Son Dakika! ABD, Patriot Sistemlerini Türkiye’ye Satmak İçin Müzakereye Başladı
Son dakika! Reuters haber ajansına göre, ABD, Rusya’dan S-400 alan Türkiye’ye Patriot hava savunma sistemi satmak için müzakere halinde olduğunu duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Siyasi ve Askeri İlişkilerden Sorumlu Kıdemli Müsteşar Yardımcısı Vekili Büyükelçi Tina Kaidanow, Türkiye’nin halihazırda Rusya ile anlaşmaya vardığı S-400 hava savunma sistemlerine alternatif olarak, ülkeye satmak istedikleri Patriot hava sistemleri konusunda müzakere yürütüldüğünü söyledi.

‘ABD, STRATEJİK İLİŞžKİ İÇİNDE OLDUОU ÜLKELERİ DESTEKLEMEK İSTİYOR’

Tina Kaidanow, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Türklere Patriot’a saygı duymalarını anlamayı sağlamaları için ne yapabileceklerini düşündüklerini, ABD’nin stratejik ilişkilere sahip olduğu ülkelerle ilişkilerini desteklemek istediğini söyledi.

S-400 füze savunma sistemi, ‘S’ serisi sistemlerinin devamı. Tüm hava ve uzay araçlarını imha etmek için geliştirilen ve NATO’nun ‘SA-21 Growler olarak tanımladığı S-400, Rus yapımı orta ve uzun menzilli füze savunma sistemi. Almaz-Antey şirketi tarafından üretiliyor.

PATRİOT VE S-400 FÜZE SAVUNMA SİTEMLERİ ARASINDAKİ FARKLAR

Patriotlar Raytheon şirketi tarafından üretilen, ABD ve genellikle NATO çatısı altındaki ülkeler tarafından kullanılan, genel amacı stratejik bölgeleri korumakla birlikte kara, deniz ve hava üslerini düşman saldırılarından korumak amacıyla geliştirildi.

Rus yapımı S-400’ler ‘S serisinin devamı ve Patriotlar kadar eski değil. Daha yeni teknolojiye sahip olan S-400 Rus ordusunun envanterine 2007 yılında girdi. Patriot füze savunma sistemi ise 1982 yılında Amerikan ordusuna teslim edildi. Bu sistemler Körfez Savaşı’nda ve ABD’nin Irak işgalinde kullanıldı.

Patriotları 15 ülke kullanıyor. NATO kapsamında üye ülkelere de yerleştirilebilen bu sistemler 2015’te Türkiye’den çekilmişti.

Patriotları ABD, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Kore, Suudi Arabistan, İspanya, Yunanistan, Mısır, Japonya, Ürdün, Tayvan, Hollanda, İsrail ve Bahreyn kullanıyor.

S-400’ü şu an sadece Rusya kullanıyor. Çin’e sevkiyat aşamasında olan S-400’ler için Türkiye ön ödeme yaparken, Suudi Arabistan’ın geçtiğimiz aylarda bir anlaşma imzaladığı açıklandı.

Hindistan’ın da S-400’ler için Rusya ile görüştüğü biliniyor.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail