Altın fiyatları 2018’de nasıl bir seyir izleyecek?

Yılbaşından bu yana ortalama satış fiyatı 1.255 dolar olarak gerçekleşen ons altının, 2018’de küçük çaplı bir çıkış yapması ve ortalama 1.300 dolardan satılması öngörülüyor. Bu seviyeyi yakalaması halinde altın 2013’ten bu yana en güçlü yıllık performansını göstermiş olacak.

Bu yıl doların güçlü bir duruş sergileyememesinden ve jeopolitik risklerden destek bularak yüzde 10.9 yükseliş gösteren altın fiyatlarının 2018’de nasıl bir seyir izleyeceğine dair tahminler yapılmaya başlandı.

Analistler, altın fiyatlarının Fed’in faiz artıracağı beklentilerine karşın gelecek yıl hafif yukarı yönlü seyrini koruyacağını öngörüyor. Analistlere göre altın gelecek yıl ortalama 1.300 dolardan alıcı bulacak.

Bu yıl toparlanma eğiliminde olan ons altın iç piyasada yükselirken, yurdışında keyifli bir hafta geçirmedi. ABD’de Merkez Bankası (Fed) Başkanlığı için şahin John Taylor’ın adının geçmesi altında kırılganlık yarattı ve değerli metal cuma günü 1.264 dolar seviyesine kadar geri çekildi. İç piyasada ise altında rekor geldi. Dolar kurunun yükselmesiyle gram altının fiyatı 156 TL’yi aşarken, fiyatlardaki çıkışın 170 lira seviyesine kadar devam edebileceği konuşuluyor.

SON 5 YILIN EN İYİ PERFORMANSINI GÖSTEREBİLİR

Yurtdışı piyasalarda da 2018 senaryoları yazılmaya başlandı. Reuters tarafından 34 analist ve işlemcinin katılımıyla yapılan anket, altın fiyatlarında gelecek yıl yataya yakın bir seyir izlemesinin beklendiğini ortaya koydu. Son iki hafta içinde gerçekleştirilen ankete katılanlar bu yıl için altında ortalama 1.260 dolar/ons tahmininde bulundu. Yılbaşından bu yana altında ortalama fiyat 1.255 dolar olarak gerçekleşti. 2018’de ise değerli metalin küçük çaplı bir çıkış yapması ve ortalama 1.300 dolardan satılması öngörülüyor. Yani bu yıl tahmin edilen seviyenin yüzde 3 üzerine tırmanacak. Altın fiyatları ortalama 1.300 doları yakalaması halinde, 2013 yılından bu yana en güçlü yıllık performansını göstermiş olacak. Ancak bu seviyelerin, ABD’nin hızlı bir faiz artışına gideceği beklentilerinin azalması ve Kuzey Kore ile yaşanan nükleer gerilimin son haftaların en yüksek düzeyine çıkarması sonrasında altında boğa eğilimi güçlenenlerde hayal kırıklığı yaratabileceği belirtiliyor.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail