Akbank, bilançosunu açıkladı!

Akbank, 2017 yılının ilk dokuz ayında, aktiflerini yüzde 7,1 oranında büyüterek 315 milyar TL’nin üzerine çıkardı. Banka, brüt kârı üzerinden 1 milyar 201 milyon TL vergi karşılığı ayırarak 4 milyar 517 milyon TL konsolide net kar elde etti.

Akbank’ın 2017 yılının ilk dokuz ayındaki finansal sonuçlarını değerlendiren Genel Müdür Hakan Binbaşgil, “Ekonomimiz, jeopolitik gelişmelere rağmen dirençli bir performans sergiledi ve dünyada en çok büyüyen ülkeler arasında tekrar yer almayı başardık.  Biz de sağlam bilançomuz ve yurt dışından sağladığımız uzun vadeli kaynaklarla ekonomiye desteğimizi sürdürdük. Hızlı büyümemize rağmen etkin risk yönetimimiz ve aktif kalitemiz her zamanki gibi bizi ayrıştıran özelliklerimiz arasında yer aldı” dedi.

“245 MİLYAR TL SEVİYESİNE ÇIKARDIK”

Binbaşgil, Akbank’ın müşterilerinin sürekli yanında olan bir bankacılık anlayışına sahip olduğuna dikkat çekerek, “Bu dönemde ekonomimize sağladığımız desteği geçtiğimiz yıl sonuna kıyasla yüzde 12 büyüterek kredilerimizi 195 milyarı nakdi olmak üzere toplam 245 milyar TL seviyesine çıkardık. KGF kapsamında şirketlerimize bu yılın başından itibaren 16 milyar TL kredi kullandırdık. Yılın ilk 9 ayında aktiflerimizi yüzde 7,1 oranında büyüterek 315 milyar TL’nin üzerine çıkardık. Bankamız, brüt kârı üzerinden 1 milyar 201 milyon TL vergi karşılığı ayırarak 4 milyar 517 milyon TL konsolide net kar elde etti” ifadelerini kullandı.

“TOPLAM MEVDUATIMIZ 188 MİLYAR TL’YE ÇIKTI”

Türkiye’de mevduatın kredilere paralel olarak gelişim göstermesinin sağlıklı bir bankacılık sistemi için önemli olduğu belirten Binbaşgil, “Yılın ilk 9 ayında yüzde 8 oranında artan toplam mevduatımız 188 milyar TL’ye çıktı. Mevduatımızdaki bu güçlü büyüme sayesinde, kredilerimizle ekonomimize destek sağlamamız kolaylaşacak”dedi. Tasarrufların artmasının ülke için önemini de vurgulayan Binbaşgil, “Biz de, sektörümüzün tek örneği olan yatırım platformumuz Akbank Yatırım Hizmetleri sayesinde, tasarrufların artmasına destek olmayı ve uzman kadromuzla müşterilerimize değer katmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail