Başkan Erdoğan 100 Günlük Eylem Planını Açıkladı
Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin 400 projeyi içeren 100 günlük eylem planını kamuoyuna açıkladı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, yeni sistemin ilk 100 günlük icraat programını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Beştepe Millet ve Kongre Merkezi’nde açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin hayata geçmesinin ardından 3 aşamalı bir planla ilk 100 günlük, ikinci 100 günlük ve 6 aylık icraat programını belirleyen Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ne bu planlara göre çalışmalarını yapmalarını istedi. Geçtiğimiz gün yapılan kabine toplantısında bakanlar, ilk 100 günlük proje ve çalışmalarıyla ilgili tek tek sunum yaptı. Son halini alan icraat planını Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı.

Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları;

‘Aziz milletim değerli bakanlar hanımefendiler, beyefendiler sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Misafirlerimize sizlere milletin evine hoş geldiniz diyorum. Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine resmen geçtiğimizin 24 Haziran seçim sonuçlarının milletimize hayırlı olmasını Allah’tan temenni ediyorum. Geçmişteki örneklerinden farklı olarak bu dönüşüm tamamen demokratik sistem içinde gerçekleşmiştir. Yeni yönetim sistemimizin demokrasi tarihimizin zirvesini oluşturduğuna inanıyorum.

‘AMACIMIZ ALDIОIMIZ EMANETİ DAHA DA İLERİYE TAޞIMAKTIR’

Muhtıralar türlü müdahaleler geriye doğru baktığımızda pek çoğunu üzüntüyle karşıladığımız nice acı hadiselerin böyle bir demoktarik olgunluğa erişmiş olmamızı en büyük kazanımımız olarak görüyorum. Malazgirt’te özellikle kazanılan zaferle Sultan Alparslan’dan başlayarak, Anadolu Selçuklu Devleti’ni kuran Süleyman ޞahı, Ertuğrul Gazi’yi, Sultan Birinci Murah Hüdevandigar’ı, Fatih Sultan Mehmet Han’ı, Yavuz Sultan Selim Han’ı devleti yıllarca ayakta tutan Sultan Abdulhamit Hanı, Kurtuluş savaşımızın Başkomutanı ve Cumhuriyetimizin banisi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Adnan Menderesi, rahmetli Turgut Özal’ı ve ismini hatırlamadığım emeği geçmiş ecdadımızın her birini yad ediyorum. Amacımız ecdadımızdan aldığımız emaneti daha da yükseğe çıkararak ileriye taşımaktır.

Bugün ilk 100 günlük icraat programımızı milletimizle paylaşıyoruz. Orta vadeli programı ağustos ayı sonuna kadar ilan etmeyi planlıyoruz. 2019-2023 dönemine ilişkin plan çalışmalarına başladık. Kasıma ayı sonuna kadar bunu da tamamlamayı hedefliyoruz. Bakanlarımızın her biri kendi alanlarıyla ilgili tüm projeleri, planları, taahhütlerimizi baştan sona gözden geçirdiler. Bunlardan 100 gün içinde yapacaklarımızı maddeler halinde listeleyip, bütçeleriyle birlikte bir araya getirdik. Aslında tamamlanacak proje sayısı 1000’in üzerindedir. Biz bunlardan 400’üne yer verdik. Sizlere dağıtılan kitapçıkta tamamı yer alan bu 400 projeyi başlıklarıyla zikretmek dahi tüm günümüzü alacağı için burada bazı başlıkları görsel malzemeler eşliğinde ifade etmekle yetineceğiz. Bu 400 proje yeni dönemin ateşleyicisi olacaktır.

‘KAYNAKLARIN ÇEޞİTLENDİRİLMESİ BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR’

Ekonomide bugüne kadar elde ettiğimiz başarıların gerisindeki en önemli unsurlarından birisi de bütçe disipliniyle ilgili hassasiyetimizdir. Önümüzdeki dönemde de aynı şekilde devam edeceğiz. Kaynakların çeşitlendirilmesi çok büyük önem arz ediyor. Yeni yönetim mimarimizi oluştururken tüm kurumları ilgili bakanlıklarda toplamaya özen gösterdik. Genelkurmay, Diyanet, MİT, MGK, Savunma Sanayii gibi belli yerler dışındaki tüm kurumlar, ilgili bakanlıklar bünyesinde çalışmalarını sürdürecektir.

‘E-DEVLET SİSTEMİNİ ETKİNLEޞTİRECEОİZ’

Bu projelerden biri, vatandaşlarımızın kamu işlerini kolaylaştıran hızlandıran e-devlet sistemini etkinleştirmek olacaktır. Bir başka projemiz de tüm icraatların projelerin ülke geneli ve bölgesel ölçekte, takibini sağlayacak bir sistemi en kısa sürede cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurmaktır. Böylece tüm icraatları ve yatırımları sistemle takip etme imkanına kavuşacağımıza inanıyorum. Doğrudan cumhurbaşkanlığına bağlı kurumlarımızın her birinin 100 günde gerçekleştirmeyi hedefledikleri çok değerli projeleri var.

‘SAVUNMA SANAYİ PROJELERİNE AYRI BİR ÖNEM VERİYORUM’

Bunlar içinde savunma sanayii projelerine ayrı bir önem veriyorum. 400 projenin 48’i savunma sanayiimize aittir. Bu projeler lazer silahından uydu fırlatma projelerine SİHA ve İHA’ların geliştirilmesinden roket ve füzelere, helikopter motoru ve tasarımından mühimmat üretimine kadar geniş bir yelpazeye yayılıyor. Güçlü ordu demek, hem sayısal olarak yeterli hem de aracından mühimmatına ve yazılımına kadar tüm aşamalarıyla sizin kontrolünüzde donanıma sahip bir ordu demektir. Her ne olursa olsun savunma sanayii projelerinden asla taviz vermeyeceğiz.

‘BU VİRÜSLERİN TEMİZLENMESİ GEREKİYOR’

Adalet Bakanlığımız gelişmiş elektronik yargı ağı, artırılmış personel sayısı, sesli ve görüntülü ifade alma sistemleri, ülkemizde adaletin tesisinde adeta devrim yapmış bir bakanlığımızdır. Yaptığımız bunca reforma rağmen FETÖ’nün yol açtığı tahribatı süratle giderme noktasında önemli mesafe kat ettik. Bakanlığa sızmış olan terör örgütü mensuplarını büyük ölçüde temizledik. Ama bitmedi, bu virüslerin temizlenmesi gerekiyor.

Yeni adli yılla birlikte yargıda hedef süre uygulamasına geçiyoruz. Böylece soruşturma ve yargılamaların önceden ilan edilecek sürelerde tamamlanmasının sağlanmasını amaçlıyoruz. Bir başka önemli projemiz, savcılık mahkeme ve icra müdürlükleriyle emniyet birimleri arasındaki yazışmaların kurumlarımızın kendi sistemleri arasında entegre edilmesidir. Yılda yaklaşık 6 milyon yazışma yapıldığı düşünüldüğünde yeni sistem çok önemli zaman ve kaynak tasarrufu sağlayacaktır.

Arabuluculuk ve uzlaşma uygulamalarını daha da etkinleştirerek mahkemelerin iş yükünü hafifletiyoruz. Halen faaliyette olan Bursa, Adana, İzmir, Erzurum, Samsun ve Ankara bölge adliye mahkemelerine ilave olarak Konya ve Sakarya bölge adliye mahkemelerini faaliyete geçiriyoruz. Çocuklara karşı işlenen cinsel istismar karşısında cezai düzenlemelerin yapılmasını sağlayacağız. Asla buradan taviz yok.’

‘EMEKLİ İKRAMİYELERİ KURBAN ÖNCESİ TAKDİM EDİLECEK’

100 Günlük İcraat Programımız çerçevesinde, emeklilerimize ikinci ikramiyelerini inşallah Kurban Bayramı öncesi takdim ediyoruz. Milletimize verdiğimiz 1000 liranın altında emekli maaşı bırakmama sözümüzü yerine getiriyoruz.

‘KADINLARA VE GENÇLERE SUNULAN İMKANLARI GENİŞžLETİYORUZ’

Mesleki eğitim kurslarıyla vatandaşlara yapılacak en büyük kalıcı yardım olduğuna inanıyoruz. Nitelikli iş gücü yetiştirilmesine yönelik programların yararlanıcı sayısını 248.000’den 375.000’ne çıkarılması. Önceliğimiz imalat ve bilişim sektörleridir. Er-erbaşların ailelerinin de sağlık hizmetleri faydalandırılmasını sağlıyoruz. Her yıl 100 bin gencimizin ilk uygulamayı başlatıyoruz. İstihdamın artırılması için kadınlara, gençlere ve engellilere sunulan imkanları genişletiyoruz.

‘KENTSEL DÖNÜŞžÜM PROJELERİMİZ DEVAM EDİYOR’

Binalarımız gayet güzel, fiyatlar uygun. Kentsel dönüşüm projelerimiz devam ediyor. Denizlerimizi temiz tutmak için yürüttüğümüz çalışmalar çerçevesinde mavi bayraklı plaj sayısını 459’a çıkardık. Ülkemiz genelinde çevre düzeni planlarının ve kıyı kenar çizgilerinin tespitine yönelik çalışmaları tamamladık.

Program çerçevesinde Kanal İstanbul projelerinin taşınmaz devirlerini tamamlayacak ve imar planlarını onaya sunuyoruz. Görüldüğü gibi 22 milyon metre kare arazinin TOKİ’ye devriyle tamamlanıyor. Türkiye’nin bu projesini hayata geçirmeye kararlıyız. Kanal İstanbul’un iki tarafına iki butik şehir kuracağız.

Bir keresinde Selimiye’nin önünde bir Romen tankeri yandı ve 7 aya aşkın bir süre bu devam etti. İşte geçenlerde kısa bir süre önce yine Kandilli civarında orada bir yalıya bir kuru yük gemisi bindirdi. Yine bu sabah bir gemi tanker aynı şekilde arıza yaptı. Saatlerce boğaz tıkandı. Bütünüyle bizim bunun alternatifini üretmemiz gerekiyordu. ޞimdi biz tabi bu projeyle bir şey hallediyoruz. Hem alternatif üretiyoruz. Bu alternatifle beraber de iki tane butik şehir kuruyoruz. Kanal İstanbul’un her iki tarafında birer butik şehir. Aynı zamanda rezerv alanlarımızı oluşturacak. Gerçekten hep söylediğimiz dikey mimarının egemen olduğu değil yatay mimarinin egemen olduğu anlayışı hakim kılacağız. İstanbul buna hasret. Bir Süveyş Kanalı olacak da niçin bir Kanal İstanbul olmasın?

‘BU PROJEYİ OLMAZSA OLMAZ GÖRÜYORUM’

İşte güzelliği görüyorsunuz, marinalara varıncaya kadar. Bütün bu düzenlemeleri yapma şansımız var. Mimarlarımız çalışmalarını son safhaya getiriyorlar. Yap işlet devret ya da kamu özel ortaklığıyla biz bu projeyi hayata geçireceğiz. Bunun durdurulması diye bir şey yok. Biz bu projeyi olmazsa olmaz görüyorum.

‘ATATÜRK HAVALİMANI TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK MİLLET BAHÇESİ OLACAK’

(Millet Bahçeleri) Beşini bu dönemde tamamlıyoruz. Altısının inşasına, 22’sinin de projesine başlıyoruz. Atatürk Havalimanı’nı 29 Ekim’de, havalimanı bittikten sonra süratle yavaş yavaş Atatürk Havalimanı’nı oraya taşıyoruz. Ve diğer taraftan da Atatürk Havalimanı’ndaki çalışmalarımızı inşallah başlatacağız ve en kısa zamanda Türkiye’nin en büyük millet bahçesi olacak.

EMLAK BANKASINI TEKRAR FAALİYETE GEÇECEK

Açılışını yapacağımız Millet Bahçelerinden ikisi, İstanbul Kayaşehir’de biri Baruthane’de biri Esenler’de biri de Konya Meram’da bulunuyor. Atatürk Kültür Merkezi sahasını da millet bahçesi yapacağız. 100 gün içinde 17 bin konut ve iş yerini hak sahiplerine teslim edecek, 16 bin konut temelini atacağız. İmar barışı kapsamında 13 milyon kayıtsız yapıyla ilgili işlemleri tamamlıyoruz. Konut, arsa ve gayrimenkul ağırlıklı çalışacak şekilde Emlak Bankası’nı tekrar faaliyete geçirmeye yönelik başvuruları gerçekleştiriyoruz.

‘TİKA GİBİ KURUMLARIMIZDA HİZMET BANDINI GENİŞžLETTİK’

Dış politika vizyonumuza uygun şekilde dünyadaki diplomatik misyonlarımızın sayısını 163’ten 240’a çıkardık. TİKA, Yunus Emre Enstitüsü gibi kurumlarımızda hizmet bandını genişlettik.

FETÖ’nün finans kaynaklarının kesilmesi çalışmalarımız sürüyor. Musul ve Basra konsolosluklarımız 100 gün içinde yeniden faaliyete geçiriyoruz. Filistinli kardeşlerimize her platformda destek olmayı sürdüreceğiz. Filistin, yalnız değilsin.

‘ÜLKEMİZE 530 YENİ HİDROELEKTRİK SANTRALİ KAZANDIRDIK’

ޞimdi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımıza geliyorum… Enerji ihtiyacımızın karşılanması konusunda çok önemli başarılara imza attık. Ülkemize 530 yeni hidroelektrik santrali kazandırdık. ޞimdi buna nükleer enerjiyi ekliyoruz. Akkuyu’nun inşası sürüyor. Bildiğiniz gibi Ruslarla beraber yapıyoruz. ilk ünitesini 2023’te hizmete alıyoruz. Sinop ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Mevcut doğalgaz ve petrol boru hatlarımıza ilaveten, TANAP, Türk Akımı ve doğu Akdeniz boru hattı gibi tarihi nitelikteki projeleri hayata geçiriyoruz.

‘AKDENİZ’DE SONDAJ ÇALIޞMASI BAޞLATIYORUZ’

ޞırnak ve Artvin’e de doğalgaz vermeye başlıyoruz. Hedefimiz yıl sonuna kadar Hakkari’yi de ilave etmek. Akdeniz’de bir derin deniz bir sığ sondajı başlatıyoruz. Birileri bir araya gelmişler, konuşmuşlar falan. Türkiye ne yapıyor gibi… Türkiye bildiğini yapıyor. Bunu yapacağız. Denizlerdeki hidrokarban arama faaliyetleri için ikinci bir deniz sondaj gemisi alıyoruz.

’10 TANE DAHA ALTYAPI MERKEZİ HİZMETE AÇIYORUZ’

Gençlik ve Spor Bakanlığımızın vasıtasıyla çok büyük yatırımlar gerçekleştirdik. Spor tesislerimizin sayısını 1575’ten 5500’ün üzerine, lisanslı sporcu sayımızı 278 binden, 8.5 milyona çıkardık. Sporu yaygınlaştırmak için 150 mahalle tipi spor sahası, 20 okula spor salonu yapıyor, 10 tane de spor altyapı merkezini hizmete açıyoruz.

‘YURTLARIMIZIN SAYISINI 633 BİNE YÜKSELTTİK’

Gençlerimizin beklentileri ve ihtiyaçlarına yönelik bilimsel, kültürel ve sportif faaliyetlerin yapıldığı merkezlerimizin sayılarını yükseltiyoruz. Yüksek öğrenim gören gençlerimizin eğitimlerini daha iyi şartlarda sürdürebilmesi için yurtlarımızın sayısını 633 bine yükselttik. 100 günlük programımız doğrultusunda buna 75 bin yatak ilave ediyoruz.

Yıllık ihracatımızı 36 milyar dolardan, temmuz ayı itibarıyla 163 milyar dolara çıkardık. Ülkemiz büyüdükçe, geliştikçe, her alanda olduğu gibi makro ekonomi önceliklerimiz de değişmiştir. Buna uygun ekonomi politikalarına ihtiyacımız artıyor. Son zamanlarda ardı ardına yaşadığımız gelişmelerin ekonomik programlarımızı yavaşlattığı bir gerçektir. Bir ekonomik savaşla karşı karşıyayız. Biz bu savaştan da galip çıkacağız, hiç endişeniz olmasın.

‘100 GÜNLÜK PROGRAMIMIZI TAVİZ VERMEDEN HAZIRLADIK’

Bu tuzakları bize çok kurdular. Hepsini de aştık. Bunun için 100 günlük programımızı bütçe disiplininden taviz vermeden hazırladık. Aynı şekilde kamu kurumlarının mali kaynaklarını tek hesapta izleyerek, kamu nakit yönetiminde verimliliği sağlayacağız. Maliyetlerini düşürmek de bir başka hedefimizdir. Yaklaşık 40 milyarlık kamu kaynağını tek hesapta yöneterek yılda 2-3 milyar kar etmeyi planlıyoruz.

‘YASTIK ALTINDAKİ DÖVİZLERİ ÇIKARTIN’

Bir ekonomik savaşla karşı karşıyayız. Hiç endişe etmeyin, biz bu savaştan da galip çıkacağız. Bakın ben yine milletime sesleniyorum. Yastık altındaki altınları, dolarları, dövizleri çıkartın. Bunları TL’ye dönüştürün. Ben milletime inanıyorum. Biz milletimize daha önce de çağrı yaptık. Milletimiz adım attı ve o iş orada bitti.

‘İLK DEFA ÇİN YUAN’I CİNSİNDEN TAHVİL YAPIYORUZ’

Kredi derecelendirme kuruluşlarının objektif olmayan değerlendirmeleri nedeniyle karşılaştığımız zorlukları aşmak için, Çin piyasasına yöneliyoruz. İlk defa Çin Yuan’ı cinsinden tahvil yapıyoruz.

‘KALKINMA BANKASINI YENİDEN YAPILANDIRIYORUZ’

Kalkınma Bankası’nın, yüksek katma değerli ve teknolojik ürünleri destekleyecek bir bankacılık doğrultusunda yeniden yapılandırıyoruz. İnteraktif vergi dairesinde verilen hizmet adedini 35’ten 45’e çıkartıyoruz.

Türkiye tarihinin hiçbir döneminde olmadığı kadar terör örgütlerinin tehdidi altında bulunduğu dönemde İçişleri Bakanlığımıza çok daha büyük işler düşüyor. Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın katılımıyla daha da güçlenen komutanlığımız, teröristlere göz açtırmıyor. 100 günlük icraat programımız kapsamında doğu sınırımızda hala devam eden güvenlik ve aydınlatma projelerimiz de bitiyor ve tamamlanıyor. Bürokrasiyi azaltmak amacıyla vatandaşlarımızdan bakanlığın çeşitli işlemleri için talep edilen 295 belgeden de vazgeçiyoruz. Bakanlığın 15 ayrı hizmetini daha e-devlet üzerinden sunmaya başlayarak tasarrufa gidiyoruz.

Elektronik belediye projesiyle belediyelerin yazılımlarının ortak bir platformda buluşmasını hedefliyoruz, yüzde 15 ilerleme sağladık.

’31 İLDE NARKOTİMLER KURARAK GÜVENLİĞžİ ARTIRIYORUZ’

Uyuşturucuyla daha etkin mücadele için 31 ilimizde daha narkotimler kurarak güvenliği artırıyoruz. 112 merkezlerinin sayısını 32’den 42’ye çıkarıyoruz. Düzensiz göçlerin engellenmesi için 4 yeni geri gönderme merkezi daha kuruyoruz.

‘JANDARMA VE EMNİYET’İN ORTAK SORGU İMKANINI GELİŞžTİRİYORUZ’

Terörle daha etkin mücadele için, Elazığ ve Van’a ilave olarak, Gaziantep’te de insansız hava aracı komutanlığı kuruyoruz. FETÖ operasyonlarında elde edilen dijital materyallerden 300 bininin daha incelemesini sürdürüyoruz. Jandarma ve Emniyet’in ortak sorgu imkanlarını geliştiriyoruz.

‘GÜVENLİK BİRİMLERİMİZİ GÜÇLENDİRİYORUZ’

Emniyete 3 bin polis amiri, 22 bin 500 polis memuru, 7 bin bekçi; jandarmaya 500 subay, 4 bin 156 astsubay, 10 bin 175 uzman erbaş; Sahil Güvenlik Komutanlığına 44 subay, 98 astsubay, 300 uzman erbaş alarak güvenlik birimlerimizi güçlendiriyoruz.

‘TURİZMDE BÜYÜK ATILIMLAR GERÇEKLEޞTİRECEОİZ’

Kültür ve Turizm Bakanlığımız, bir türlü arzuladıklarımıza ulaşamadığımız bir bakanlığımızdır. Yeni dönemde, turizmin içinden gelen arkadaşlarımızla büyük atılımlar gerçekleştirileceğine inanıyoruz.

Kuleli Askeri Lisesi’nin müzeye dönüştürülmesi için gereken projeleri tamamlıyoruz. İstanbul, müze fakiri. Onun için bu adımları atıyoruz, sürprizlerimiz var size bunları size açıklamayacağız. Üç ay daha var çünkü.

Bu dönemde 30 kütüphaneyi, millet kıraathanesine dönüştürme işini bitiriyoruz. Yurt içi ve yurt dışında devam eden restorasyon çalışmalarımızı nihayete erdirdik. İstanbul’da 14 projeyi de bitiriyoruz.

Göbeklitepe’yi ziyarete açıyoruz. Gitmeyenler mutlaka gitsin, enfes bir yer. Nefis bir yer.

‘TOPLAM ÖОRETMEN SAYIMIZI 920 BİNE YÜKSELTTİK’

Ve geliyorum Milli Eğitim Bakanlığımıza; iktidarlarımız döneminde en büyük kaynağı ayırdığımız ve faaliyetlerine en çok önem verdiğimiz bakanlığımız. Derslik sayımızı 288 bin ilaveyle 577 bine çıkardık. Sınıflardaki öğrenci sayısını, hatırlayın 100 kişilik sınıflar vardı. ޞimdi bunları 30’a düşürdük. Toplam öğretmen sayımızı 920 bine yükselttik.

‘EĞİTİMDE ARZU ETTİĞİMİZ YERLERE GELEMEDİОİMİZİ BİLİYORUM’

İlk ve ortaöğretim, hatırlayın. Kitap bulamazdık. ޞimdi ders kitaplarını okullarda sıraların üzerine, ücretsiz olarak koyduk. Fiziki altyapıdaki tüm bu gelişmelere rağmen eğitim ve öğretim konusunda arzu ettiğimiz yerlere gelemediğimizi biliyorum.

’20 BİN SÖZLEޞMELİ ÖОRETMEN DAHA ATIYORUZ’

100 günlük icraat projemiz kapsamında tüm okullarımızda tam gün eğitim gören öğrencilerimizin oranını yüzde 68’den yüzde 71’e yükseltiyoruz. Ülke genelinde 20 bin sözleşmeli öğretmen daha atıyoruz.

Okullarımızı daha güvenli hale getirmek için, önceliğine göre en az bir polis memuru görevlendireceğiz.

Bir türlü çözemediğimiz yabancı dil eğitimini etkin şekilde verebilmek için hem öğretmenlere, hem öğrencilere yönelik yeni sistemler devreye sokuyoruz. Öğrencilerin becerilerini izlemek ve yönlendirmek için yeni bir sistem kuruyoruz. Bu çalışmaya Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile Kültür Bakanlığımız da destek veriyor.

Mesleki eğitimde organize sanayi bölgeleri ve üniversitelerle iş birliğini güçlendiriyoruz. Ölçme ve değerlendirme sistemimizi uluslararası camiada saygın bir kuruma getirmek için çalışıyoruz.

‘BEDELLİ ASKERLİK KANUNUNU İMZALADIK’

Milli Savunma Bakanlığımızı, adına uygun şekilde tüm savunma çalışmalarını yapacak duruma getirdik. Bedelli askerlik kanununu imzaladık. Hayırlı olsun. Süreç, Milli Savunma Bakanlığımız tarafından yürütülüyor.

Yüksek öğretim kurumlarında kayıtlı öğrencilerimizin işlemlerini e-devlet üzerinden yapabilmesini ümit ediyoruz.

‘YURT DIޞINDAKİ VATANDAޞLARIMIZ DÖVİZLE ASKERLİKTEN FAYDALANACAK’

Yerli ve milli eğitim uçağımız Hürkuş’u Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın envanterine alıyoruz. Anka’dan 4 adet, SİHA’lardan 6 adet daha ordumuzun kullanımına sunuyoruz. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın dövizle askerlikten faydalanmalarını sağlıyoruz.

‘AMBULANS SAYIMIZI 618’DEN 5 BİNE ÇIKARDIK’

Gelelim Sağlık Bakanlığımıza. ޞehir hastanelerimizde 130 bin yatağı devreye soktuk. 500 bin çalışanımızı görevlendirdik. Ambulans sayımızı 618’den 5 bine çıkardık. Ülkemizde hiç olmayan hava ambulanslarını, ya ülkede hava ambulansı yok ya… Bunları yapar hale geldik. Hatırlayın karda kışta köpeklerin çektiği kızaklarla hastalarımız taşınırdı.

‘OBEZİTE İLE MÜCADELEYİ YAYGINLAޞTIRIYORUZ’

Ama şimdi paletli ambulanslarımızı faaliyete geçirdik. Bugün Türkiye, dünyanın her yerinden şifa arayanlara hizmet veren bir yapıya kavuşmuştur. ޞimdi yoğun bakımlardaki sıkışıklığı gidermek için 500 yatağı daha devreye alıyoruz. Türkiye’yi sağlık turizminde marka yapmak için, Uluslararası Sağlık Anonim ޞirketleri’ni devreye sokuyoruz. Obezite ile mücadeleyi yaygınlaştırıyoruz. Acil ihtiyaç olan ve yaygın kullanılan ilaçların üretimi için çağrıya çıkıyoruz.

Aile hekimliğini, başvuru oranı yüzde 40’a çıkartacak şekilde güçlendiriyoruz. Elazığ Şžehir Hastanemizde hasta kabulü başladı. İnşallah resmi açılışını yapacağız. Eskişehir ޞehir Hastanemiz de gelecek ay hasta kabulüne başlıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza gelirsek… AR-GE çalışmalarını hızlandırdık. KOBİ’leri ekonomimizin itici gücü haline getirdik. 100 günlük icraat programı kapsamında yüksek teknolojili ürünler konusunda gelişimi artırmak için fon şirketleriyle protokol imzalıyoruz. Türkiye Uzay Ajansı’nı kuruyoruz. Böylece ülkemiz uzay çalışmalarında daha etkin bir şekilde yerini alacağız.

‘SAVUNMA SANAYİ PROJELERİNİN TESLİMİ İÇİN ÇALIޞIYORUZ’

TSK’nın ihtiyacı olan savunma sanayi projelerinin teslimi için çalışıyoruz. Yüksek güçlü lazer silah sistemlerinin araca takılı testlerine başlıyoruz.

En büyük tematik teknoparkımız olan Bilişim Vadisi’nin de ilk etabının ikinci kısmını tamamlıyoruz.

‘YENİ DÖNEMDE ÖNCELİĞİMİZ ÇİN, MEKSİKA, RUSYA PAZARLARIDIR’

Ticaret Bakanlığımıza geliyorum. Yeni dönemde de ihracata dayalı bir anlayışımız olacak. Eximbank’ın müşteri sayısını ve bunun içindeki KOBİ payını artırıyoruz. Yeni dönemde önceliğimiz Çin, Meksika, Rusya ve Hindistan pazarlarıdır.

‘TRANSİT ÇALIޞMALARINDA BEYANNAME ZORUNLULUĞUNU KALDIRIYORUZ’

Transit çalışmalarda beyanname zorunluluğunu kaldırıyoruz. Kara yollarında ise refakat belgesine geçiyoruz. Ticaret hacmimizi artırmak için Türkiye Ticaret Merkezi açılabilecek 35 yeni ülke ve şehir belirliyoruz.

Yeni nesil ihtisas serbest bölgeleri kuruyoruz. Elektronik ticarete konu ürünlerde, Türk Malı imajının korunmasına yönelik projeler geliştiriyoruz.

Rusya’yla, İran’la, Çin’le yerli parayla alışveriş yapacağız.

Gümrük kapılarını modernleştirmeye yönelik çalışmalarımıza devam ediyoruz. Modern haller… Biliyorsunuz bazıları üreticiden malı peşin alıyor ve garip benim üreticim, çok çok ucuza bu malını elinden çıkarmış oluyor. Biz şimdi bunu, hakkı neyse ona verecek şekilde adım atmış olacağız.

‘İCRAAT PROGRAMIMIZIN EN ÖNEMLİ MADDESİ YENİ HAVALİMANIMIZ’

100 Günlük İcraat Programımızın en önemli maddesi, İstanbul’daki yeni havalimanımızın 29 Ekim’de hizmete girecek olmasıdır.

‘YERLİ VE MİLLİ 5-G İÇİN ÇALIޞMALARA BAޞLIYORUZ’

Kanal İstanbul projesinin ÇED ve etüt proje işlerini tamamlıyoruz. En kısa sürede ihalesini yapıp temelini atacağız. Yerli ve milli 5-G ve ötesi için çalışmalara başlıyoruz.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail