Mavi’nin, 1 Şubat – 31 Ekim 2017 dönemini kapsayan dokuz aylık dönemde konsolide gelirleri %39 artarak 1.3 milyar TL’ye, net kârı ise %60 artışla 84 milyon TL’ye ulaştı. Türkiye’de ve uluslararası pazarlarda perakende, toptan ve e-ticaret olmak üzere tüm satış kanallarında yükselen trend gösteren şirket hem jean hem de lifestyle ürün kategorilerinde güçlü büyüme kaydetti. Türkiye’de 21, Rusya’da ise 4 yeni mağaza açılışı gerçekleştirerek, genişleme planlarına paralel olarak toplam mono-brand mağaza sayısını 417’ye, satış alanını ise 136.000 m2’ye yükseltti.

Mavi’nin performansını değerlendiren CEO Cüneyt Yavuz, “Büyüme stratejimiz doğrultusunda Türkiye’de ve yurtdışı pazarlarda hedeflerimizin üzerine çıkmaktan mutluyuz. Şimdiden, 2017’nin ilk dokuz aylık döneminde, 2016 yılında gerçekleştirdiğimiz toplam ciroyu yakaladık. Bu büyümenin temelinde müşteri, ürün, veri yönetimi ve hız odaklı stratejimiz yer alıyor. Yılın ilk dokuz ayında sektördeki lider müşteri sadakati programımız 6,3 milyon kişiye ulaşırken, 1 milyon yeni müşteri de kazandık. Doğru ürün, doğru fiyat ve yüksek kalite sunmaya devam ederek jean’in yanı sıra lifestyle ürün kategorilerinde çift haneli büyüme gerçekleştirdik. Bunların sonucunda müşterimizin alışveriş sepet büyüklüğü ve işlem hacmini yükseltmekten memnunuz. Verimliliği ve karlılığı artırmada etkili stok ve nakit akışı yönetimimizin de büyük etkisi var. Türkiye’de perakendede üç yönlü büyüyoruz bir yandan satış noktalarımızı artırıp yeni açılan mağazalarda 600-800 m2’lere odaklanırken, diğer taraftan mevcut mağazalarımızın metrekarelerini de genişletiyoruz. Tüm satış kanalları ve ürün gruplarımızla yılın kalan döneminde de güçlü performans göstermeye devam edeceğimize inanıyoruz” dedi.
2017’nin 3. çeyreği, geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında:

Konsolide gelir %39 artarak 1.350 milyon TL’ye yükseldi. EBITDA %54 artarak %15,4 EBITDA marjıyla 208 milyon TL oldu.Net kâr %60 büyüyerek 84 milyon TL olarak gerçekleşti. E-ticaret gelirleri %85 büyüdü.

Türkiye’deki perakende geliri %32 büyüyerek 831 milyon TL’ye yükselirken, like-for-like (bir önceki dönemde de mevcut mağazalarda) büyümesi %22.4’lük bir artış gösterdi.

Jean %32, ceketler %55, gömlekler %40, örmeler %25 ve aksesuarlar %36 olmak üzere tüm kategorilerde büyüme elde edildi.

Türkiye’nin sektörde lider CRM programı 6,3 milyon müşteriye ulaşırken, ilk dokuz aylık dönemde 1 milyon yeni müşteri kazanımı gerçekleşti.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Okuyabileceğiniz Benzer Yazılar

Sıfırdan Teknik Analiz Dersleri

Merhaba; Henüz yeni başlayan yatırımcıların bilgilenmesine yönelik, sıfırdan Teknik Analiz Eğitimi derslerimiz…

Fibonacci Retracement

Arkadaşlar merhaba. Bu yazımda sizlere Fibonacci Retracement teknik analizi hakkında bilgiler aktarmak…

Teknik Analiz Ders 6 – Stochastic Osilatörü

Tekrar merhaba arkadaşlar 🙂 Eğitimlere biraz ara verdiğim için epey sitem eden…