Başbakan Binali Yıldırım: Ekonomi 2018’de 2017’den daha iyi olacak

Ege Ekonomik Forumu’na katılan Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’nin “2018’i, 2017’den daha iyi olacak” dedi. Yıldırım, bu yılın üçüncü çeyrek büyümesinin çift haneli olabileceğini söyledi.

Ege Ekonomik Forumu’nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım “Kısa bir süre önce OVP yayınlandı. Onun için Türkiye’nin 2018’i, 2017’den daha iyi olacak. Hem enflasyon tek haneli olacak. Hem de büyüme hedefimiz en az yüzde 5.5 olacak. Bu yılın üçüncü çeyrek büyümesi çift haneli olursa hiç şaşırtmayın. Yıl sonu büyüme 7 olursa yine şaşırmayın” dedi.
Başbakan Binali Yıldırım sözlerine şöyle devam etti: “Tarım, sanayi, ticaret üretim gibi fırsat pencereleri bir bir ele alınacak ve burada önemli bir sonuç ortaya çıkacak. 2017’nin sonuna yaklaşıyoruz. Küresel ekonomi toparlanmaya başlıyor. 2008’de başlayan halen devam eden küresel ekonomide iyileşme var. Özellikle Avrupa ekonomisinde toparlanma söz konusu.
İçinden geçtiğimiz bu dönemde, küresel kriz nedeniyle ortaya çıkan kriz henüz bitmiş değil. ABD’de yeni yönetmelikle ortaya çıkan söylemler, yeni bir küresel tehdidin habercisi gibi. Ancak korumacılık politikalarının küresel barışa katkı sağlamadığını göstermiştir.
Parasal gelişme Avrupa’da tüm hızıyla devam ediyor. Türkiye için olumlu. İhracatımızdaki artışında bu parasal gelişme ciddi bağlantısı var. İhracatımızın yarısı Avrupa ülkeleriyle yapılıyor. Asıl risk gittikçe artan borç seviyesidir. Borç seviyesi gelişmekte olan ülkelere göre büyük bir risktir. Gelişmiş ülkelerin gayri safi harcamalarının seviyeleri var.”
Zenginlik merkezleri artık doğudan batıya değil, doğuya doğru hicret ediyor. Son dönemde ayrılma istekleri, referandum, brexit gibi gelişmelerde bölgesel ekonomiye önemli ölçüde etkiliyor.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail