Ahlatçı Yatırım : TÜRKİYE GSYH DEĞERLENDİRMESİ – 2018 / 4.ÇEYREK

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan GSYH raporuna göre, Üretim yöntemine göre dört dönem toplamıyla elde edilen yıllık GSYH, zincirlenmiş hacim endeksi olarak 2018 yılında bir önceki yıla göre %2,6 arttı. Gayrisafi Yurt İçi Hasılayı oluşturan faaliyetler incelediğimizde; 2018 yılında zincirlenmiş hacim endeksi olarak tarım sektörünün katma değeri yüzde 1,3, sanayi sektörü yüzde 1,1 artarken, inşaat sektörü ise yüzde 1,9 azaldı. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri yüzde 5,6 artış gösterdi. Açıklanan GSYH verisine göre, Türkiye ekonomisi 2018 yılı 4.çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3,0 oranında daraldı. Gayrisafi Yurt İçi Hasılayı oluşturan faaliyetleri incelendiğimizde; 2018 yılının dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak; tarım sektörü toplam katma değeri yüzde 0,5, sanayi sektörü yüzde 6,4 ve inşaat sektörü yüzde 8,7 azalış gösterdi. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri yüzde 0,3 düşüş kaydedildi. Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, 2018 yılı dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3,2 azalış gösterdi. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,4 azaldı. Yerleşik hanehalklarının ve hanehalkına hizmet eden kar amacı olmayan kuruluşların (HHKOK) toplam nihai tüketim harcamaları, 2018 yılında bir önceki yıl zincirlemiş hacim endeksine göre %1,1 artış gösterdi. Yerleşik hanehalklarının ve hanehalkına hizmet eden kar amacı olmayan kuruluşların (HHKOK) toplam nihai tüketim harcamaları, 2018 yılının dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak yüzde 8,9 ve gayrisafi sabit sermaye oluşumu yüzde 12,9 azaldı. Devletin nihai tüketim harcamaları %0,5 artış gösterdi. 2018 yılında bir önceki yıl zincirlemiş hacim endeksine göre mal ve hizmet ihracatı yüzde 7,5 artarken, ithalat yüzde 7,9 oranında azaldı. Mal ve hizmet ihracatı, 2018 yılının dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirleme hacim endeksi olarak yüzde 10,6 artarken, ithalatı ise yüzde 24,4 düzeyinde azalış gösterdi.

 

Türkiye ekonomisi yılın son çeyreğinde piyasa beklentisi hafif üzerinde daralırken 2016 yılı üçüncü çeyreğinden sonra büyüme rakamında ilgili çeyreklerde (bir önceki yılın eş dönemine göre değişim %) tekrar daralmanın gerçekleştiği görülüyor. Diğer taraftan, 2018 yılı toplam büyüme rakamı ise yüzde 2,6 ile genel görünümde piyasa beklentilerinin hafif üzerinde gerçekleşti. Açıklanan verinin içeriğini incelediğimizde, son çeyrekte hanehalklarının nihai tüketim harcamaları ve gayrisafi sabit sermaye oluşumunda yaşanan sert düşüşün veri üzerinde negatif yansımaları görülürken net ticaretin olumlu katkısı ile daralmanın sınırlı kaldığı gözüküyor. Açıklanan veri piyasa beklentisi hafif üzerinde gerçekleşirken TL varlık fiyatlamalarına etkinin sınırlı kaldığı izleniyor.

Kaynak Link : https://www.ahlforex.com.tr/Uploads/Document/9e68eddd-0871-4d7e-9790-dc4520aaf646.PDF

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Veri ve grafikler güvenirliliğine inandığımız sağlam kaynaklardan derlenmiş olup, yapılan yorumlar sadece Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin görüşünü yansıtmaktadır. Bu bilgiler ışığında yapılan ve yapılacak olan ileriye dönük yatırımların sonuçlarından Şirketimiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin yazılı izni olmadıkça içeriği kısmen ya da tamamen üçüncü kişilerce hiç bir şekil ve ortamda yayınlanamaz, iktisap edilemez, alıntı yapılamaz, kullanılamaz. İleti, gönderilen kişiye özel ve münhasırdır. İlave olarak, bu raporun gönderildiği ve yukarıdaki açıklamalarımız doğrultusunda kullanıldığı ülkelerdeki yasal düzenlemelerden kaynaklı tüm talep ve dava haklarımız saklıdır.
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail