Bilinçli Yatırımcı Nedir, Kimdir?

Bilinçli Yatırımcı Nedir, Kimdir?

Hakkını Bilmeyenin Hakkı Olmaz – Anonim

Merhaba arkadaşlar,

Bir süredir borsanın sürekli tavan tavan yapması, ufak düzeltmeler yapsa da özellikle ekonomi ile içli dışlı olanların faiz, dolar vb enstrümanlardansa borsanın bu ralli ise daha fazla getiri elde edeceğini düşünerek borsaya girdiğini görmekteyim. Şahsen ülke nüfusunun ancak %2-3’ünün girdiği bir borsada yatırımcının artmasına hem sevinmekte hem üzülmekteyim. Zira asla kumar olmayan bir alanın bilinçsiz, sadece vur – kaç amacı ile kullanmak istemesi ile tamamen yatırım mantığına ters bir duruma gelmesi insanı üzmekte.  Bu yazıyı temel olarak tüm KY (küçük yatırımcı) düşünerek yazsam da biraz da borsa karşıtlarına da yazmaktayım.

Bilinçli yatırımcı nedir? Yatırımcının bilinçlisi mi olur paran varsa yatırımcısındır yoksa zaten sorun yok diyenler de mevcut, aklı selim cevap verenlerde. Öncelikle bir anonim sözü tekrar etmek isterim, her ne iş yaparsanız yapın o branşta hakkını bilmiyorsan hakkın yoktur. İster emlak alın satın, ister hisse senedi hiç farketmez. Sizi bağlayan yasaları / kuralları bilmek zorundasınız.

Açıkçası teknik analiz, temel kavramları bilmek sizi bilinçli bir yatırımcı yapmaz. Bunları bilmek önemli ama bunları bilmekten öte yatırımcı haklarını bilmek ve bu hakların güncelliğini takip etmesi daha büyük bir kazançtır. Tabii ki bu temel kavram ve analizleri bilmek önemli ama bu sadece ağacın bir kolu. Ya diğer kollar?

Değerli dostlar, arkadaşlar bugün 2000TL lik bir cep telefonu alırken özelliklerine, rengine, hafızasına incik cincik ederken hatta aynı telefonu size satan adamdan daha ucuza satan var mı diye araştırırken bazılarınızın tüm birikimi bazılarınızın bir kısmı da olsa bir cep telefonundan daha pahalı bir yatırıma neden kulaktan dolma, kaynımda almış kazanmış bende kazanırım mantığı ile hareket ediyorsunuz? Bunun mantıksız olduğunu bile bile yapmaktan da vazgeçmeye ne dersiniz? Siz bu mantıkla girdiğiniz borsada birikimlerinizin çoğunu kaybedince BİST beni batırdı, SPK nerede Devlet nerede diye bağırmaktan da geri kalmıyorsunuz. Peki SPK’nın görevi sizi korumak mı, piyasayı dengede tutmak mı? Siz hayatınızda hiç bilmediğiniz bir firmaya paranızı verirken, bilançosuna bakmazken, yasal yükümlülüklerinizi araştırmazken, size karşı olan yasal haklar nedir bilmezken SPK zorla gel ulan ver paranı mı dedi, yoksa bak birader bu Sermaye  Piyasası Kanunu, bu benim SPK Tüzüğüm, bu firmanın bilançoları, bu Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) eh biraz da Sar, RSI vs bak uygun mu dedi? Seçim daima sizindir çünkü siz bu piyasaya girerken SPK sizin bunları bildiğinizi kabul eder.

Biri yada bir firma size 1e 10, 1e 20 verecem diyorsa mantıklı olarak mümkün mü diye düşünün, işte bu bir kumardır. Borsa kumar değildir ama siz kumara dönüştürüyorsunuz hemde ömrünüzde en fazla 2 kere girerek.

Oysa bilinçli yatırımcı olmak çok kolay bir durum tabii ki bunu gerçekten istersek. Biraz işin içine matematik katarsak şöyle formül edilebilir;

Bilinçli Y = Temel Kavramlar + Mali Tablolara Bakmak ve Analiz Yöntemleri + Hakkını ve Sorumlulukları Bilmek

En başta kendimize dürüst olur ve bu formülü uygularsak kaybetmek çok da mümkün değil. Tabii Allah muhafaza deprem, savaş, darbe gibi ülke genelinde olağanüstü durumlar olmazsa. Ha birde 1 koyup 20 kazanmak gibi hayallere dalmaz isek 🙂

Bir sonraki yazımız kısmet olursa temel kavramları açıklamak olacak

 

Herkese bol kazançlı günler

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail