiler alınır, gerçekler satılır” prensibinin ne kadar önemli olduğunu gördük. Pekii, şimdi zararda olan yatırımcılar için hisseleri bir analiz edelim. (Bu firmalardan BMC ye ait borsada işlem gören hisse bulunmamakta.)

#ASUZU (ANADOLU ISUZU) birkaç gündür, beklenen firmalar arasında sözü edilen firmalardan. Bu hisseyi 7.60-8.00 TL aralığında salınır iken analiz etmiş, ve orta vade de 10.50-11.00 aralığı tahmininde bulunmuştuk. Yerli Oto haberine ait söylentilerin etkisi ile, beklentilerimizi de aşarak, bugün en yüksek 14.20 yi gördü. İlk analiz ettiğimiz fiyatlardan alanlar, parayı ikiye katlamış olmalı… Ancak bugün yüksek fiyattan alan yatırımcılar, maalesef zararı kapatmak için bir süre beklemek zorunda kalabilirler. Uzun vadede yön yukarı beklentisindeyiz.
Teknik Destekler: 11.08 – 10,64
Teknik Dirençler: 11,57 – 12,70


#KARSN (KIRAÇA HOLDİNG)
yine yatırımcıların aday gördüğü firmalardan biriydi. Yine bir-iki ay kadar önce 1,36 seviyelerinden analiz ettiğimiz bir kağıt. Bugün en yüksek 2.34 seviyesini gördü. Twitter hesabımda bu hissenin, dirence geldiğini ve buradan dönüş yapabileceğini paylaşmıştım. Umarım, takipçilerimiz dikkate alıp, yüksek fiyattan alımda bulunmamışlardır. Yine de yüksek fiyattan alım yapan yatırımcılar, sabırlı olarak zararını kapatabilirler düşüncesindeyim.  Uzun vadede yön yukarı beklentisindeyiz.
Teknik Destek: 1,85
Teknik Direnç
: 2,13


#TCELL(TURKCELL) 
in projede bulunması çoğu yatırımcı için sürpriz oldu. Açıkçası ben de yakın zamanda bir analiz paylaşmamıştım Turkcell ile ilgili. Bugün en yüksek 15.31 görerek, 14.21 seviyesinden kapanış yaptı. Bugünkü düşüş ile beraber, destek seviyesine gelmiş görünüyor. Yüksek fiyattan alım yapan yatırımcılar, orta vadede zararını kapatabilirler düşüncesindeyim. Aynı zamanda Turkcell temettü yatırımcılarının da gözdesi olan kağıtlardan. Uzun vadede yön yukarı beklentisindeyiz.
Teknik Destekler: 14,21 – 13,74
Teknik Dirençler: 14.85 – 15,55


#VESTL(VESTEL) projede en güçlü adaylardan biri idi. Ancak Firma adı direkt olarak değil de, dolaylı olarak(Zorlu holding) geçti diyebiliriz.  Bugün en yüksek 11,82 görerek, 9,49 seviyesinden kapanış yaptı. Haberin yayınlanmasının ardından, ilk desteği kırarak, bir sonraki desteğe tutundu. Kar realizasyonu bir nebze daha devam edebilir. Ancak uzun vadede yön yukarı beklentisindeyiz.

Teknik Destekler: 9,49 – 8,97
Teknik Dirençler: 11,10 – 12,50

#ZOREN(ZORLU HOLDİNG) in projede bulunması bazı yatırımcı için sürpriz oldu, bazıları ise vestel’den ötürü ihtimal veriyordu. Zoren de yakın zamanda bir analiz paylaşmadığım kağıtlardan. Bugün en yüksek 1,67 görerek, 1,61 seviyesinden kapanış yaptı. Haberin yayınlanmasının ardından, desteğe tutunarak seviyesini korudu diyebiliriz. Uzun vadede yön yukarı beklentisindeyiz.
Teknik Destekler: 1,61 – 1,56
Teknik Dirençler: 1,67 – 1,78
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail