Telia, kalan Turkcell hissesini de satıyor!


Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ’de yaklaşık yüzde 7 hissedarlığa sahip Sonera Holding hisselerini yabancı yatırım kuruluşlarına satıyor. Söz konusu pay satışının ardından Telia’nın Turkcell’de sadece yüzde 24’lük “dolaylı” hissesi kalmış olacak.

Telia Sonera, 153,5 milyon adet Turkcell hissesini satıyor. Yüzde 7 oranındaki hisse, kurumsal yatırımcılara satılacak. Satışın gerçekleşmesi durumunda Telia’nın Turkcell’de doğrudan payı kalmayacak ancak, dolaylı hisse yoluyla Turkcell’in yüzde 24’lük payı kalacak.
Hisse satışında fiyat aralığı 11.55-11.60 lira olarak belirlendi. Telia’dan yapılan açıklamada, hisse satışının şirketin İskandinav ve Baltık operasyonlarına odaklanma stratejisi ile uyumlu olduğu belirtildi ve bu satışın İskandinavya ve Baltık bölgelerine odaklanma stratejilerinin bir sonucu olduğu vurgulandı.

Turkcell’in ana hissedarlarından Telia Company, 4 Mayıs’ta Turkcell’in sermayesinin yüzde 7’sine karşılık gelen, doğrudan sahip olduğu 155 milyon adet hisseyi hisse başına 11.45 liradan kurumsal yatırımcılara satmıştı.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail