BIST 100 Endeksi’nden 2 sıfır atılması ralliyi tetikleyebilir mi?

BIST100 endeksinen son iki sıfır silinmesi konuşuluyor. Uzman görüşlerine göre 100bin psikolojik bir direnç oluşturuyor ve iki sıfır atılması durumunda, hisse senetlerinde yükselişi tetikleyebileceği öngörülüyor.
Borsa İstanbul 100 Endeksi’nin geçtiğimiz günlerde 100.000 seviyesinin üzerine çıkması, 20 yıl önce uygulanan bu fikri yeniden akıllara geri getirdi. 1997 yılının başındaki bu işlem, bir sonraki ay yüzde 64’lük bir sıçramayı tetiklemişti; ve sonrasında xu100 endeks, yıl boyunca piyasa değerinin üç katını aşmıştı.

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, telefon ile gerçekleştirilen bir görüşmede, Borsanın bu yaklaşımı tekrar denemeyi ve yerel piyasa katılımcıları ile tartışmayı değerlendirdiğini ifade etti.

Karadağ, “Bu birkaç gün içerisinde olacak bir şey değil, ama üzerinde çalışıyoruz” dedi.

İstanbul’da Ceros Menkul Değerler genel müdürü Barış Büyükdemir, “Ayarlama, temel göstergeler üzerinde bir etkisi olmamasına karşın endeksin ucuzladığına dair genel bir algıya neden oluyor” dedi ve oluşan bu algının da nakit girişlerini hızlandırdığını ifade etti.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail