Bir Limanımız, halka arz oluyor

Bir Limanımız, halka arz oluyor
Bir Limanımız, halka arz oluyor

Trabzon Liman İşletmeciliği A.Ş, halka arz çalışmaları kapsamında Deniz Yatırım ile anlaştı. Halka arzın 2018 yılının ilk aylarında tamamlanması ve Trabzon Limanı’nın %30 unun Borsa İstanbul’a (BİST) kote olması planlanıyor. Halka arzla birlikte Trabzon Limanı BİST’te işlem gören ilk liman unvanına sahip olacak.

Albayrak Grubu’nun 2033 yılının sonuna kadar işletme hakkına sahip  olduğu ve stratejik bir konuma sahip Trabzon Limanı, halka arz için  düğmeye bastı. İstikrarlı gelir yapısı ile dikkat çeken Trabzon Limanı’nın halka arzı için Deniz Yatırım ile anlaşma imzalandı.

Trabzon Limanı İşletmeciliği A.Ş.’nin 21 milyon TL olan çıkarılmış  sermayesinin yüzde 30’una tekabül eden ve Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret A.Ş.’ye ait 6.300.000 TL nominal değerli payın halka  arzı için Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Borsa İstanbul A.Ş.’ye (BİST) başvuruda bulunuldu.  Halka arzın SPK ve BİST yönetiminin  onayları çerçevesinde 2018 yılı başlarında tamamlanması hedefleniyor.
BİST’te işlem gören ilk liman olacak

Tarihi yüzyıllar öncesine dayanan Trabzon Limanı, Osmanlı İmparatorluğu’nun beş önemli limanından biri olarak uzun yıllar hizmet  verdi. 8 Temmuz 1946’da temeli atılan yeni liman ise artan gemi  trafiğine cevap verebilmesi için 1980’de başlayan çalışmalar ile  modernize edildi. 2003 yılında 30 yıllık işletme hakkı Albayrak Grubu  tarafından alındıktan sonra Trabzon Limanı’nın elleçleme kapasitesi  yapılan yatırımlarla 3.9 milyon tondan 10 milyon tona çıkarıldı. Trabzon Limanı bugün elleçlediği yük miktarı ve liman sahası büyüklüğü  ile Doğu Karadeniz Bölümü’nde bulunan en büyük liman konumunda.

Stratejik konum, istikrarlı gelir yapısı

Halka arz liderliği için Deniz Yatırım’la el sıkışan Trabzon Liman İşletmeciliği A.Ş. Genel Müdürü Muzaffer Ermiş, “Trabzon Limanı, sahip  olduğu modern altyapı ve makine parkı ile ek yatırıma ihtiyaç duymaksızın müşterilerinin genel, dökme ve konteyner yüklerini  elleçleme kabiliyetine sahip bir liman. Halka açılma çalışmaları  çerçevesinde Deniz Yatırım’la anlaştık. SPK ve Borsa İstanbul’a  başvurularımızı yaptık. Borsa’da işlem görecek ilk liman olacağımız  için gururluyuz” dedi.

Trabzon Limanı’nı “Doğu’nun Batı’ya Açılan Kapısı” olarak  nitelendirdiklerini belirten Ermiş, şu değerlendirmede bulundu:  “Dünyanın yükselen ekonomileri doğuda, limanımız ise doğunun batıya  açılan en efektif kapısı konumunda. Ayrıca Trabzon Limanı’nın  kuzeydoğu ve doğu bölgeleriyle olan karayolu bağlantısı, yapımı kısa  süre içinde tamamlanacak olan yeni Maçka Tüneli ve Kop Dağı Tünel Geçişi projeleri ile lojistik avantajı artacak.”
Halka açılmayı  kurumsallaşma yönünde stratejik bir adım ve önemli  bir aşama olarak değerlendirdiklerini ifade eden Ermiş, “Halka  açılmamız, kurumsal yönetim anlayışının şirket faaliyetlerine yön  vermesi ve şirketin kurumsallaşmayı bir ileri safhaya taşıması  anlamına gelecek. Faaliyetlerimizi daha sağlam temeller üzerinde  sürdürme imkanı sunacak” dedi.

Gelirlerinin tamamı döviz bazlı

Deniz Yatırım Genel Müdürü Melih Akosman da Trabzon Limanı’nın  yatırımcılarla buluşmasına aracılık etmekten büyük memnuniyet  duyduklarını belirtti. Akosman şöyle konuştu: ” Trabzon Limanı,  bulunduğu coğrafi konumla, yükselen doğu ülkeleri ile Rusya ve İran  pazarları için stratejik konumu ve karayolu bağlantıları  değerlendirildiğinde önemli potansiyele sahip. Albayrak Grubu şirketi Trabzon Liman İşletmeciliği A.Ş. uzun yıllardır konusunda uzman ve  tecrübeli bir yönetim tarafından idare ediliyor. Gerek liman işletmesi  gerekse küresel ve bölgesel ihtiyaçlar ile potansiyele son derece  hakim bir yönetimin idaresi, Liman’a rekabet avantajı sağlıyor. Trabzon Limanı istikrarlı elleçleme hacmi ile güçlü bir gelir yapısına  sahip. Ayrıca Şirket’in gelirlerinin döviz bazında olması döviz  kurundaki seviye itibariyle avantaj sağlamakta ve kur riskine yönelik  önemli koruma imkanı sunmaktadır. Böyle bir şirketin halka arzına  aracılık etmek ve borsaya güçlü bir şirket daha kazandırmak bize büyük  heyecan veriyor.”

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail